Структура політичної свідомості - Політична свідомість

Аналіз структури політичної свідомості дає змогу виділити її складові і згясувати механізм формування їх. Дослідники звертають увагу на складність структури політичної свідомості, багатоманітність складових елементів і багатоваріантність їхніх функціональних звгязків. Традиційно структурування політичної свідомості здійснювалося за такими складниками:

    - Політична психологія (емпірична й буденна політична свідомість) і політична ідеологія (теоретична й наукова політична свідомість). - Політична самосвідомість, політичні знання й оцінки субгєктом політичної діяльності потреб та інтересів різних суспільних груп. - Спеціалізована свідомість (передусім партій) і масова політична свідомість, політична свідомість окремих верств і груп суспільства.

У політичному енциклопедичному словнику пропонується трохи інший підхід. Згідно з функціональним принципом тут виділяються такі аспекти:

    - Політико-психологічний (почуття, настрій, наміри, мотиви, установки, переконання, воля та ін.). - Політико-ідеологічний (цінності, ідеали, ідеї, доктрини, концепції, погляди й теорії). - Політико-дійовий (свідомість консервативна, ліберальна, реформістська, радикальна та ін.).

Різноманітність підходів до структурування політичної свідомості є свідченням складності самого феномену політичної свідомості, прагненням знайти найвідповіднішу модель, яка б відтворювала реальний стан політичної свідомості.

Оскільки політична свідомість формується і функціонує в процесі життєдіяльності суспільства, його політичних інститутів і субгєктів політики, вона тісно повгязана з реальними потребами й інтересами громадян, а тому досить динамічна, залежна від впливу різних чинників -- як позитивних, так і негативних.

Похожие статьи




Структура політичної свідомості - Політична свідомість

Предыдущая | Следующая