Ніколо Макіавеллі, його погляди на політику і мораль. Суть "макіавелізму" - Політологія як наука. Політичні системи

Великим і оригінальним мислителем, політичним письменником епохи Відродження був Нікколо Макіавеллі (1469--1527). Він залишив цілий ряд творів, які дуже високо піднесли його в історії політичної думки. Серед цих творів найбільш значні "Монарх", "Роздуми на першу декаду Тіта Лівія", "Історія Флоренції" тощо. Розглядаючи політику як автономну галузь людської діяльності, Н. Макіавеллі зазначав, що вона має свої цілі й закони, які не залежать не лише від релігії, а й від моралі. На його думку політика має:

    1. пояснити минуле 2. керувати сучасним 3. прогнозувати майбутнє

Він також вважав, що історія залежить від двох факторів:

    1. фортуна (доля) 2. фірті (енергія).

Макіавеллі відстоював людину борця, людину, яка творить себе, навколишнє середовище. Політика у своїй діяльності має опиратися на знання людської природи, а людська природа не завжди позитивна їй притаманні і негативні риси. Головним критерієм політичної діяльності, метою якої е зміцнення держави, виступає користь і успішність у досягненні поставлених завдань. Тому добре все те, що сприяє зміцненню держави, політичного результату можна досягати будь-якими засобами, в тому числі обманом і відкритим насиллям. Така політика згодом дістала назву макіавеллізму.

Найкращою формою правління вважав республіку, коли на чолі стоїть особа обрана на невизначений строк. Диктатура допоскається лише при надзвичайному стані. Найгіршою формою правління вважав тиранію. Багато уваги Макіавеллі приділяв релігії, яка, на його думку, має грати певну роль в політиці. Надавав перевагу язичеству над християнством.

Похожие статьи




Ніколо Макіавеллі, його погляди на політику і мораль. Суть "макіавелізму" - Політологія як наука. Політичні системи

Предыдущая | Следующая