Марксизм. Соціалізм - Основні ідеології сучасності

Марксизм -- філософське, економічне і політичне вчення, розвинене в 19 столітті, основоположниками якого були К. Маркс і Ф. Енгельс, також відоме як діалектичний матеріалізм. Спираючись на спадщину німецької класичної філософії, англійської політекономії і французького утопічного соціалізму, вони розробили діалектичний матеріалізм, у якій вважається, що матерія визначає свідомість (матеріалізм) і усе піддано зміні. Суспільство розглядалося ними як організм, в структурі якого виробничі сили визначають виробничі відносини, форми власності, які, у свою чергу, обумовлюють класову структуру суспільства, політику, державу, право, мораль, філософію, релігію, мистецтво. їх єдність і взаємодія створює певну суспільно-політичну формацію. У застосуванні до історії марксизм припускає неминучість переходу від феодалізму до капіталізму, соціалізму і, у кінцевому рахунку, до безкласового суспільства. Протидія будь-якої існуючої системи змінам приводить до необхідності її повного руйнування, що виявляється у вигляді класової боротьби -- у випадку капіталізму між буржуазією і пролетаріатом -- і до неможливості поступових змін. Рушійна сила історії -- боротьба пригноблених класів, вищим проявом якої є соціалістична революція.

Соціалізм -- це вчення, ідеалом якого висувається здійснення принципів соціальної справедливості, свободи і рівності; уявний суспільно-економічний лад, що, за теорією, має прийти на зміну капіталізму.

За К. Марксом, соціалізм -- це перехідний період від капіталізму до комунізму.

Демократичний соціалізм (одна із сучасних течій) - Ідейно-політична доктрина соціал-демократичного руху. Вперше термін використано у 1888 р., а з 1945 р. він стає офіційною концепцією соціал-демократів. Основні риси демократичного соціалізму знайшли своє відображення у Франкфуртській декларації Соціалістичного інтернаціоналу (1951 р.). Трактується демократичний соціалізм як: тривалий процес відповідних соціальних перетворень; суспільство майбутнього; принцип практичної діяльності соціал-демократів в сучасних умовах. Основні етапи становлення демократичного соціалізму: здійснення, запровадження політичної демократії, створення "держави добробуту" (соціальної держави), встановлення соціальної демократії. Основні орієнтири становлення демократичного соціалізму: свобода, рівність, справедливість, солідарність.

Схожість деяких програмних положень буржуазного лібералізму і демократичного соціалізму зумовило твердження критиків останнього, що, мов, західний демократичний соціалізм, сповідуваний Соцінтерном, ідейно близький з лібералізмом і між ними вже давно практично не існує відмінностей.

Похожие статьи




Марксизм. Соціалізм - Основні ідеології сучасності

Предыдущая | Следующая