Практичне використання дидактичних ігор у фінансових дисциплінах - Впровадження дидактичних ігор у професійну підготовку майбутніх фінансистів

Проблема систематизації дидактичних ігор надзвичайно складна й до цього часу не розв'язана. За критерієм змісту й умов діяльності учасників у дидактиці європейських країн виділяють ігри симуляційні, управлінські, ігри-вікторини.

Сутність стимуляційної гри полягає у відтворенні тими, хто навчається, складних ситуацій, які "...колись для когось були проблемою, причому хід рішень, вироблених учасниками, порівнюється з фактичними рішеннями" .

Симуляційна гра характеризується тим, що:

Базується на конкретній ситуації;

Містить спробу аналізу цієї ситуації через розігрування ролей;

Рішення та висновки, зроблені в грі колективно, не змінюють стану ситуації й не впливають на модель системи.

Управлінські ігри виникли як один з методів розвитку вмінь керівників приймати оптимальні рішення. Раніше цей метод застосовувався для підвищення кваліфікації працівників, а нині він адаптований до процесу навчання в різних закладах.

Особливістю названого методу є те, що ігри використовуються для формування або вдосконалення вмінь приймати рішення за відносно короткий час і в умовах конкуренції гравців, які мають різні рольові цілі. Командам пропонуються для аналізу ситуації, які потребують складних управлінських рішень, що стосуються всіх сфер життєдіяльності підприємства -- маркетингу, фінансів, виробництва, персоналу тощо.

Як правило, дидактична гра складається з таких етапів: ознайомлення учасників гри з метою, завданнями та умовами гри; інструктаж щодо правил проведення гри; утворення учасниками гри робочих груп; аналіз, оцінка та висновки результатів гри.

На першому етапі - підготовчому - обгрунтовують вибір гри, визначають ігрові цілі та завдання, формують проблемну ситуацію, розробляють сценарій гри, готують інформаційний і методичний матеріал.

На другому етапі розглядають правила проведення гри та функції гравців.

Третій етап залежить від змісту та форми конкретної гри і полягає в обговорені учасниками гри поставлених проблем, прийнятті узагальнених рішень, їхньому аналізові.

Отже, дидактична гра належить до активних методів навчання, які забезпечують активну творчу діяльність студента, створюють умови для підвищеної мотивації та емоційності, розвивають критичне мислення.

Прикладом симуляційної (сюжетно-рольової) гри є гра - "Кредитування: пан або пропав" з дисципліни "Гроші та кредит" до теми "Оцінка кредитоспроможності позичальників"

Мета: навчитись приймати правильні рішення з кредитування підприємств; розраховувати показники платоспроможності й ліквідності підприємств.

У процесі гри моделюється фінансовий ринок, який діє в Україні за сучасних умов. Суб'єкти цього ринку такі:

    1. Підприємство, яке займається переробкою цукрового буряку й випуском цукру. 2. Представництво південноазіатської фірми в Україні, яке реалізовує побутову техніку цієї фірми. 3. АКБ "Наш банк" -- універсальний комерційний банк. 4. АКБ "Кредит Плюс" -- універсальний комерційний банк.

Алгоритм гри

Кожному учаснику дається короткий час для самопрезентації на ринку.

Підприємства обирають банк, у якому вони бажали б обслуговуватися.

Розглядається ситуація: підприємству необхідний кредит у розмірі 15000 грн, а представництву-- у розмірі 16000 грн. На даний момент АКБ "Наш банк" має тимчасово вільні кошти в сумі 19000 грн, а АКБ "Кредит Плюс" -- у сумі 18000 грн. Підприємствам і банкам, що їх обслуговують, видаються річні баланси підприємств, які потребують кредитів.

Банкам і підприємствам дається 15 хв на розрахунок показників ліквідності та платоспроможності, визначення умов кредитування.

Після розрахунків підприємства коментують свій фінансовий стан і вказують цілі, для яких їм необхідний кредит.

Банки дають економічне обгрунтування надання кредиту й умови кредитування.

Підсумки. Цукрове виробництво в Україні завжди було прибутковим. Так, підприємство використало кредитні кошти для збільшення обсягів виробництва цукру, уклало контракт на поставку цукру з великою кондитерською фабрикою, отримало значний прибуток, що дало змогу повернути кредит, сплатити проценти за ним.

Гірші справи в представництва, яке згорнуло діяльність і оголосило про своє банкрутство. Добре, якщо кредит було наданий під заставу, якщо ж ні -- банк, який надав кредит, зазнає збитків.

Отже, приймаючи відповідне рішення, необхідно враховувати не тільки стан економіки у своїй країні, а й аналізувати зміни в міжнародних економічних відносинах.

Похожие статьи




Практичне використання дидактичних ігор у фінансових дисциплінах - Впровадження дидактичних ігор у професійну підготовку майбутніх фінансистів

Предыдущая | Следующая