Канцерогенні речовини - Канцерогенні речовини: їх роль у виникненні новоутворень у людей

До числа канцерогенних речовин в газах, що відпрацювали потрібно віднести бенз(а)пирен і ряд інших. Особливо небезпечний бенз(а)пирен.

Дослідження показують, що для виникнення злоякісної пухлини необхідний безпосередній контакт канцерогенної речовини з живою тканиною, причому пухлина з'являється, як правило, на місці цього контакту.

Безпосередній контакт практично може бути отриманий змазуванням канцерогеном окремих дільниць організму або внутрішньою його ін'єкцією. Тому довгий час вважався, що вдихання канцерогенних речовин не викликає рака легких. Однак пізніше було встановлене, що у разі попадання в легкі канцерогенних речовин, осілих на пилоподібних частках, вони отримують можливість затримуватися в організмі і стикатися з його тканиною. У газах, що відпрацювали носіями канцерогенних речовин можуть бути частки сажі. Попадаючи в організм людини, канцероген не виводиться з нього до кінця людського життя. Накопичення його до небезпечних концентрацій йде поступово. Це одна з причин того, що незважаючи на загальне підвищення життєвого рівня всього людства, продовження середнього терміну життя людей, бурхливий розвиток промисловості і автомобільного транспорту зокрема, привело до збільшення питомої ваги смертності від рака легких. На вміст канцерогенних речовин в повітрі немає і не повинно бути санітарних норм. Цих речовин взагалі не повинно бути в повітрі, тому обов'язково потрібно говорити про обмеження їх викиду.

Сажа, як і будь-який дрібний пил, може стати причиною захворювань верхніх дихальних шляхів. Однак основна її небезпека полягає в тому, що частки служать носієм сорбированих їх поверхнями канцерогенних речовин. Осідаючи в легких, ці речовини стимулюють появу злоякісних пухлин, засвоюються організмом. Оскільки канцерогени не можуть бути виведені з нього до кінця життя, то відбувається їх акумуляція, накопичення до критичних концентрацій, коли захворювання раком легких стає фатальним.

З'єднання свинця, присутні в газах, що відпрацювали, у разі застосування рідини з ТЭС є отрутами, що вражають всі органи і тканини організму. Особливо шкідливо вони впливають на дитячий організм. Навіть при малому отруєнні відбувається відставання в фізичному розвитку, зростанні і збільшенні ваги, з'являються нервові захворювання, знижується кількість гемоглобіну і еритроцитів в крові.

Небезпека отруєння з'єднаннями свинця посилюється тим, що з течією часу свинець не випаровується з організму, а так само, як канцерогенні речовини нагромаджується в ньому до небезпечних концентрацій. Попасти в організм з'єднання свинця можуть як через органи дихання, так і через шкіру.

Токсичними є і самі вуглеводневі палива, особливо бензини, точніше їх пари. Про міру токсичності пар бензину можна судити за наступним даними: гранично допустима середньодобова концентрація окислу вуглеводу в повітрі - 1 мг/м3, пар бензину - 1,5 мг/М3.

Похожие статьи




Канцерогенні речовини - Канцерогенні речовини: їх роль у виникненні новоутворень у людей

Предыдущая | Следующая