Стратегічне планування - Еволюція розуміння та передбачення майбутнього організації

Третій етап розвитку управлінських систем - 1960-1980-ті р. р. - управління на основі передбачення змін (стратегічне планування) (управління "за цілями") і визначення реакції на них шляхом вироблення відповідної стратегії. Для даної системи управління характерні:

Відхід від екстраполяції;

Облік мінливості факторів діяльності;

Аналіз внутрішніх можливостей і зовнішніх факторів діяльності підприємства;

Пошук шляхів найкращого використання внутрішніх можливостей з урахуванням зовнішніх обмежень і відповідності наявних резервів вимогам зовнішнього середовища;

Альтернативність рішень.

У 60-ті роки у США та більшості країн Західної Європи почався "бум стратегічного планування", який базувався на домінуванні концепції підприємства як "відкритої системи" на мікрорівні і на розвитку прогнозування та індикативного планування на державному piвні. Він був обумовлений потребою розробляти реальні та надійні плани майбутнього розвитку підприємств з урахуванням ситуації, що склалася, визначати перспективи на основі альтернатив, орієнтуватися передусім на ринкові та фінансово-економічні перспективи.

Д. А. Стейнер визначив чинники, що сприяли розвитку стратегічного планування у 60 - 80-х роках :

Зростання розмірів підприємств завдяки підвищенню комплексності та багатопрофільності діяльності;

Науково-технічний прогрес;

Використання зв'язків з іншими організаціями;

Зростання конкуренції на внутрішніх i зовнішніх ринках внаслідок їх заповнення;

Розвиток методології та інструментарію планування;

Наявність необхідної електронно-обчислювальної техніки та кваліфікованих кадрів;

Лідирування підприємств, які більше уваги приділяли стратегічному плануванню.

Стратегічне планування -- це адаптивний процес, за допомогою якого здійснюються регулярна розробка та корекція системи досить формалізованих планів, перегляд змісту заходів щодо їхнього виконання на основі безперервного контролю та оцінки змін, що відбуваються зовні та всередині підприємства.

Стратегічне планування охоплює систему довго-, середньо - та короткострокових планів, проектів i програм, однак головний змістовний акцент при цьому робиться на довгострокові цілі та стратегії їх досягнення. Спочатку стратегічне планування обмежувалося визначенням цілей та стратегій їх досягнення, тобто визначенням стратегічної політики підприємства у системі "продукт -- ринок". Але, оскільки у межах стратегічного планування широко застосовуються такі категорії, як "життєвий цикл продукту", "цикл попиту на продукцію", "період, потрібний для досягнення цілей" тощо, то це сформувало потребу в більш гнучких підходах до визначення горизонтів планування, а також зумовило необхідність підвищення ролі стратегічного аналізу в діяльності підприємств. На підставі такого аналізу зростає кількість доступних підприємству альтернативних варіантів розвитку, внаслідок чого відкривається більш широкий вибір дій на перспективу.

Стратегічний аналіз середовища підприємства закладає підвалини для прогнозування можливостей розвитку ситуації. У стратегічному плануванні широко застосовуються сценарії, планування "портфеля підприємства", широкий арсенал методів маркетингу та планування.

Стратегічне планування набирає все більш органічної форми з орієнтацією на визначення цілей; перехід на альтернативні варіанти вже не сприймається як порушення "нормального перебігу подій"; успіх визначає досягнення комплексу соціально-економічних результатів, встановлених як критерії на довгостроковий період.

Стратегічне планування зайняло своє місце в ряді функцій менеджменту. Сьогодні, поряд з формальними, кількісними методами, стратегічне планування використовує творчий, інтуїтивний підхід. Так як планування не є універсальним способом досягнення успіху в бізнесі, то воно створює основу для успішної діяльності фірми.

Саме застосування стратегічного планування зумовило необхідність інтеграції різних видів планової діяльності, а також потребу подальшого розвитку стратегічної діяльності на підприємстві, оформленої у вигляді системи стратегічного управління.

Похожие статьи




Стратегічне планування - Еволюція розуміння та передбачення майбутнього організації

Предыдущая | Следующая