Поняття про робочу силу підприємства. Показники чисельності працівників на підприємстві - Персонал підприємства і ефективність його використання

Персонал підприємства Являє собою сукупність постійних працівників, що отримали необхідну професійну підготовку та мають досвід практичної діяльності.

Трудові ресурси - це частина працездатного населення, що за своїми віковими, фізичними, освітніми даними відповідає тій чи іншій сфері діяльності. Працездатність залежить від віку i стану здоров'я. До працездатного населення відносяться чоловіки від 16 до 60 років та жінки вiд 16 до 55 років.

До участі у виробництвi залучаються також додатковi трудовi ресурси: пенсiонери та підлiтки з 15 рокiв.

Трудові ресурси (робоча сила) підприємства в залежності від строку трудового договору поділяються на постійних працівників, тимчасових та сезонних.

Постiйнi працiвники - це працiвники якi прийнятi на роботу без зазначеного строку договору або контракту, на певний термiн, бiльше нiж 2 мiсяцi.

Тимчасовi працiвники - це працiвники прийнятi на роботу на строк не бiльше 2 мiсяцiв.

Сезоннi працiвники - це працівники якi влаштувались на роботу на період сезонних робіт.

В залежності від виконуваних функцій працівники підприємства поділяються на керівників, спеціалістів, інших спеціалістів, робітників, молодший обслуговуючий персонал та працівників охорони.

До Керiвникiв вiдносяться службовцi якi займають посади: директор, начальник, головний iнженер, головний механiк, головний технолог, головний бухгалтер, головний економiст, завiдуючий складом, завiдуючий канцелярiєю, завiдуючий господарством, начальники вiддiлів, майстри виробничих дiльниць тощо.

До Спецiалiстiв вiдносяться службовцi, якi займають посади: бухгалтер, iнженер по якостi, iнженер по організації працi, iнженер по охоронi працi, економiст тощо.

До iнших Спеціалістів вiдносяться службовцi, якi займають посади: касир, секретар-машинiстка, табельник, експедитор тощо.

Професія характеризує вид трудової діяльності, спеціальність Виділяється в межах певної професії і характеризує відносно вузький вид робіт. Кваліфікація характеризує якість, складність праці і є сукупністю спеціальних знань і навичок, які визначають ступінь підготовленості працівника до виконання професійних функцій обумовленої складності.

За рівнем кваліфікації робітники поділяються на Чотири групи, а конкретний рівень кваліфікації визначається за допомогою тарифно-кваліфікаційних довідників і характеризується розрядами.

Рівень кваліфікації керівників, спеціалістів і службовців залежить від рівня освіти і досвіду роботи. Для них теж існує чотири категорії.

На сьогоднішній день співвідношення між категоріями персоналу на пересічному підприємстві України є приблизно таким: 18%-керівники, спеціалісти, службовці; 82%-робітники.

Чисельнiсть працівників Підприємства характеризується такими показниками: спискова чисельнiсть і середньоспискова чисельнiсть.

Спискова чисельнiсть - це чисельнiсть працівників підприємства на певну дату.

До неї включаються всi постiйнi, тимчасовi i сезоннi працiвники прийнятi на роботу на 1 день i довше. Не включається до спискового складу працiвники якi залучаються для виконання випадкових i разових робiт на строк до 5 днiв:

    - студенти i учнi якi проходять виробничу практику з отриманням стипендії за мiсцем навчання, - сумiсники.

Спискова чисельнiсть визначається за кожен день за даними табельного облiку, як сума всiх фактичних виходiв (явок) i невиходiв (неявок) на роботу протягом кожного дня. Вона постiйно змінюється у зв'язку з прийомом та звiльненням працiвникiв.

Для характеристики чисельностi працiвникiв за мiсяць, квартал, рiк використовується показник Середньоспискової чисельності. Середньоспискова чисельність за рік (квартал місяць) визначається як вiдношення суми спискової чисельностi працівників за рік (квартал місяць), включаючи вихiднi та святковi, до кількості календарних днiв на протязі року (кварталі, місяці) .

Чисельнiсть працiвникiв у вихiднi та святковi днi дорівнює списковiй чисельностi в попереднiй робочий день.

На підприємстві постiйно відбувається рух робочої сили в зв'язку iз звiльненням і прийомом, який називається Оборотом робочої сили.

Показники обороту робочої сили :

    1) Коефіцієнт обороту робочої сили по прийому. 2) Коефіцієнт обороту робочої сили по звiльненню. 3) Коефіцієнт плинностi робочої сили.

Показником iнтенсивностi (швидкостi) обороту робочої сили являється Коефіцієнт обороту робочої сили по прийому, який визначається як вiдношення кiлькостi прийнятих за певний перiод працiвникiв, до середньоспискової чисельностi працiвникiв за цей же перiод.

Коефіцієнт обороту робочої сили по звiльненню - це відношення чисельностi працiвникiв, звiльнених за конкретний перiод, до середньоспискової чисельностi за цей же перiод.

Розрiзняють Необхiдний i Зайвий Оборот робочої сили по звiльненню.

Необхiдний оборот пов'язаний iз звiльненням робiтникiв по причинi пенсії, вступу до навчання, призову до армії, звiльнення по хворобi, закiнчення строку контракту, перехiд на iнше підприємство.

Зайвий оборот - це оборот звiльнення за причин: за власним бажанням та порушення трудової дисципліни.

Вiн характеризується Коефіцієнтом плинностi робочої сили, який розраховується, як відношення кількості працівників звільнених за власним бажанням та за порушення трудової дисципліни, до середньоспискової чисельності працівників.

Основнi причини плинностi робочого сили:

    1. Незадовiльна оплата праці, важкі умови працi. 2. Незабезпеченiсть працiвникiв житлом та дитячими закладами. 3. Ненормальний мiкропсихологiчний клiмат у колективi.

У зв'язку з плинністю робочої сили, на підприємстві виникають Економiчнi збитки, якi пов'язанi iз: втратами вiд зниження продуктивностi працi працiвників, що звiльнюються за власним бажанням; втратами вiд зниження продуктивностi працi знову прийнятих працiвникiв на мiсце звiльнених; втратами які пов'язанi з випуском неякісної продукції i необхiднiстю ліквідації браку.

Економічний ефект від зниження плинності визначається через економію робочого часу та додатковий випуск продукції.

Економія робочого часу (Ечасу) визначається:

Ечасу= Чзв.*t, днів,

Де t - втрати часу у зв'язку із плинністю, тобто час на заміщення

Необхідною робочою силою одного звільненого, днів.

Додатковий випуск продукції (Вдод) обчислюється:

Вдод.=Ечасу.*Впл.

Де Впл.- плановий виробіток на одного працюючого за один люд-день, грн.

Похожие статьи




Поняття про робочу силу підприємства. Показники чисельності працівників на підприємстві - Персонал підприємства і ефективність його використання

Предыдущая | Следующая