Причини різноманітності рослинних ресурсів - Рослинні ресурси України

Природний рослинний покрив нашого часу дуже різноманітний. Головна причина цієї розмаїтості -- розходження в кліматі окремих районів. На холодній, суворій Півночі ми знаходимо приосадкуватий килим рослин з пануванням мохів і лишайників, у середній смузі, де клімат тепліше і м'якше, поширені ліси, ще південніше -- там, де влітку пекуче і дуже мало вологи, можуть існувати тільки співтовариства степових і пустельних рослин і т. д.

Зовнішній вигляд рослинного покриву, склад рослин будь-якої території багато в чому визначаються особливостями місцевого клімату -- насамперед температурою і кількістю опадів у різні періоди року. Для життя рослин важливі багато кліматичних показників: середньорічна температура повітря, середня сума опадів за рік, тривалість теплого сезону року, коли можливий ріст рослин, кількість тепла й умови водопостачання в цей час і т. д. Особливе значення для рослин має абсолютний мінімум температури (найнижча температура повітря, що можливе в даній місцевості). Найголовніші кліматичні показники поєднуються в поняття "тип клімату". Якщо які-небудь райони розрізняються за типом клімату, вони обов'язково мають і різний природний рослинний покрив.

Отже, флора і рослинність -- це дві різні складові частини рослинного покриву. Географічне поширення окремих видів рослин дуже різне. Деякі із них зустрічаються тільки на обмеженій території, іноді дуже маленькій. Однак багато видів мають більш широке поширення, вони не присвячені тільки до якогось обмеженого району. Нарешті, є і такі види, що поширені дуже широко і зустрічаються на більшій частині території.

Природна флора будь-якої частини нашої країни випробує на собі більший або менший вплив людини. Особливо велике цей вплив у густонаселених районах. Людина вирубує ліс, розорює степ, осушує болота, будує міста, прокладає дороги і т. д. У результаті цього чисельність деяких видів рослин сильно зменшується і вони можуть зовсім зникнути на якійсь території. Але, з іншого боку, діяльність людини приводить до появи нових заносних рослин, невластивих природній флорі даної місцевості. Число видів таких рослин згодом усе більш збільшується. Це один з неминучих наслідків інтенсивного впливу людини на природу. Деякі з заносних рослин добре приживаються і міцно утримують своє місце в рослинному покриві. Прикладом подібного роду може бути пахуча ромашка, що була випадково занесена до нас з Північної Америки.

Отже, у результаті діяльності людини флора будь-якої місцевості згодом міняється: одні види зникають, інші з'являються знову.

Природна рослинність, як і флора, у даний час випробує на собі сильний вплив з боку людини. У результаті цього в рослинному покриві відбуваються великі зміни. Вони бувають різного роду. Розорюючи степ або луг, людина на більшій або меншій площі цілком знищує природні рослинні співтовариства. Вирубка лісу, осушка боліт приводять до зміни одних рослинних співтовариств іншими.

У природному рослинному покриві необхідно розрізняти первинні, або корінні, рослинні співтовариства і вторинні, або похідні. Перші виникли дуже давно і поза залежністю від людини. Прикладом їх можуть бути багато наших сосників і ялинники. Вони існують у природі вже сотні і тисячі років, протягом життя дуже багатьох поколінь дерев. Похідні рослинні співтовариства мають інше походження. Вони зобов'язані своєю появою діяльності людини. Як приклад можна назвати березняки, що виникли після вирубки ялинових лісів. Тривалість існування таких співтовариств звичайно невелика. При сприятливих умовах вони рано або пізно змінюються корінними типами.

Для кожної з природних зон характерна своя особлива природна рослинність. Таку рослинність називають зональною. Вона відповідає кліматичними умовами території, визначається ними.

Однак у межах кожної зони можна зустріти не тільки зональні рослинні співтовариства. Візьмемо для приклада лісову зону. Тут на загальному тлі лісів іноді трапляються більш-менш великі плями боліт, а на низьких берегах рік -- масиви заливних луків. Усе це не можна вважати зональною рослинністю. Ні болота, ні луки своєї власної зони ніде не утворять. Вони завжди зустрічаються у вигляді окремих вкраплень у межах тієї або іншої зони. Їхнє існування визначається не стільки кліматом, скільки місцевими грунтовими і гідрологічними факторами (болота пов'язані з більш зволоженими грунтами, а заливні луки - на територіях, що затоплюються під час весняного розливу рік).

Похожие статьи




Причини різноманітності рослинних ресурсів - Рослинні ресурси України

Предыдущая | Следующая