Поняття про здоровий спосіб життя - Валеологія як комплексна наука про здоров'я

Експерти ВООЗ у 80-х роках XX сторіччя визначили орієнтоване співвідношення різних факторів забезпечення здоров'я сучасної людини, виділивши в якості основних 4 похідні:

Генетичні фактори (спадковість) - 20%

Стан навколишнього середовища - 20%

Медичне забезпечення - 8-10%

Спосіб життя - 50 - 52%

Спосіб життя - біосоціальна категорія, що характеризується формами повсякденної життєдіяльності людини. Включає 3 категорії:

* рівень життя (умови) - економічна категорія, яка відображає міру задоволення матеріальних, духовних і культурних потреб людини;

Якість життя -- соціальна категорія, яка відображає ступінь комфорту в задоволенні людських потреб;

Стиль життя - соціально-психологічна категорія, яка відображає особливості в житті людини, адже саме стиль життя впливає на індивідуальне здоров'я, в значній мірі.

Спосіб життя, який сприяє збереженню і зміцненню здоров'я, називається здоровим (ЗСЖ).

Поняття "здоровий спосіб життя" тільки на перший погляд може здатися елементарним. На теперішній час у практичній діяльності при визначенні індивідуальних критеріїв і цілей ЗСЖ В. А. Полєський і І. А. Гундарьов виділяють два альтернативних підходи:

    1) традиційний, що ставить своєю метою досягнення усіма людьми однакової поведінки, я ка вважається правильною, у якій критерієм є не кінцевий результат, а проміжна поведінка. Практика ж переконливо показує, що захворюваність неминуче виявляється різною, якщо однакової поведінки дотримуються різні по гено - і фенотипу люди. Наївно розраховувати, що можна розробити і рекомендувати для кожної людини якусь універсальну методику, що включає в себе самодостатній набір оздоровчих засобів, що гарантують досягнення оптимуму здоров'я; 2) нетрадиційний (індивідуальний), який виходить з передумови, що здоровим вважається такий стиль поведінки, що приводить людину до бажаного довголіття і необхідної якості життя; тобто здорових способів життя повинно бути стільки, скільки існує людей.

Такий підхід припускає для кожної людини свідому і цілеспрямовану практику здоров'ятворення (здоров'ябудівництво), тобто систематичні свідомі зусилля для запобігання й усунення тих або інших дефектів здоров'я, а не тільки пасивне пристосування, стримування від чогось шкідливого. Правий Н. Амосов, який стверджував, що "...добути і зберегти здоров'я може тільки сама людина". Необхідно при цьому враховувати і генетичну природу кожної людини.

Здоровий спосіб життя - це спосіб життєдіяльності людини, що відповідає генетичне обумовленим його особливостям, конкретним умовам життя і спрямований на формування, збереження і зміцнення здоров'я та на повноцінне виконання людиною його соціально-біологічних функцій.

Структура (складові) здорового способу життя повинна включати наступне:

Жорсткий контроль за станом свого організму (знання свого організму, регулярна диспансеризація, у тому числі сьогодні це флюорографія, огляд зубів і т. д., звернення до лікаря при перших ознаках нездужання й ін.);гігієнічну обгрунтованість поведінки (у тому числі і психогігієну);

Оптимальну рухову активність;

Активна трудова діяльність (улюблена робота, навчання, досягнення майстерності Обраній професії);

Тренування імунітету, розумне використання методів загартовування;

Раціональне харчування;

Психофізичну регуляцію (уміння зняти нервову напругу за допомогою м'язового розслаблення, рефлексотерапії й ін., уміння керувати своїми емоціями, розвиваючи в себе оптимізм, почуття гумору); психосексуальну і статеву культуру, щасливе сімейне життя;

Раціональний режим життя на основі вимог індивідуального біоритму;

Відмовлення від шкідливих звичок;

Валеологічна самоосвіта.

Кожна з позицій ЗСЖ характеризується психофізіологічною задоволенністю, що позитивно позначається на стані здоров'я.

ЗСЖ формується на основі валеологічного навчання і виховання, (бажано з раннього дитинства), коли вироблення умовних рефлексів більш міцне і надійне. При цьому важливо, що ЗСЖ захищає здоров'я з дитинства - коли стійкість організму, що формується, низький і ризик втрати здоров'я підвищений. Хочеться ще раз підкреслити значення особистого приклада вчителя (батька) - вчитель не має права порушувати те, чому вчить. Діючим є стиль спілкування з установкою: "Роби, як я! Роби разом зі мною!", а не декларації на зразок "Роби, як я кажу".

Формування ЗСЖ являє собою винятково тривалий процес і може продовжуватися все життя. До того ж позитивний ефект ЗСЖ виявляється не відразу, іноді відстрочений на роки. Цим пояснюється складність роботи з формування ЗСЖ. Але ця робота необхідна.

Похожие статьи




Поняття про здоровий спосіб життя - Валеологія як комплексна наука про здоров'я

Предыдущая | Следующая