Як люди охороняють воду від забруднення, Причини забруднення водойм - Водойми рідного краю. Їх стан та охорона

Забруднення водойм небезпечне для всього живого. Тому воду необхідно очищати. Для цього будують очисні споруди.

Існують підприємства, на яких узагалі не буває стічних вод.

Створюються водозахисні зони -- ці місця особливо охороняються (водосховища, річки, звідки беруть питну воду). У цій зоні не дозволяється жодне будівництво.

Заборонено скидати у воду стоки, мити машини біля берега. Охороняються не лише береги річки, але і ліси, що ростуть по цих берегах. Ліси допомагають водоймам вижити, оберігають річки від забруднення.

За станом водойм стежать спеціальні вчені -- гідрологи й екологи. Кожна людина повинна берегти воду! Не кидати сміття у водойми. Стежити, щоб крани були зачинені і справні. Адже від кожного із нас залежить, якою буде природа, що оточує нас, у тому числі і вода.

Причини забруднення водойм

Під забрудненням водних ресурсів розуміють будь-які зміни фізичних, хімічних і біологічних властивостей води у водоймищах у зв'язку із скиданням у них рідких, твердих і газоподібних речовин, які заподіюють або можуть створити незручності, роблячи воду даних водоймищ небезпечною для використання, завдаючи збитку народному господарству, здоров'ю і безпеці населення.

Забруднення поверхневих і підземних вод можна розподілити на такі типи:

    * механічне - підвищення змісту механічних домішок, властиве в основному поверхневим видам забруднень; * хімічне - наявність у воді органічних і неорганічних речовин токсичної і нетоксичної дії; * бактеріальне і біологічне - наявність у воді різноманітних патогенних мікроорганізмів, грибів і дрібних водоростей; * радіоактивне - присутність радіоактивних речовин в поверхневих або підземних водах; * теплове - випуск у водоймища підігрітих вод теплових і атомних електростанцій.

Прісні води забруднюються не тільки промисловими і каналізаційними стоками. За останні десятиліття дуже небезпечним джерелом забруднення стали нафтопродукти.

Значну загрозу для водойм представляють мінеральні добрива та отрутохімікати, які потрапляють з полів разом із струменями дощової і талої води. Насичення водойм поруч мінеральних речовин (азот, фосфор тощо) призводить до їх евтрофікації. А це в свою чергу змушує вирішувати ряд нових складних проблем в організації раціонального водокористування. Після забруднення мінеральними добривами коло можливого використання вод різко звужується. Іноді вони взагалі не годяться ні для яких цілей.

В останні роки все ширше розповсюджується теплове забруднення водойм. Теплі, відпрацьовані води, які використовуються для охолодження агрегатів і реакторів теплових і ядерних електростанцій, в значних кількостях накопичуються в водосховищах, озерах та річках. Це супроводжується значними змінами в їх екологічних умовах. Термальні забруднення викликають зменшення вмісту кисню у воді, погіршують умови життя багатьох водних організмів, сприяють розвитку синьо-зелених водоростей, значно збільшують токсичність забруднюючих воду домішок, змінюють терміни нересту риб і т. д.

Основними джерелами забруднення і засмічення водоймищ є недостатньо очищені стічні води промислових і комунальних підприємств, крупних тваринницьких комплексів, відходи виробництва при розробці рудних копалин; води шахт, рудників, обробці і сплаві лісоматеріалів; скидання водного і залізничного транспорту; відходи первинної обробки льону, пестициди і т. ін. Забруднюючі речовини, потрапляючи в природні водоймища, призводять до якісних змін води, які, в основному, виявляються в зміні фізичних властивостей води (зокрема, поява неприємних запахів, присмаків і т. ін.), у зміні хімічного складу води (зокрема, поява в ній шкідливих речовин), в наявності плаваючих речовин на поверхні води і відкладанні їх на дні водоймищ.

Виробничі стічні води забруднені, в основному, відходами і викидами виробництва. Кількісний і якісний склад їх різноманітний і залежить від галузі промисловості, її технологічних процесів. Їх ділять на дві основні групи: неорганічні домішки, що містяться, у тому числі і токсичні, і ті, що містять отрути.

Зростання населення, розширення старих і виникнення нових міст значно збільшили надходження побутових стоків у внутрішні водоймища. Ці стоки сталі джерелом забруднення річок та озер хвороботворними бактеріями і гельмінтами. У ще більшому ступені забруднюють водоймища миючі синтетичні засоби, що широко використовуються в побуті. Вони знаходять широке застосування також в промисловості і сільському господарстві. Хімічні речовини, які в них містяться, поступаючи із стічними водами в річки і озера, роблять значний вплив на біологічний і фізичний режим водоймищ. У результаті знижується здібність вод до насичення киснем, паралізується діяльність бактерій, що мінералізують органічні речовини.

Викликає серйозну турботу забруднення водоймищ пестицидами і мінеральними добривами, які потрапляють з полів разом із струменями дощової і талої води. В результаті досліджень, наприклад, доведено, що інсектициди, що містяться у воді у вигляді суспензій, розчиняються в нафтопродуктах, якими забруднені річки й озера. Ця взаємодія призводить до значного ослаблення окислювальних функцій водних рослин. Потрапляючи у водоймища, пестициди нагромаджуються в планктоні, бентосі, рибі, а по ланцюгу живлення потрапляють в організм людини, діючи негативно як на окремі органи, так і на організм в цілому.

Сьогодні людина широко використовує миючі засоби. Вони -- один з найсерйозніших забрудників води. До їх числа можна віднести мило, шампунь, пральний порошок, соду. Вони практично не видаляються очисними спорудами. При потраплянні миючих засобів у водойму дрібні організми, наприклад, водорості, гинуть. Забруднюють воду не лише підприємства, але і ми з вами. Всюди можна побачити пляшки, що плавають у воді, сміття. Можна побачити, як водії миють автомобілі на березі річки.

Похожие статьи




Як люди охороняють воду від забруднення, Причини забруднення водойм - Водойми рідного краю. Їх стан та охорона

Предыдущая | Следующая