Інтродукція сосни жовтої Pinus ponderosa Lawson, в Правобережному Лісостепу та Степу України - Досвід інтродукції Сосни жовтої Рinus ponderosa Lawson

Різноманітність хвойних, які поширені в Лісостепу та Степу України, потребує збагачення. За даними деяких дослідників (М. А. Кохно, О. М. Курдюк, 1994) Правобережний Лісостеп та Степ України є сприятливі регіоном для більшої частини існуючого асортименту інтродукованої дендрофлори. Значний Інтерес викликають шпилькові з Північної Америки, більшість з них мають високу стійкість, здатність зберігати високі декоративні, санітарно-гігієнічні естетичні властивості при інтродукції.

Наукове дослідження екзотів в Лісостепу України розпочалось в XIX ст. в зв'язку з організацією ботанічних садів при учбових закладах. Зазначається, що переважно більшість шпилькових з Північної Америки інтродукована в Україні протягом XIX-XX ст. головним чином із Західної Європи.

Інтродукція Сосни жовтої почалася з 1827 року в Західній Європі. В 1837 р. висаджена в Нікітському ботанічному саду. На сьогодні в саду є декілька екземплярів, найбільш старі у віці близько 100 років із діаметром стовбура 67 см, при висоті 10 м. На території України добре ростуть екземпляри висотою 7-8 м. Перші відомості про це є в працях П. С. Роговича (1869), І. Ф. Шмальгаузена (1886), І. К. Пачоського (1897) та ін. Головні питання теорії інтродукції деревних рослин з достатньою повнотою викладені у відомих працях. Ч. Дарвіна, А. Гумбольдта, А. Декандоля, Е. Регеля, А. Н. Бекетова, А. Н. Краснова та ін.

А. Гумбольдт в 1806 р опублікував книгу "Ідеї з географії рослин", в якій вказав, що при переселенні рослин головну увагу необхідно звертати на сукупність кліматичних чинників, що впливає на розподіл рослин, а також виклав ряд інших теоретичних міркувань по інтродукції. Вже у XX столітті значний внесок у розвиток вище означеної теорії зробили Г. Майр, О. М. Краснов, М. І. Вавілов, В. П. Малеєв, М. Ф. Кащенко, О. М. Корміліцин, Ф. М. Русанов, М. В. Культиасов, М. М. Гришко С. Я. Соколов, О. В. Гурський, О. Л. Липа, С. С. Харкевич, М. А. Кохно, В. І. Некрасов та ряд інших.

Важливу роль в інтродукції на Україні зіграв Тростянецький дендрологічний парк, в якому вперше інтродукована сосна жовта або орегонська (Pinus ponderosa D). Окремі екземпляри є в Білорусії (Мінськ) і на Україні. У Харкові, на високому сухому плато, в селищі Ясна Поляна, у віці 16 років має висоту 6 м.

На Південному березі Криму, в Нікітському ботанічному саду, росте добре, виносить засуху, в 90 років досягла висоти 10 м при діаметрі стовбура 54 см і діаметр крони 10,4Ч11 м. Має два різних екотипи. Приморський екотип зустрічається в прибережних гірських районах північно-західної частині Північної Америки, де досягає 90 м висоти і до 300 см в діаметрі. Гірський екотип, поширений в Каскадних горах від штату Арізона до Південної Дакоти, досягає висоти 30 м і 120 см в діаметрі.

На батьківщині є однією з основних лісоутворювачів в межах ареалу, відома як джерело важкої деревини, тому отримала синонім "сосна важка".

Похожие статьи




Інтродукція сосни жовтої Pinus ponderosa Lawson, в Правобережному Лісостепу та Степу України - Досвід інтродукції Сосни жовтої Рinus ponderosa Lawson

Предыдущая | Следующая