Морфемна структура слова - Словотвір української мови

План

    1. Поняття морфемної структури слова 2. Основа слова, її характеристика 3. Подільність основ 4. Ступені подільності основ

Література:

    1. Вакарюк Л., Панцьо С. Українська мова. Морфеміка і словотвір. -- с. 54-87. 2. Горпинич В. О. Українська словотвірна дериватологія. -- с. 51-56. 3. Українська мова. Енциклопедія. -- с. 344-345, 412-413. 1. Морфемний склад слова -- сукупність морфем, послідовність яких визначають певні правила їх сполучуваності. На матеріалі словників української мови встановлено 368 морфемних структур. Під структурою слова розуміють взаєморозташування та взаємозв'язки його значущих частин. У будові простого слова української мови передбачено позиції для чотирьох морфем -- префікса, кореня, суфікса, флексії, які розташовані у названій послідовності. Ці чотири типи морфем можуть бути зміщені. Залежно від типу морфем, слова української мови поділяються за наявністю морфем на структурні типи: а) за коренем, коли враховується кількість коренів, б) за афіксами (під-тип, зір-к-а, під-свин-ок, крутити-ся, хід), в) за флексією (змінні слова пол-е і незмінні голос-н-о). 2. Основа слова -- частина слова, з якою пов'язане його лексичне значення і яка залишається після відкидання флексії. Термін "основа" запровадив П. Дячан (1895). На думку В. Горпинича, всі морфеми, крім флексії, входять до складу основи (лексичної). Частина мовознавців до складу основи не зараховує формотворчі суфікси (дба-ючи, зна-ти, біл-іш-ий). Граматичні основи пов'язані з утворенням граматичних форм слів (словозміною). Лексичні -- мають стосунок до утворення слів. розрізняють основи словозмінні (частина слова без закінчення) і формотворчі (частина слова без формотворчого суфікса і флексії): бачи-ти, добр-іш-ий, леж-ачи.

За типами основи поділяються на суцільні (які не перериваються службовими морфемами) і перервані (які перериваються): ясність і проясню-єть-ся.

За характером виявлення морфемного складу розрізняють основи вільні і зв'язані. Основи вільні -- це основи, які можуть функціонувати самостійно, без афіксів (плід-н-ий, бо плід). Зв'язані основи -- це основи, корінь яких втратив ознаки вільної морфеми, втратив здатність вживатися самостійно птах, пташиний, птиця, бо пт-.

Субморфні основи -- такі основи, у складі яких, крім морфів, є асемантичні сегменти, які не виконують самостійної семантичної і словотворчої функції. Такі сегменти називаються субморфи: - ець (кін-ець, олів-ець, пал-ець, свин-ець, пер-ець). Субморфи тотожні до морфем, але лише за формою. Учені розрізняють субморфи суфіксальні і префіксальні (запах) залежно від кількості коренів основи поділяються на прості і складні (газопровід). Залежно від морфемного складу у кількісному плані основи бувають неподільні (дерев-о) і подільні (дерев-ян-ий). За словотвірною структурою основи поділяються на непохідні (дим) і похідні дим-ов-ий).

    3. Подільність основ -- їх здатність поділятися на морфеми. Подільність, неподільність основ протиставляється подільності, неподільності слів. слово може бути подільним, а його основа неподільною (сестр-а -- слово має основу і флексію -- подільне, а основа його сестр - -- неподільна). Неподільні слова -- перейняті з інших мов на зразок таксі, журі, купе, та слова тут, там, ой тощо. 4. Мовознавці називають різну кількість ступенів подільності. На нашу думку варто виділити чотири ступені.

І -- мають основи з вільним коренем та частовживаним (регулярним) афіксом: скло - скл-ян-ий.

ІІ -- мають основи з вільними коренями, але з унікальним афіксом: поп-ад-я.

ІІІ -- мають основи із зв'язаним коренем, але регулярним афіксом: футур-изм.

ІV -- мають основи із зв'язаним коренем і унікальним афіксом: вул-иця.

Подільність є історично змінною властивістю слів: слово тур-изм подільне, бо є слово тур (комерційний). Це третій ступень подільності.

Похожие статьи




Морфемна структура слова - Словотвір української мови

Предыдущая | Следующая