Словотвірна система української мови - Словотвір української мови

Теоретичні питання:

    1. Словотвірний ланцюг. 2. Словотвірна парадигма. 3. Словотвірне гніздо.

Література:

    1. В. О. Горпинич. Українська словотвірна дериватологія. - Дніпропетровськ, 1998. - С.100-109. 2. Н. Ф. Клименко. Як народжується слово. - К.: Рад. шк., 1991. - С.225-259. 3. Словотвір сучасної української літературної мови. - К.: Рад. шк., 1979. - С.102-110. 1. Важливою синтагматичною одиницею є словотвірний ланцюжок, що характеризується складними формальними і смисловими зв'язками слів, що складають усі його ланки.

Словотвірний ланцюжок - це ряд спільнокореневих слів, які перебувають у відношеннях послідовної мотивації від вихідної ланки до кінцевої.

Кожне наступне слово в ланцюжку має вищий ступінь мотивованості; і семантикою, і структурою залежить від попереднього слова. Вихідне слово - немотивоване, всі інші - похідні, мотивовані.

Наприклад, білий > біліти > побіліти > побіління.

За структурою словотвірні ланцюжки бувають бінарні, які дорівнюють словотвірній парі, наприклад: клен > кленовий; і полінарні, які включають у себе більш ніж одну словотвірну пару, наприклад: правда > правдивий > правдивість.

2. Відношення між твірною основою та всіма похідними, що утворені від неї, породили таку комплексну одиницю словотвору, як словотвірна парадигма.

Словотвірна парадигма - це сукупність похідних, які мають одну і ту ж твірну основу і знаходяться на одному ступені словотворення. Наприклад:

Відношення між твірною основою та її похідними у рамках словотвірної парадигми можна назвати радіальними.

Поняття словотвірна парадигма - нове в теорії синхронного словотвору. Словотвірну парадигму мають усі слова, які беруть участь у словотворенні і які виступають твірними.

3. Словотвірні ланцюжки і парадигми є складовими найбільш складної багаточленної одиниці словотвору - словотвірного гнізда. Вони взаємодоповнюють один одного і реалізують парадигматичні і синтагматичні зв'язки слів у гнізді.

Словотвірне гніздо - це сукупність спільнокореневих слів, що утворюються від одного і того ж вихідного слова і перебуває з ним та одне з одним в ієрархічній залежності по лініях і ступенях спорідненості.

В основі гнізд лежить принцип ієрархії, підпорядкування кожного похідного попередньому.

У словотвірне гніздо входять усі інші комплексні одиниці: словотвірна пара, словотвірний ланцюжок, словотвірна парадигма. Мінімальну одиницю гнізда становить словотвірна пара.

Структура гнізда залежить від семантики, будови і частиномовної належності початкового слова, яке називається вершиною словотвірного гнізда. Найчастіше у вершині гнізда виступає непохідне і неподільне слово. На кожному етапі основа ускладнюється.

Словотвірні гнізда можуть включати в себе різну кількість елементів: від двох до кількох сотень; деякі можуть складатися з однієї словотвірної пари (мікро - і макрогнізда).

Похожие статьи




Словотвірна система української мови - Словотвір української мови

Предыдущая | Следующая