Самурайська культура - Японська культура

Самурайський меч і мистецтво володіння ним є основою самурайського кодексу честі бусідо (шлях воїна). Навіть сучасна Японія, яка, здавалося | б, давним-давно забула про самураїв, тріпоче при згадці про старовинний кодекс.

Недарма японський імператор цілував чоботи останньому самураю, перед усією країною демонструючи не повагу до людини, але повагу до кодексу бусідо.

Хагакуре (яп. "Приховане в листях") або Хагакуре Кікігакіяп ("Записи про Приховане в листях") - один з найавторитетніших трактатів, присвячених бусідо - неписаному кодексу поведінки самурая, що став результатом процесу кристалізації системи моральних цінностей японських воїнів протягом кількох століть.

У книзі під назвою "Хагакуре" Ямамото Цунетомо підкреслив, що шлях, яким іде воїн, прихований від більшості, що ним іде меншість і сутність його дано пізнати не кожному. У своєму творі автор виклав безліч принципів, які вчать самовдосконаленню, самодисципліні, такту, рішучості, честі й гідності. У "Хагакуре" відображається ідея служіння і вірності самурая своєму сюзерену, міститься багато норм і правил поведінки, яких самураєві слід дотримуватися в суспільстві як у мирний час, так і воєнний.

У "Хагакуре" не вказується, що бусідо - це кодекс честі самурая, хоча саме цьому присвячена дана книга. її автор говорить: "Я збагнув, що шлях самурая - це смерть". Як бачимо, термін "бусідо" пояснюється як ідеалізація смерті, оскільки шлях самурая полягає в тому, щоб померти на полю битви. Для японських воїнів така смерть вважалася справою честі. Ямамото Цунетомо, звертаючись до самураїв, закликав їх шукати свою дорогу в житті: "Відкинь думки про минуле й майбутнє і не живи повсякденними турботами... тоді Великий шлях буде відкритий перед тобою. Шлях лежить у більш високих вимірах, ніж праведність. Шлях самурая - один, це прямий шлях, який не допускає зволікання, і тому головне - діяти відразу"

Трактат містить багато порад стосовно виховання дитини в самурайській сім'ї. Так, ще з дитинства в ній заохочували сміливість, прищеплювали благородність та старалися сформувати прямоту. Наголошувалася увага на тому, що ніколи не потрібно дразнити і залякувати дитину, бо якщо вона "змалку звикне боятися, то пронесе цей недолік через усе своє життя". Підкреслюється необхідність такого ставлення до хлопчика, за якого він виросте безстрашним. Цунетомо проповідує виховання, яке спрямоване на формування сильної особистості, яка б не опускала рук під час перших невдач, не гнулася під впливом несприятливих обставин, а завжди зуміла б гідно вистояти перед випробуваннями, які поставить перед нею життя.

"Самурай може втратити життя, але не честь. Воїн мав здійснити сепукку, коли усвідомлював, що відповідно до бусідо його душа більше не може залишатися в тілі. Цей обряд ритуального самовбивства не пов'язаний із релігійними переконаннями (синтоїзмом, буддизмом чи конфуціанством) японських воїнів, хоча беззаперечним залишається і той факт, що кожна із цих релігій залишила свій відбиток на філософії Шляху воїна. Сепукку - феномен, притаманний виключно бусідо - шляху, яким іде самурай. Для японських воїнів типовим є уявлення, що загинути на полі битви і здійснити ритуальне самогубство - рівною мірою гідно.

Обряд сепукку є малозрозумілим для європейців. Це головним чином зумовлено тим, що християнська мораль, на якій великою мірою базується європейська цивілізація, забороняє людині здійснювати самогубство, вважаючи це гріхом. Слід звернути увагу й на те, що ставлення до життя і смерті у самураїв було іншим, ніж у європейців, про що вже говорилося вище. Для того щоб збагнути це явище, потрібно не тільки відчути дух епохи, в якій жили самураї, але й проникнути у внутрішній світ японських воїнів, зрозуміти їхні світоглядні переконання та систему моральних цінностей.

Похожие статьи




Самурайська культура - Японська культура

Предыдущая | Следующая