Соціально-економічний устрій Франції часів Людовіка XV - Устрій Франції часів Людовіка XV. Франсуа Кене - засновник фізіократії

Устрій франція кене фізіократ тюрго

Економічні ідеї та програми тісно пов'язані з характером соціально-економічного устрою, знаходяться під визначальною дією базису суспільства. Вони є продуктом свого часу, теоретичним осмисленням протиріч епохи, хоча й володіють відносною самостійністю. Творчість Франсуа Кене яскраво підтверджує цей факт. Економічні дослідження основоположника фізіократії - живий відгук на суспільні протиріччя передреволюційної Франції, на тяжкий стан її господарства. Вони просякнуті турботою про підйом агрикультури, розвиток капіталістичних відносин (однак при збереженні абсолютизму) та зміцнення фінансового стану держави. Франсуа Кене бачив економічну стагнацію у Франції та намагався по-своєму її пояснити. Його не могло не хвилювати питання, чому країна, яка нещодавно була могутньою державою, перетворилася на другорядну європейську державу.

Між тим, таке перетворення відбувалося на очах. В будь-якому разі, його можна було спостерігати протягом життя одного покоління. "Блискуче царювання" Людовіка XIV (1661-1715) дорого обійшлося Франції. Марнотратство його двору перевершило всякі межі. Авантюристична політика та нечувані витрати на утримання двору привели до економічної катастрофи.

В другій половині 80-х рр.. XVII ст. У Франції почався економічний спад, який продовжувався протягом кількох десятиліть та перейшов потім у стагнацію.

Наступника Людовіка XIV - Людовіка XV (1715-1774), при дворі якого Кене працював лікарем, мало цікавило державне управління та стан економіки. Він витрачав шалені гроші на мисливські розваги, купівлю та побудову замків, подарунки своїм численним фавориткам, які займалися державними справами (Шатору, Помпадур, Дюбаррі та ін.). Людовіку XV належить відомий вислів: "Після нас - хоч потоп". Він заявляв: "На мій вік вистачить, - нехай мій наступник виплутується, як зуміє" [1, с.7].

В першій половині XVIII ст. в економіці Франції відбувалися руйнівні процеси. Вони стали вираженням кризи "старого режиму", яка врешті-решт привела до грандіозних подій Великої французької буржуазної революції 1789-1794 рр.

Особливо гострими були аграрні протиріччя. Як відомо, в передреволюційній Франції міцно трималися основні засади феодалізму. Право володіти землею мали тільки дворяни, церква і корона. Продовжував діяти середньовічний принцип: "Немає землі без сеньйора". Це означало, що дворяни вважалися верховними власниками не тільки доменіальної, але й селянської землі. В другій половині XVIII ст. сеньйори, намагаючись відновити втрачені раніше ренти й доходи, посилено підкреслювали свої монопольні права на землю.

Основна маса французьких селян отримала особисту свободу ще в XVI ст. Селяни не тільки піддавалися свавіллю вотчинного судочинства, а ще й оплачували витрати, пов'язані з діяльністю сеньйоральних судів. Продовжували діяти баналітети. Однак найбільш тяжким тягарем, яке лягало на селянські господарства, були сеньоріальні повинності. Переважна більшість селян платила грошовий оброк (чинш) сеньору, віддавала йому значну частину врожаю (шампур), нерідко відробляла панщину та виконувала інші повинності. Значну частину доходів селян становили державні податки.

Оббираний сеньйором та задавлений державними податками, селянин не міг забезпечити технічний прогрес у сільському господарстві. Врожаї були надзвичайно низькими. Тяжке становище сільського господарства поглиблювалося низькими цінами на зерно.

Таким чином, в епоху Кене в селі панували феодальні відносини, хоча й дещо модифіковані. Вони затримували розвиток капіталізму та обрікали французьке сільське господарство на відсталість та деградацію. Кризові явища в сільському господарстві підривали економічну основу дворянського абсолютизму та в кінцевому рахунку привели до радикальної революції 1789-1794 рр.

У промисловості Франції також були сильні феодальні пережитки, що знаходило своє вираження в збереженні цехової системи. Однак у містах буржуазні відносини розвивалися швидше, ніж у селі. Особливе значення мав розвиток мануфактурної промисловості.

Однак розвиток французької мануфактурної промисловості носило потворний характер. По-перше, більшість мануфактур випускала предмети розкоші та іншу продукцію, купувати яку могли лише представники вищих верств. По-друге, якщо англійські мануфактури забезпечували рентабельність виробництва звичайними капіталістичними методами, то у Франції привілейовані (зокрема, королівські) мануфактури трималися виключно на субсидіях. Фінансування мануфактурної промисловості лягало тяжким тягарем на французьке сільське господарство, посилюючи його розорення.

Економічна політика абсолютизму створювала штучні перепони для розвитку національного ринку. Продовжували існувати численні митниці, внаслідок чого, за підрахунками сучасників, перевезення товарів від французьких портів до Парижу обходилася дорожче, ніж їх доставка на узбережжя Франції з Нового Світу [4, 12 с.].

Тяжкий стан основних галузей економіки доповнювався серйозним розладом державних фінансів. Вже на початку правління Людовіка XV вибухнув великий скандал, пов'язаний з діяльністю фінансового авантюриста шотландця Джона Ло. Він прибув до Парижу, де заснував приватний банк для прийому вкладів, обліку векселів та банківських білетів. Скоро цей банк став державним. За задумом Ло, банк повинен був притягнути вільні засоби населення всієї Франції і потім направити їх на фінансування різних галузей. Пізніше цей авантюрист заснував Вест-Індську компанію (або "Компанію Міссісіпі"). Для привернення засобів населення за допомогою реклами використовувався прямий обман. На рекламних гравюрах були зображені жителі Луїзіани, що захоплено зустрічають французів. Всерйоз повідомлялося про те, що в Америці є гори з благородних металів. Дуже скоро в руки Ло перейшла торгівля майже всіма французькими колоніями, а також монетна регалія. Він взяв на відкуп і податі Франції. Банк видав уряду позику банківськими білетами, якими він і розплатився з кредиторами.

Спочатку справи Ло і "Компанії Міссісіпі" йшли пречудово. Шотландцю вдалося створити ажіотаж та азартну спекуляцію. На береги Сени поринули шукачі щастя не тільки з усієї Франції, а й з багатьох країн Європи. Сподіваючись на фантастичні доходи від акцій та білетів банку, землевласники продавали нерухомість та вкладали свої гроші в цінні папери. Курс акцій швидко зростав. Перепродаж цінних паперів досяг нечуваних масштабів.

Біржова гарячка навколо акцій та банківських білетів компанії Ло закінчилася грандіозним скандалом. Справа в тому, що Ло переоцінив можливості банку. Банк виявився не в змозі обмінювати цінні папери на гроші і луснув. Сам Ло втік із Франції, а його майно було конфісковано. Власники акцій та банківських білетів виявилися розореними.

Крах "системи Ло" породив недовіру до кредиту, надовго затримавши розвиток грошового ринку. Передові мислителі Франції, у тому числі й Кене, економічний занепад та фінансове банкротство Франції не без підстав пов'язували з політикою меркантилізму.

Зовнішня могутність Франції в XVIII ст. також серйозно похитнулась. У ході війни за іспанську спадщину (1701-1714) Людовік XIV зазнав кількох поразок від союзних держав. Франція опинилася на межі фінансової катастрофи. За Утрехтським (1713) та Раштаттським (1714) мирними договорами Людовік XIV був змушений уступити Англії Гудзонові затоку та протоку, Ньюфаундленд і Акадію. Франції довелося відмовитися від привілею на ввіз негрів-рабів у колонії Іспанії та Португалії.

Погіршення міжнародного положення Франції продовжувалося і при Людовіку XV, який втягував країну в дорого вартісні "війни розкоші". Франція брала участь у війні за Польську (1733-1735) та Австрійську (1740-1748) спадщину, а також у Семилітній війні (1756-1763). Французи зазнавали поразку за поразкою від англійців. Франція за період правління Людовіка XV втратила більшість своєї колись обширної колоніальної імперії. Занепад колишньої могутності Франції проявлявся і в тому, що англійці серйозно потіснили французів на морі, знищивши значну частину королівського флоту.

Тяжкий стан економіки та падіння міжнародного авторитету Франції в період правління Людовіка XV давали привід для критики з боку ліберального дворянства та буржуазії. Мислителі вважали, що Франція проводить недалекоглядну економічну політику, орієнтуючись на розвиток мануфактурної промисловості та зовнішній торгівлі предметами розкоші. Таких поглядів дотримувалися фізіократи, передусім Франсуа Кене.

Похожие статьи




Соціально-економічний устрій Франції часів Людовіка XV - Устрій Франції часів Людовіка XV. Франсуа Кене - засновник фізіократії

Предыдущая | Следующая