Загальна характеристика предметної області, Склад і класифікація основних засобів - Розробка АРМ спеціаліста для вирішення задачі по обліку руху основних засобів

Склад і класифікація основних засобів

Для діяльності підприємствам необхідні основні засоби, які багато разів беруть участь у виробничому процесі, частинами переносять свою вартість на продукт, що створюється, не змінюючи при цьому своєї речовинної-натуральної форми.

В економічній теорії основними засобами зазвичай вважають капітальні вкладення, що беруть участь у виробництві протягом тривалого строку, які обчислюються в грошовому, вартісному виразі [8].

Згідно П (С) БО 7 "Основні засоби" - це матеріальні активи, які підприємство утримує з метою використання їх у процесі виробництва або постачання товарів, надання послуг, здавання в оренду іншим особам або для здійснення адміністративних і соціально-культурних функцій, очікуваний строк корисного використання (експлуатації) яких більше одного року (або операційного циклу, якщо він довший за рік) [11].

Якщо порівнювати вітчизняний стандарт бухгалтерського обліку із міжнародним, то в останньому дається наступне визначення основних засобів:

Це матеріальні об'єкти, що їх [8]:

    1) утримують для використання у виробництві або постачанні товарів чи наданні послуг, для надання в оренду або для адміністративних цілей; 2) використовуватимуть, за очікуванням, протягом більше одного періоду.

На думку Поддєроьгіна А. М., основні засоби - це матеріальні цінності, що використовуються у виробничій діяльності підприємства понад один календарний рік з початку введення їх в експлуатацію, а також предмети вартістю за одиницю понад 500 гривень (за ціною придбання). Основні

Засоби підприємства включають основні виробничі засоби й невиробничі основні засоби [5].

Не належать до основних засобів:

    1) предмети терміном служби менше одного року незалежно від їх вартості; 2) предмети вартістю до 500 гривень за одиницю (за ціною придбання) незалежно від терміну служби. При цьому гранична вартість предметів, що не належать до основних засобів, може змінюватися Міністерством фінансів України; 3) спеціальні інструменти і спеціальні пристосування підприємств серійного і масового виробництва певних виробів або для виготовлення індивідуального замовлення незалежно від їхньої вартості; 4) спеціальний одяг, спеціальне взуття, а також постільні речі незалежно від їхньої вартості і терміну служби; 5) формений одяг, призначений для видачі працівникам підприємства, незалежно від вартості й терміну служби.

Основні вимоги до класифікації визначено на законодавчому рівні. Зокрема, згідно з п.5 П (С) БО 7, основні засоби поділяються спочатку на три групи [40]:

Власне основні засоби

Незавершені капітальні інвестиції.

Інші необоротні матеріальні активи

Сукупність однотипних за технічними характеристиками, призначенням та умовами використання об'єктів основних засобів - це група основних засобів.

Таблиця 1.1 - Групи основних засобів

Основні засоби

Рахунок 10

Інвестиційна нерухомість

100

Земельні ділянки

101

Капітальні витрати на поліпшення земель

102

Будинки, спорудження і передатні устрої

103

Машини й устаткування

104

Транспортні засоби

105

Інструменти, прилади, інвентар

106

Робоча і продуктивна худоба

107

Багаторічні насадження

108

Інші основні засоби

109

На думку Назарбаєвої І. підприємство може розширювати зазначену класифікацію, поділяючи у групах (підгрупах) основні засоби на власні, орендовані і такі, що перебувають в експлуатації, запасі, оренді, ремонті, на модернізації, реконструкції, добудові, часткової ліквідації тощо [3].

Сформулювати критерії (або, інакше кажучи, встановити ознаки), за якими відбувається розподіл, досить складно, тим паче що жодних пояснень з цього приводу у стандарті немає.

З погляду теорії такий розподіл взагалі не можна визнати обгрунтованим. Не зовсім зрозумілою є і його мета. Правила обліку, особливо для двох перших груп, майже однакові. Певні особливості обліку існують тільки щодо об'єктів, які належать до підгруп "Бібліотечні фонди" і "Малоцінні необоротні матеріальні активи" [4].

Якщо порівнювати класифікацію П (С) БО 7 з МСБО 16, то останній нічого подібного не вимагає, а запропонована ним класифікація наводиться в загальному вигляді і використовується для визначення груп амортизаційних активів. У складі основних засобів розглядаються наступні класифікаційні групи: земля, будинки і споруди, машини, обладнання. В основу такого поділу об'єктів основних засобів покладено єдність підходів до визначення ступеня зносу та джерел його покриття [6].

Окрім вищезазначеної класифікації основні засоби можна диференціювати за наступними ознаками, які наводить в своїх працях Лишиленко О. В. [7]:

I. За галузевою ознакою:

    1) промислові, 2) будівельні, 3) сільськогосподарські, 4) транспортні, 5) зв'язку тощо.

Більша частина основних засобів належить до галузі "Промисловість". Вона безпосередньо пов'язана з процесом виробництва продукції. Але наявність інших видів господарської діяльності (ведення підсобного сільського господарства, будівельно-монтажні роботи, утримання дитячих установ тощо) зумовлює необхідність обліку основних засобів, що належать до інших галузей господарства (екскаватори, підйомні крани, бульдозери тощо), які перебувають на балансі промислового підприємства, належать до галузі "Будівництво", підсобного сільського господарства - до галузі "Сільське господарство" тощо.

II. У зв'язку з цим у бухгалтерському обліку основні засоби промислових підприємств поділяються на:

    1) промислово-виробничі, 2) виробничі основні засоби інших галузей народного господарства 3) невиробничі.

До промислово-виробничих основних засобів належать: будови, споруди, передавальні пристрої, машини та устаткування, робочі машини та обладнання, вимірювальні й регулюючі прилади, лабораторне устаткування, обчислювальна техніка, інші машини та обладнання, транспортні засоби, інструмент, виробничий інвентар та приладдя, господарський інвентар, робочі та продуктивні тварини, багаторічні насадження, меліорація земель і водойми, інші основні засоби.

Тобто це ті основні засоби, які приймають безпосередньо участь у процесі виробництва і пов'язані із створенням конкретного продукту, виконанням робіт, наданням послуг.

Основні засоби, які не приймають безпосередньо участі у процесі виробництва, робота яких спрямована на забезпечення соціальних і культурно-побутових потреб працівників підприємства.

До невиробничих основних засобів належать: будови і споруди житлово-комунального та культурно-побутового призначення, транспортні засоби, обладнання, інструменти та інші основні засоби невиробничого призначення для обслуговування житлових, комунальних та культурно - побутових потреб населення.

III. За використанням:

    1) діючі - всі основні засоби, що використовуються у господарстві. 2) недіючі - ті; що не використовуються у даний період часу у зв'язку з тимчасовою консервацією підприємств або окремих цехів. 3) запасні - різне устаткування, що знаходиться в резерві й призначене для зміни об'єктів основних засобів, що вибули або ремонтуються.

ІV. За ознакою належності:

    1) власні - являються безпосередньою власність підприємства, мають джерело свого утворення (внесок до Статутного капіталу, цільове фінансування тощо) 2) орендовані - показуються у балансі орендодавця, тим самим виключається можливість подвійного обліку одних і тих самих засобів.

Згідно із законом України "Про оподаткування прибутку підприємств"

Передбачено поділ основних засобів на три групи [13]:

    1) група 1 - будівлі, споруди, їх структурні компоненти та передавальні пристрої, у тому числі житлові будинки та їх частини (квартири і місця загального користування. 2) група 2 - автомобільний транспорт і вузли (запасні частини) до нього, меблі, побутові електронні, оптичні, електромеханічні прилади та інструменти, включаючи електронно-обчислювальні машини, інші машини для автоматичної обробки інформації, інформаційні системи, телефони, мікрофони і рації, інше конторське (офісне) обладнання, пристрої та приладдя до них. 3) група 3 - інші основні засоби, що не увійшли до груп 1 і 2, включаючи сільськогосподарські машини і знаряддя, робочу й продуктивну худобу та багаторічні насадження

Таким чином, основні засоби мають знаний вплив на діяльність підприємства, їх склад і класифікація мають бути чітко виокремлені для найбільш повного і точного відображення в обліку.

Похожие статьи




Загальна характеристика предметної області, Склад і класифікація основних засобів - Розробка АРМ спеціаліста для вирішення задачі по обліку руху основних засобів

Предыдущая | Следующая