Огляд існуючих систем, обгрунтування вибору принципу розробки і методики побудови системи. Постановка задачі - Розробка бази даних магазину з продажу побутової техніки

Відомі два підходи до організації інформаційних масивів: файлова організація та організація у вигляді бази даних. Файлова організація передбачає спеціалізацію та збереження інформації, орієнтованої, як правило, на одну прикладну задачу, та забезпечується прикладним програмістом. Така організація дозволяє досягнути високої швидкості обробки інформації, але характеризується рядом недоліків.

Характерна риса файлового підходу - вузька спеціалізація як обробних програм, так і файлів даних, що служить причиною великої надлишковості, тому що ті самі елементи даних зберігаються в різних системах. Оскільки керування здійснюється різними особами (групами осіб), відсутня можливість виявити порушення суперечливості збереженої інформації. Розроблені файли для спеціалізованих прикладних програм не можна використовувати для задоволення запитів користувачів, які перекривають дві і більше області. Крім того, файлова організація даних внаслідок відмінностей структури записів і форматів передання даних не забезпечує виконання багатьох інформаційних запитів навіть у тих випадках, коли всі необхідні елементи даних містяться в наявних файлах. Тому виникає необхідність відокремити дані від їхнього опису, визначити таку організацію збереження даних з обліком існуючих зв'язків між ними, яка б дозволила використовувати ці дані одночасно для багатьох застосувань. Вказані причини обумовили появу баз даних. База даних може бути визначена як структурна сукупність даних, що підтримуються в активному стані та відображає властивості об'єктів зовнішнього (реального) світу. В базі даних містяться не тільки дані, але й описи даних, і тому інформація про форму зберігання вже не схована в сполученні "файл-програма", вона явним чином декларується в базі. База даних орієнтована на інтегровані запити, а не на одну програму, як у випадку файлового підходу, і використовується для інформаційних потреб багатьох користувачів.

В зв'язку з цим бази даних дозволяють в значній мірі скоротити надлишковість інформації. Перехід від структури БД до потрібної структури в програмі користувача відбувається автоматично за допомогою систем управління базами даних (СУБД).

Програми для роботи з базами даних

Database Tour - це потужний інструмент для баз даних, який включає набір різноманітних утиліт та інструментів, таких як редактор SQL, конструктор звітів, функції експорту, імпорту і т. д.

Мал.1. Програма для роботи з базами даних.

Програма працює через Borland Database Engine (BDE) Програма в основному призначена для користувачів професіоналів по базам даних. Але при відповідних налаштуваннях (які повинен зробити професіонал) її можуть використовувати і недосвідчені користувачі (наприклад, для друку звітів, занесення даних в таблиці і т. д.).

Основні переваги програми:

    - доступ до баз даних різних типів; - зручність перегляду та редагування даних; - використання SQL з підтримкою багатозапитних скриптів; - Експорт даних в файлові формати (текст, CSV, DBF, HTML, XLS, XML та деякі інші) і в формати баз даних всіх підтримуваних типів; - автоматизація рутинних операцій з даними (експорт, імпорт, виконання запитів і т. д.); - підтримка командної строчки з дуже великим набором ключів та параметрів; - друк даних в найбільш зручному вигляді. - "Microsoft Access" (повна назва Microsoft Office Access) -- система управління базами даних від компанії Майкрософт, програма, що входить до складу пакету офісних програм Microsoft Office. Має широкий спектр функцій, включаючи зв'язані запити, сортування по різних полях, зв'язок із зовнішніми таблицями і базами даних. Завдяки вбудованій мові VBA, в самому Access можна писати підпрограми, що працюють з базами даних. Версії - Microsoft Access -- програма для роботи з базами даних (компонування даних і графічного інтерфейсу) з багатьма зручними спрощеннями, тому придатна для початківців. Цю програму розроблено наприкінці 1980-их на базі 16-бітової архітектури. Цей програмний продукт є дуже поширеним, особливо у невеликих компаніях, де ефективність і можливість одночасного користування декількома користувачами не є критичною.

Мені необхідно створити базу даних, яка б відображала всі аспекти роботи магазину побутової техніки. Вона повинна бути зручною у використанні. Повинна містити всю інформацію про товар, постачальників, покупців та персонал магазину. Необхідно, щоб вона була динамічною, та дозволяла створювати нові записи. А персонал має без зайвих проблем отримувати доступ до інформації.

Access має розвинуту систему запитів, яка дозволяє отримувати на екрані різні відомості з таблиць. Користувач може задавати умови запиту, відповідно до яких з бази вибираються визначені дані чи формується нова таблиця. У СУБД Access реалізовані дві мови програмування: SQL та Visual Basic.

База даних має назву "Побутова техніка" і складається з таких таблиць: таблиця "Товар", таблиця "Клієнти", таблиця "Постачальники", таблиця "Замовлення" , таблиця "Персонал" . Також в базі даних є створений звіт, запит і форми. При необхідності ви можете самостійно створити звіт, запит і форму, вибравши необхідні вам поля

Збереження в Access, при роботі з базою даних, інакше взаємодіє з жорстким (або гнучким) диском, ніж інші програми. В інших програмах, файл-документ, при відкритті, повністю завантажується в оперативну пам'ять, і нова редакція цього файлу (змінений файл) цілком записується на диск тільки при натисканні кнопки "зберегти".

В Access нова редакція вмісту зміненої комірки таблиці записується на диск (зберігається) відразу, як тільки курсор клавіатури буде поміщений в іншу комірку (або нова редакція зміненого запису записується на диск відразу, як тільки курсор клавіатури буде поставлений в іншу запис (рядок)). Таким чином, якщо раптово відключать електрику, то пропаде тільки зміна того запису, якого не встигли покинути.

Цілісність даних в Access забезпечується також за рахунок механізму транзакцій.

Кнопка "Зберегти" в Access теж є, але в Access у режимі перегляду даних вона потрібна, в першу чергу, для збереження зміненого режиму показу таблиці або іншого об'єкта - тобто, для збереження таких змін, як:

    - зміна ширини стовпців і висоти рядків, - перестановка стовпців в режимі перегляду даних, "закріплення" стовпців і звільнення закріплених стовпців, - зміна сортування, - застосування нового фільтра, - зміна шрифту; кольору тексту, сітки і тла - і т. п.

Крім того, в Access ця кнопка потрібна в режимі "Конструктор" для збереження змін структури об'єкта бази даних, зроблених в цьому режимі.

Догляд за базою даних Навіть якщо в процесі роботи з файлом бази даних не застосовувався режим "Конструктор" і нові дані в базу даних не додавалися (тобто якщо база даних тільки проглядалася), то все одно файл бази даних має тенденцію з часом, в процесі роботи з ним, все більше і більше збільшуватися в розмірі. Дуже сприяє збільшенню розміру файлу застосування нових сортувань і фільтрів (особливо якщо було застосовано кілька різних сортувань / фільтрів).

Це збільшення розміру файлу є, фактично, порожнечею, але ця порожнеча лежить всередині файлу, збільшуючи його об'єм. Щоб повернути файлу бази даних нормальний (мінімальний) обсяг (тобто щоб прибрати з файлу порожнечу), в Access є кнопка "Стиснути та відновити базу даних" - цю кнопку потрібно час від часу натискати (при натисканні цієї кнопки ніяка інформація, ніякі дані з файлу бази даних не видаляються). Так само базу даних можна запустити з параметром / compact, що виконає стиснення автоматично і закриє базу по закінченні процесу.

Похожие статьи




Огляд існуючих систем, обгрунтування вибору принципу розробки і методики побудови системи. Постановка задачі - Розробка бази даних магазину з продажу побутової техніки

Предыдущая | Следующая