Розробка системи зберігання даних на підприємстві - Планування та розгортання служби доступу до інформаційних ресурсів підприємства

Невід'ємною частиною централізованої системи зберігання даних є технологія "RAID" [8] - це використання наборів (два і більше) жорстких дисків, доступних операційній системі як один том. На "RAID" покладається завдання забезпечення відмовостійкості і підвищення продуктивності. Відмовостійкість досягається за рахунок надмірності. Тобто частину ємності дискового простору відводиться для службових цілей, стаючи недоступною для користувача. Різні типи RAID-масивів мають різні типи доступу, які прийнято характеризувати рівнями "RAID".

Існує кілька рівнів "RAID", одні з них відмовостійкі тобто, якщо ламається деяка кількість жорстких дисків в масиві, то дані не втрачаються, і не відмовостійкі - якщо помирає жорсткий диск разом з ним помирає і інформація яка на ньому зберігалася. Далі будуть розглянуті тільки найбільш популярні рівні масивів [9]:

    1) "RAID-0". Цей рівень не надає захисту даних, тобто не є відмовостійким, якщо помирає який-небудь диск в цьому рейді вмирає і вся інформація яка на ньому зберігалася, а так само, можливо, і частина інформації на здоровому диску. Основне призначення цього рівня - підвищення швидкості, для організації такого рейду потрібно мінімум 2 диска. Система бачить ці два диски як один, за рахунок цього відбувається і приріст продуктивності, контролер може записувати наприклад великий файл відразу на два диска, в результаті чисто теоретично швидкість читання і запису може збільшуватися вдвічі, але і надійність також нижче ніж у звичайного диска. Обсяг жорстких дисків складається тобто якщо у вас є чотири диски по 1Tb то об'єднавши їх в масив буде отримано 4Tb 2) "RAID-1" ("MIRROR"). Цей рівень також називають "Дзеркало", мінімальна кількість дисків знову два. Вся інформація з одного жорсткого повністю дублюється на другий диск, за рахунок цього досягається відмовостійкість тобто, якщо виходить з ладу один жорсткий диск, інформація не буде втрачена. Швидкість запису зазвичай нижче ніж у одного жорсткого диска, але швидкість читання вище. Обсяг жорстких дисків ділиться навпіл тобто якщо у користувача є чотири диски по 1Tb після об'єднання в масив буде 2Tb. 3) "RAID-10" (1 + 0). Цей тип масиву поєднує в собі переваги 1 і 0 рейдів, тобто забезпечується і відмовостійкість і підвищену швидкодію. Мінімальна кількість дисків - 4. Швидкість вище ніж у "RAID-1" і десь на рівні "RAID-0", але обсяг так само ділиться на два тобто після об'єднання 4х дисків по 1Tb буде доступний обсяг у 4Tb. 4) "RAID-5". Цей тип масиву влаштований не так як перші три, при операції запису і читання контролер виробляє операцію "xor" яка деяким чином напружує контролер. Масив відмовостійкий тобто допускає вихід з ладу деяку кількість дисків, по надійності цей масив менш надійний ніж 10. Мінімальна кількість дисків - 3. Швидкість в середньому вище ніж у одиночного диска, але нижче ніж у 0 і 10 рейдів. Обсяг - 3Tb. 5) "RAID-6". Це найнадійніший масив, але і самий повільний (виключаючи хіба що "Дзеркало"). Тут так само як і в "RAID-5" контролер повинен виробляти деякі розрахунки, але якщо у випадку з 5-м рейдом контролер виробляє тільки одну операцію "xor", то другий рейд виробляє два різних розрахунки. Мінімальна кількість дисків - 4. Що стосується обсягу то тут від доступних дисків треба відняти два, у даному прикладі з 4х дисків по 1Tb, отримано 2Tb доступного обсягу.

Незалежно від рівня "RAID", чим більше задіяно дисків в масиві тим вище його швидкість.

Для центрального офісу, регіональних центрів та обласних підрозділів компанії "ANTLERS &; HOOFS" було вирішено використовувати "RAID-5" [8]. Масиви "RAID-5" орієнтовані на напружену роботу з дисками і добре підходять для багатокористувацьких систем. Модель збереження даних з використанням "RAID-5" зазначено на рис.1.2.

модель збереження даних з використанням

Рисунок 1.2 - Модель збереження даних з використанням "RAID-5"

Основною перевагою даної технології є висока швидкість читання і запису даних, високий коефіцієнт використання дискового простору. До недоліків можна віднести високий вплив, який чиниться на продуктивність, виходу з ладу одного з дисків.

Похожие статьи




Розробка системи зберігання даних на підприємстві - Планування та розгортання служби доступу до інформаційних ресурсів підприємства

Предыдущая | Следующая