Опис і обгрунтування проектних рішень по проектуванню системи - Розробка бази даних магазину з продажу побутової техніки

База даних (БД) -- це організована структура, призначена для зберігання інформації: даних і методів, за допомогою яких відбувається взаємодія з іншими програмно-апаратними комплексами.

Системи управління базами даних (СУБД) -- це комплекс програмних засобів, призначених для створення структури, наповнення її змістом, редагування змісту та візуалізації інформації. Під візуалізацією інформації бази розуміється відбір даних, що відображаються відповідно до заданого критерію, їх упорядкування, оформлення і подальша видача на пристрій виведення або передавання по каналах зв'язку. Серед СУБД найбільш популярними є Microsoft Access, FoxPro, Paradox, Clipper.

Архітектурно СУБД складається з двох великих компонент. За допомогою мови опису даних (МОД) створюються описи елементів, груп та записів даних, а також взаємозв'язки між ними, які, як правило, задаються у вигляді таблиць. В залежності від конкретної реалізації СУБД мову опису даних підрозділяють на мову опису схеми бази даних (МОС) та мову опису підсхем бази даних (МОП). Слід особливо зазначити, що МОД дозволяє створити не саму базу даних, а лише її опис.

Мал.2. Опис бази даних

Для виконання операцій з базою даних в прикладних програмах використовується мова маніпулювання даними (ММД). Фактична структура фізичного зберігання даних відома тільки СУБД.

З метою забезпечення зв'язків між програмами користувачів і СУБД (що особливо важливо при мультипрограмному режимі роботи операційної системи) в СУБД виділяють особливу складову - резидентний модуль системи керування базами даних. Цей модуль значно менший від всієї СУБД, тому на час функціонування автоматизованого банку інформації він може постійно знаходитись в основній пам'яті ЕОМ та забезпечувати взаємодію всіх складових СУБД і програм, які до неї звертаються.

Приведена структура притаманна усім СУБД, котрі розрізняються обмеженнями та можливостями по виконанню відповідних функцій. Отже, процес порівняння і оцінки таких систем для одного конкретного застосування зводиться до співставлення можливостей наявних СУБД з вимогами користувачів.

Моделі баз даних

База даних може бути заснована на одній моделі або на сукупності декількох.

Існує три основні типи моделей даних: реляційна, ієрархічна та мережева. Термін "реляційний" (від латин. relatio -- відношення) указує передусім на те, що така модель зберігання даних побудована на взаємовідношенні частин, що її складають.

У найпростішому випадку реляційна модель являє собою двовимірний масив або двовимірну таблицю, а при створенні складних інформаційних моделей складає сукупність взаємопов'язаних таблиць. Кожний рядок такої таблиці називається записом, кожний стовпець -- полем.

Реляційна модель бази даних має такі властивості:

    - кожний елемент таблиці -- один елемент даних; - усі стовпці в таблиці є однорідними, тобто мають однаковий тип; - кожний стовпець (поле) має унікальне ім'я; - однакові рядки в таблиці відсутні; - порядок слідування рядків у таблиці може бути довільним і може - характеризуватися кількістю полів, кількістю записів, типом даних.

Над цією моделлю бази даних зручно виконувати такі дії:

    - сортування даних (наприклад за алфавітом); - вибірка даних за групами (наприклад класами); - пошук записів (наприклад за прізвищами) і т. д.

Реляційна модель даних, як правило, складається з декількох таблиць, які зв'язуються між собою ключами. Ключ -- поле, яке однозначно визначає відповідний запис. Необхідно зазначити, що зараз реляційна модель даних є найбільш зручною і застосовною моделлю зберігання даних.

Ієрархічна модель бази даних являє собою сукупність елементів, які розташовані у порядку їх підкорення від загального до часткового і створюють обернене дерево (граф). Ця модель характеризується такими параметрами, як рівні, вузли, зв'язки. Вузол -- це інформаційна модель елемента, що міститься на даному рівні ієрархії.

Мережева модель даних схожа на ієрархічну. Вона має ті самі основні складові (вузол, рівень, зв'язок), однак характер їх відносин принципово інший. У мережевій моделі прийнятий вільний зв'язок між елементами різних рівнів.

Похожие статьи




Опис і обгрунтування проектних рішень по проектуванню системи - Розробка бази даних магазину з продажу побутової техніки

Предыдущая | Следующая