Графічна частина при реєстрації земельних ділянок, Порядок реєстрації земельних ділянок - Розробка графічної частини проекту землеустрою засобами геоінформаційних систем

Геоінформаційний система проектування моделювання

Порядок реєстрації земельних ділянок

З набранням чинності Законом України "Про Державний земельний кадастр" та Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 р. № 1051, визначено новий порядок ведення державної реєстрації земельних ділянок.

Державна реєстрація земельної ділянки здійснюється під час її формування за результатами складення документації із землеустрою після її погодження у встановленому порядку та до прийняття рішення про її затвердження органом державної влади або органом місцевого самоврядування (у разі, коли згідно із законом така документація підлягає затвердженню таким органом) шляхом відкриття Поземельної книги на таку земельну ділянку.

Відповідно до законодавства державну реєстрацію земельної ділянки здійснюють державні кадастрові реєстратори територіальних органів земельних ресурсів. Державні кадастрові реєстратори наділені широкими повноваженнями щодо проведення реєстрації земельних ділянок. Саме вони приймають рішення про державну реєстрацію земельної ділянки або рішення про відмову у такій реєстрації.

Послідовність проведення державної реєстрації земельної ділянки визначається Порядком ведення Державного земельного кадастру.

Першим кроком у процесі проведення реєстрації земельної ділянки є подання державному кадастровому реєстратору заяви про державну реєстрацію земельної ділянки.

Право на подання такої заяви мають:

    - особа, якій за рішенням органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування надано дозвіл на розроблення документації із землеустрою, що є підставою для формування земельної ділянки у разі її передачі у власність чи користування із земель державної чи комунальної власності, або уповноважена нею особа; - власник земельної ділянки, користувач земельної ділянки державної чи комунальної власності (у разі поділу чи об'єднання раніше сформованих земельних ділянок) або уповноважена ними особа; - орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування (у разі формування земельних ділянок відповідно державної чи комунальної власності).

До заяви в обов'язковому порядку додаються:

Оригінал погодженої відповідно до законодавства документації із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки (разом з позитивним висновком державної експертизи землевпорядної документації у разі, коли така документація підлягає обов'язковій державній експертизі);

Електронний документ, який містить відомості про результати робіт із землеустрою та оцінки земель і є підставою для внесення даних до Державного земельного кадастру;

Документ, що підтверджує оплату послуг з державної реєстрації земельної ділянки.

Державний кадастровий реєстратор у момент надходження до нього заяви про державну реєстрацію земельної ділянки перевіряє:

Повноваження особи, що звернулася з такою заявою;

Наявність повного пакета документів, необхідних для внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру;

Розташування об'єкта Державного земельного кадастру на території дії його повноважень;

Придатність електронного документа для проведення його перевірки за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру.

У разі відповідності заяви разом з документами вимогам, визначеним законодавством, державний кадастровий реєстратор приймає заяву до розгляду по суті та обліковує її шляхом реєстрації у Державному земельному кадастрі з присвоєнням їй реєстраційного номера та фіксацією дати її реєстрації.

Заява реєструється в день її надходження в порядку черговості.

Дата реєстрації заяви у Державному земельному кадастрі є датою її прийняття.

Законодавством визначено строк проведення державної реєстрації земельної ділянки, який становить 14 календарних днів з дня реєстрації заяви.

Протягом визначеного строку державний кадастровий реєстратор опрацьовує подані документи і за результатами проведеної роботи здійснює державну реєстрацію земельної ділянки:

    - за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру присвоює кадастровий номер земельній ділянці; - відкриває Поземельну книгу та вносить відомості до неї (крім відомостей про затвердження документації із землеустрою, на підставі якої здійснена державна реєстрація земельної ділянки, а також про власників, користувачів земельної ділянки); - робить позначку на титульному аркуші документації із землеустрою про проведення перевірки електронного документа та внесення відомостей до Державного земельного кадастру та повертає заявникові таку документацію.

Проставлення державним кадастровим реєстратором зазначеної позначки є підставою для передачі відповідної документації на затвердження органу державної влади або органу місцевого самоврядування (у разі, коли згідно із законом така документація підлягає затвердженню відповідним органом).

На підтвердження державної реєстрації земельної ділянки державний кадастровий реєстратор на безоплатній основі надає витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку.

Державний кадастровий реєстратор може приймати рішення про відмову у державній реєстрації земельної ділянки в разі:

    - невідповідності поданих документів вимогам законодавства; - розташування в межах земельної ділянки, яку передбачається зареєструвати, іншої земельної ділянки або її частини; - розташування земельної ділянки на території дії повноважень іншого державного кадастрового реєстратора; - подання заявником документів не в повному обсязі.

У таких випадках державний кадастровий реєстратор не пізніше наступного робочого дня з моменту прийняття рішення про відмову у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру видає або надсилає рекомендованим листом з описом вкладення заявникові таке рішення [1].

Створити ділянку і власника можна декількома способами. Виберіть в головному меню "Ділянка" і натисніть на елемент "Створити", або клацніть на списку з ділянками і натисніть на кнопку створення ділянки, або клацніть правою кнопкою на списку ділянок і виберіть в додатковому меню позицію "Створити".

Меню "Дільниця" підміню "Створити" Підменю "Створити" Зміна параметрів земельної ділянки

Вибравши створення ділянки, одним з описаних способів, перед вами відкриється вікно з безліччю полів для заповнення. Всі поля заповнюються за змістом, хоча є деякі, які на перший погляд будуть незрозумілі для Вас, я їх більш детально і опишу. Під номером планшета мається на увазі номер графічної карти. Заповнивши поле "Номер замальовки ділянки" Ви в подальшому зможете швидко знайти ділянку в списку за цим номером. Поля "Зсув площі" заповнюються, як правило пізніше, коли у Вас вже будуть внесені координати ділянки, і буде необхідно зрушити площа. За замовчуванням, програма автоматично визначає місце розташування для виведення площі на малюнок. "Зближення ділянок" коригується в тих випадках, коли ділянка складається з кількох окремих полігонів, і відстань між ними не дозволяє вивести їх одночасно на один малюнок. Алгоритм зближення працює для парних полігонів, тобто починаючи з другого, через один. "Висновок площ для ділянок" працює також у випадках, коли ділянка складається з кількох полігонів. Вибравши параметр "разом" - на малюнку буде значення загальної площі, вибравши "окремо" - для кожної ділянки буде виведена своя площа. "Одиниця виміру площі" бере участь тільки в формуванні звітних форм і малюнка, де площа буде в м2, або в га. Найбільш незрозумілим буде вибір значення "Ділянка розташована в поточному населеному пункті". Це значення є пережитком минулого але, тим не менш, заповнюється в залежності від того, який населений пункт буде обраний при заповненні даних про рішення рад. Одним словом, якщо у Вас немає бажання вводити населений пункт в полі "Адреса ділянки", і він збігається з тим, що буде зазначено в рішенні рад, то можете вибрати "так" інакше "немає".

Обов'язковою полем для заповнення є "Адреса ділянки", система не дасть зберегти зміни, якщо Ви його залишите порожнім.

Для збереження змін натисніть кнопку в нижній частині вікна створення ділянки "Зберегти", інакше "Скасувати".

Далі, Ви завжди можете змінити параметри ділянки, вибравши кнопку або елемент меню "Змінити". Крім того, в режимі зміни параметрів ділянки, Ви зможете корегувати список власників натисканням правої кнопки мишки на списку праворуч.

Заповнивши необхідні поля і натиснувши кнопку "Зберегти" система запропонує створити власника або список власників. Натиснувши "Ok" автоматично відкриється вікно з можливістю їх створення.

Додати список власників

Як і у випадку з ділянкою, для параметрів власника (користувача) заповнюються необхідні поля. Відмінною особливістю є присутність двох сторінок "Власник" і "Право власності (користування)". На сторінці "Власник" вносяться дані характеризують власника, а на наступній сторінці право на земельну ділянку.

Зупинюся тільки на особливостях і можливі труднощі при заповненні цих параметрів.

Заповнивши поле "Власник (хто?)", Провідмінювати прізвище, ім'я та по батькові можна автоматично натиснувши на кнопку "Схиляння прізвища". В поле "Власника (Кого?)" Вноситься прізвище та ініціали. Якщо Вам необхідно внести в один рядок кілька власників, то поле "Власник" заповнюється наступним чином - Прізвище Ім'я По батькові (частина), Прізвище Ім'я По батькові (частина), і т. п. Решта поля можете провідмінювати автоматично. У державному акті, в залежності від того, який варіант права власності буде обраний (спільна часткова, спільна загальна або спільна сумісна часткова власність), буде виведений один власник, кілька або сформована таблиця із загальним переліком. За замовчуванням для одного власника або декількох мають свою частину вибирається "спільна часткова власність".

Зміна параметрів власник зміна документів, що підтверджують право

На сторінці "Право власності (користування)" заповнюються дані про право власника на земельну ділянку, про видачу правовстановлюючого документа. В поле "Виготовлення акту на право" вибирається зі списку найменування власності або користування. "Розташований на території" заповнюється в тому випадку, якщо в правовстановлюючому документі необхідно вказати особливе місце положення. (Наприклад: садове товариство). Тип використання землі можна вибрати із запропонованого списку під назвою "Землю передано для", якщо необхідно вивести якесь особливе використання, його необхідно внести в поле "Тип використання (для)". Якщо заповнено поле номер акта, то він виводиться на бланк державного акта на право приватної власності і тимчасового користування землею, а якщо кадастровий номер, то він має більший пріоритет. "Прийнято рішення" вибирається тип документа, що підтверджує право на земельну ділянку. Населений пункт вибирається обов'язково, інакше звітні форми будуть формуватися з помилками. Останні два параметри, якщо відсутні в списку, можна їх додати, натиснувши кнопку навпроти поля вибору. Якщо рішення прийнято на підставі рішення народних депутатів необхідно вибрати відповідну позицію в списку "Глава рад", інакше на підставі рішення сесії. У тому випадку, коли в державному акті підписується заступник або тимчасово виконуючий обов'язки, необхідно вибрати відповідну позицію зі списку "Заступник глави"[2].

У нижній частині зі списком документів, що підтверджують право власності вносяться на підставі довідки з бюро технічної інвентаризації. Це поле бере участь при формуванні рішення рад на приватизацію земельних ділянок на право приватної власності на землю. Далі виникає природна необхідність в заповненні списку координат і формування малюнка земельної ділянки з промірами, площею, стрілками смежеств і т. п.

Похожие статьи




Графічна частина при реєстрації земельних ділянок, Порядок реєстрації земельних ділянок - Розробка графічної частини проекту землеустрою засобами геоінформаційних систем

Предыдущая | Следующая