Моделювання даних за допомогою діаграм "сутність-зв'язок" (ERD - Entity Relationship Diagrams)


Мета роботи: практично засвоїти основні принципи моделювання даних за допомогою діаграм "сутність -- зв'язок" (ERD-Entity Relationship Diagrams).

Предметна область для проекту системи:

"Система автоматизації переформатування 2D ландшафту в 3D об'єкт".

Короткі теоретичні відомості

Діаграми "сутність -- зв'язок" (ERD) призначені для розробки моделей даних та забезпечують стандартний засіб визначення даних і відношень між ними. Фактично за допомогою ERD здійснюється деталізація сховищ даних проектованої системи, а також документуються сутності системи та засоби їхньої взаємодії, включаючи ідентифікацію об'єктів, важливих для предметної області (сутності), властивостей цих об'єктів (атрибутів) і їхніх відношень з іншими об'єктами (зв'язків).

Дана нотація була введена Ченом (Chen) і отримала подальший розвиток в роботах Баркера (Barker). Нотація Чена надає багатий набір засобів моделювання даних, включаючи ERD, діаграми атрибутів, діаграми декомпозиції. Ці діаграмні техніки використовуються для проектування реляційних баз даних.

Сутність, відношення і зв'язки в нотації Чена

Сутність являє собою множину екземплярів реальних або абстрактних об'єктів (людей, подій, станів, ідей, предметів і т. ін.), що мають спільні атрибути або характеристики. Будь-який об'єкт системи може бути представлений лише однією сутністю, що повинна бути унікально ідентифікована. При цьому ім'я сутності повинно відображати тип або клас об'єкту, а не його конкретний екземпляр (наприклад, КНИГА, а не назва конкретної книги).

Відношення в найзагальнішому вигляді являє собою зв'язок між двома і більшою кількістю сутностей. Найменування відношення здійснюється за допомогою граматичного звороту дієслова (МАЄ, ВИЗНАЧАЄ, МОЖЕ ВОЛОДІТИ і т. ін.) моделювання проектування комп'ютерний

Незалежна сутність являє незалежні дані, що завжди наявні в системі. При цьому відношення з іншими сутностями можуть як існувати, так і бути відсутні. В свою чергу, залежна сутність являє дані, що залежать від інших сутностей в системі. Тому вона повинна завжди мати відношення з іншими сутностями Асоційована сутність представляє дані, що асоціюються з відношеннями між двома і більш сутностями.

Необмежене (обов'язкове) відношення являє собою безумовне відношення, тобто, відношення, що завжди існує до того часу, доки існують стосовні до справи сутності. Обмежене (необов'язкове) відношення являє собою умовне відношення між сутностями. Істотно-обмежене відношення використовується' коли відповідні сутності взаємно незалежні в системі.

Для ідентифікації вимог, в відповідності до яких сутності утворюють відношення, використовуються зв'язки. Кожен зв'язок з'єднує сутність та відношення і може бути направленим тільки від відношення до сутності.

Значення зв'язку характеризує його тип та, як правило, наступної ("0 або 1", "0 або більше", "1", "1 або більше", "р: q" (діапазон)}.

Пара значень зв'язків, що належать до одного й того ж відношення, визначає тип цього відношення. Практика показала, що для більшості застосувань достатньо використати наступні типи відношень:

    1). 1*1 (один -- до -- одного). Відношення даного типу використовуються, як правило, на верхніх рівнях ієрархії моделі даних, а на нижніх рівнях зустрічаються порівняно рідко. 2). 1*n (один-до-багатьох). Відношення даного типу використовується найбільш часто. 3). n*m (багато -- до -- багатьох). Відношення даного типу звичайно використовуються на ранніх етапах проектування з метою прояснення ситуації. В подальшому кожне з таких відношень повинно бути перетворене в комбінацію відношень типів 1 та 2 (можливо, з доданням допоміжних асоціативних сутностей та введенням нових відношень).

Хід виконання роботи:

    1. Визначаю, які релевантні відношення існують між об'єктами предметної області і будую теоретико-множинну модель. 2. Розширюю побудовану інфологічну модель, включивши до неї додаткову інформацію.

Mod(Розпізнавання зображення (об'єктів)) =

<M={Зображення, Фоторедактор, Дешифратор, Оптимізатор, Група пікселів, База ландшафтів},

V = VЗображення ? VФоторедактор ? VДеш ? VОптим. ? VГрупа пікселів ? VБаза ландшафтів,

R = { R1, R2 R3, R4 } > , де

VЗображення = {Розширення, Кількість пікселів, Формат, Глибина кольору},

VФоторедактор = {Можливі формати, Об'єм фото, Заданий область},

VДеш = {Кількість пікселів, Зображення в комп'ютерному поданні, Збереження в бд (при відсутності)},

V оптим. = {Блоки полігонів(кількість полігонів розташована в одній області пам'ті),Подібні пікселі(подібні пікселі узагальнюються до одного, Обмеження якостей і форматів},

VГрупа пікселів = {Кадр розбитий на пікселі, Знаходження подібних пікселів, Вказівник в області на відповідність полігонального переформатування },

VБаза ландшафтів = { Подібні зображення(структура блоку з подібними зображеннями), Посилання зображення(кожене зображення має посилання і індитифікатор до зображення якого належить), стиснення об'єму зображення, комп'ютерне подання зображення},

R1 = Програвання зображення (Зображення, Фоторедактор),

R2 = Швидкісне розбиття зображення (Дешифратор, оптимізатор),

R3 = Супроводження (Оптимізатор, Група пікселів),

R4 = Зображення переформатоване (Зображення, Група пікселів, База ландшафтів).

3. Для моделей предметної області, побудованих в умовах завдань 1, 2 спроектував їх даталогічне представлення при організації інформаційної бази у вигляді незалежних файлів

Рис.1 Діаграма атрибутів (Зв'язки)

Будую діаграму "сутність-зв'язок". (див. рис.2)

Рис.2 ER-діаграма моделі бази даних

Висновок: Під час виконання даної лабораторної роботи я практично засвоїв основні принципи моделювання даних за допомогою діаграм "сутність -- зв'язок" (ERD-Entity Relationship Diagrams).

Похожие статьи




Моделювання даних за допомогою діаграм "сутність-зв'язок" (ERD - Entity Relationship Diagrams)

Предыдущая | Следующая