Гідрологія та її складові частини і задачі - Поняття про гідрологію. Гідросфера. Властивості води і їх значення для біосфери. Склад природних вод. Параметри якості води. Поняття про природну воду

Загальна гідрологія - це комплексна наука про Землю, що фізико-математичними методами вивчає природні води разом з явищами та процесами, що в них протікають і визначають поширення вод як по земній поверхні, так і в земних товщах. Висновки гідрології у відношенні усесторонньої оцінки гідрологічного режиму окремих водних об'єктів і територій використовуються для здійснення водогосподарських заходів, спрямованих на раціональне використання водних ресурсів.

Гідрологія відноситься до комплексу наук, що вивчають фізичні та географічні властивості планети, зокрема її гідросферу, її властивості та процеси, що в ній протікають, у взаємозв'язку з атмосферою, літосферою та біосферою.

Об'єкт вивчення гідрології - це океани, моря, річки, озера та водосховища, болота та скупчення вологи у вигляді снігового покриву, льодовики, грунтові та підземні води.

Предметом вивчення гідрології, зокрема, є поширення води на земній кулі, її фізичний вплив на суходіл, значення води для життя на Землі.

У зв'язку з специфічними особливостями об'єктів і методів їх вивчення до складу гідрології входять три самостійні дисципліни: океанологія (гідрологія моря), або океанографія; гідрологія суходолу або власне гідрологія (точніше гідрологія поверхневих вод суходолу); гідрогеологія (гідрологія підземних вод).

Гідрологія має в своєму складі особливий розділ - гідрометрію, в якому розглядаються методи всіх вимірювань та спостережень, що ведуться з метою вивчення гідрологічного режиму вод. У цьому розумінні гідрометрія визначається як вимірювальна частина гідрології, в задачу якої входить розробка методів вимірювання та спостережень, які використовуються в практиці вивчення режиму річок, водосховищ та озер.

У задачу гідрометрії входять визначення: рівнів, глибин, рельєфу дна та вільної поверхні потоку; напору та тиску; швидкостей та напрямків течії рідини, пульсацій швидкостей та тиску; параметрів хвиль; гідравлічних ухилів; витрат рідини; каламутності потоку; витрат наносів і пульпи; елементів термічного та льодового режиму потоків.

Найбільшого поширення отримала в зв'язку з розвитком гідротехнічного будівництва річкова гідрометрія. Ефективне використання водних ресурсів і раціональна експлуатація гідромеліоративних систем, гідротехнічних споруд, мостів, автомобільних доріг і залізниць обумовили розвиток і експлуатаційної гідрометрії, особливо іригаційної.

Отримала свій розвиток і інженерна гідрометрія. В її задачі входять гідрометричні роботи в період будівництва та вводу в експлуатацію гідротехнічних споруд та мостів; спостереження за впливом споруд, що будуються, на гідравлічні елементи потоку та вплив цього ж потоку на споруди (їх стан та зберігання підводних частин); спостереження за деформаціями природного річища, особливо поблизу споруд, пропуском повені та впливу ходу криги на споруди та ін.

Розвивається також гідрометрія двофазних потоків (пульпи, аерованих, нестаціонарних потоків та ін.).

Гідрометрія вдосконалюється на основі гідромеханіки та досягнень фізики. Один із перспективних напрямків гідрометрії - це дистанційна реєстрація елементів потоку без порушення його структури. На перший план виходять методи аерокосмічної зйомки за допомогою літаків, космічних супутників та лабораторій, а також дуже простих, на перший погляд, зйомок за допомогою дельтапланів та радіокерованих моделей літаків.

Гідрологія має велике практичне значення у використанні природних вод в народному господарстві.

По-перше, інженерна гідрологія займається рішенням різноманітних інженерних задач в гідротехніці, гідромеліорації, гідроенергетиці, водопостачанні, будівництві мостів, автошляхів, залізничних колій і т. д.

По-друге, за допомогою гідрометрії та гідрологічних розрахунків встановлюються характеристики потоку, що необхідні для вирішення задач використання водних ресурсів. Найбільш раціонально вирішуються проблеми водного господарства при комплексному використанні водних ресурсів, коли задовольняються потреби у воді всіх галузей народного господарства.

Похожие статьи




Гідрологія та її складові частини і задачі - Поняття про гідрологію. Гідросфера. Властивості води і їх значення для біосфери. Склад природних вод. Параметри якості води. Поняття про природну воду

Предыдущая | Следующая