Класифікація водних об'єктів - Поняття про гідрологію. Гідросфера. Властивості води і їх значення для біосфери. Склад природних вод. Параметри якості води. Поняття про природну воду

Воду поділяють також за походженням і призначенням.

За походженням води бувають атмосферними, поверхневими та підземними.

Атмосферні води випадають на поверхню Землі у вигляді дощу, снігу, граду, роси, інею, ці води насичені сірководнем, оксидом азоту та іншими газами, якими забруднена атмосфера особливо у промислових районах. Атмосферна вода не містить солей, кальцію та магнію.

До поверхневих вод належать води річок, озер, морів, океанів, водосховищ. У цих водах крім домішок, на які багата атмосферна вода, містяться солі та інші речовини, які є в грунтовому розчині. Води річок та озер самоочищаються під впливом сонячної енергії та дії корисних мікроорганізмів, рослин та водоростей, інших підводних мешканців, шкідливі мікроби, що перебувають у воді, часто гинуть.

Підземні води -- це води джерел, артезіанських колодязів, гейзерів, копалень. Склад їх залежить від грунтів, через які вони просочуються. У більшості випадків це прозорі й позбавлені мікроорганізмів води. Солі кольорових і рідкісних металів, бром, сірководень тощо, часто містять води копалень. Підземні води є унікальною сировиною для хімічної промисловості. Так, вода з розчиненим у ній хлористим натрієм використовується для отримання хлору, їдкого натру, водню. Деякі з цих вод мають лікувальні властивості -- води Трускавця, Миргородська, Сатанова.

За призначенням води умовно поділяються на питну та промислову воду, у кожній з них вміст домішок регламентується відповідними стандартами.

Питна вода згідно із санітарними вимогами має бути безпечною для вживання, не мати запаху, присмаку та забарвлення. Придатна для пиття вода не повинна містити домішок більше встановленої норми, оскільки їх надмірність шкідлива для життя організмів.

Грунтова вода буває:

    1 хімічно зв'язана (кристалізована). Вода в грунті, яка входить до складу мінералів, займає перше місце в їхній кристалічній структурі, не бере безпосередньої участі в процесах грунтоутворення; 2 пароподібна вода утворюється через випаровування поверхневої і грунтової вологи при наявності в грунті вільної рідкої води. В грунтовому повітрі міститься максимально можлива (за даної температури) кількість молекул пари. Вночі, внаслідок конденсації пари в приповерхневих горизонтах грунту, відбувається рух пари вгору. Вдень цей рух відбувається в зворотному напрямку; 3 сорбіційно зв'язана грунтова вода утворюється внаслідок дії поверхневих сил твердої фази грунту на молекули води (пароподібної або рідкої). Зв'язуванню молекул сприяє їх дипольний характер. Гігроскопічна вода являє собою сорбовані молекули водяної пари. Чим більш дисперсний грунт, тим більше міститься в ньому таких частинок, тим більшою буде їх сумарна поверхня і відповідно тим більше буде сорбованої води; 4 вільну воду грунту, доступну рослинам, поділяють на капілярну і гравітаційну. Капілярна волога -- найбільш доступна для рослин. Вона відіграє важливу роль в процесі перерозподілу в грунті легкорозчинних сполук. Гравітаційна вода вільно просочується з верхніх горизонтів у глибші, накопичуючись у породі або поповнюючи запаси підгрунтової вологи.

Конкретний перелік водних об'єктів наведено у ст. 3 ВК України, а саме: поверхневі води: природні водойоми (озера); водотоки (річки, струмки); штучні водойоми (водосховища, ставки) і канали; інші водні об'єкти; підземні води та джерела; внутрішні морські води та територіальне море. При цьому такий водний об'єкт, як річки, у свою чергу, підрозділяється на великі, середні і малі (ст. 79 ВК України).

Залежно від правового режиму водні об'єкти поділяються на водні об'єкти загальнодержавного і місцевого значення (ст. 5 ВК України). До водних об'єктів загальнодержавного значення належать: внутрішні морські води та територіальне море; підземні води, які є джерелами централізованого водопостачання; поверхневі води (озера, водосховища, річки, канали), що знаходяться і використовуються на території більш як однієї області, а також їх притоки всіх порядків; водні об'єкти в межах територій природно-заповідного фонду загальнодержавного значення, а також віднесені до категорії лікувальних. До водних об'єктів місцевого значення належать поверхневі води, що знаходяться і використовуються в межах однієї області і які не віднесені до водних об'єктів загальнодержавного значення; підземні води, які не можуть бути джерелом централізованого водопостачання. Цей поділ зумовлює особливості правового регулювання їх використання.

За своїми природними характеристиками водні об'єкти класифікуються на поверхневі і підземні; на штучні і природні. З урахуванням державно-правового статусу водні об'єкти поділяються на внутрішні та територіальні. Перші розташовані в межах державних кордонів, другі -- це прибережні морські води завширшки 12 морських миль від лінії найбільшого відпливу як на материку, так і на островах, що належать Україні, або від прямих вихідних ліній, що з'єднують відповідні точки.

Похожие статьи




Класифікація водних об'єктів - Поняття про гідрологію. Гідросфера. Властивості води і їх значення для біосфери. Склад природних вод. Параметри якості води. Поняття про природну воду

Предыдущая | Следующая