Внутрішні води - Рекреаційні ресурси Верховинського району (Івано-Франківська область)

В умовах надто зволоженого клімату формується густа гідрографічна сітка району (до 1,5 км/км. кв.)

Водні ресурси району представлені в основному ріками. Тут їх налічується більше десятка і всі вони відносяться до басейнів Чорного і Білого Черемошів [24].

Центральною водною артерією району є Чорний Черемош. Ріка як і всі її притоки повністю протікає по території Верховинського району. Бере свій початок Чорний Черемош як і Білий на північно-східних схилах Чивчинських гір на висоті понад 1680 метрів над рівнем моря. Загальна довжина річки 86 кілометрів, площа басейну 856 км. кв., загальний похил - 14 метрів на 1 км. кв. Найбільші праві притоки р. Жаб'євський потік, Слупійка, Річка; ліві: р. Шибний, Дземброня, Бистрець, Ільця та Бережниця.

Білий Черемош - менш повноводна ріка, довжина її всього 54 кілометри. Від самого витоку до устя Білий Черемош розділяє два райони: Верховинський Івано-Франківської області та Путильський Чернівецької області, найбільшою лівою притокою є Пробійна.

З інших природних водоймищ у Верховинському районі розташоване озеро - Марічейка. Високогірне озеро в Українських Карпатах, у масиві Чорногора, в межах Верховинського району. Розташоване у південній частині Карпатського національного парку, на північно-східному схилі гори Шурин. Марічейка - льодовикового походження. Довжина озера - 88 м, ширина - 45 м, висота над рівнем моря - 1510 м. Максимальна глибина - 0,8 м. Улоговина видовженої форми. Береги низькі, вкриті частково субальпійськими луками, частково заростями осоки, оточені лісом з ялини та гірської сосни. Живиться підземними та частково атмосферними водами. Вода прісна, чиста. Дно рівне, мулисте. З озера витікає струмок, який впадає в річку Погорілець (ліва притока Шибеного, басейн Чорного Черемошу) [24],

Основою підземних запасів є мінеральні води, на які так багаті надра району. Тут виявлено більш ніж 100 джерел мінеральних вод, більшість з яких безумовно мають унікальні лікувальні властивості. На жаль досліджена з них тільки десята частина, але це дає можливість говорити про цілющі властивості мінеральних джерел в передгір'ях Чивчиських гір. Перший так званий купелевий заклад в селі Буркут був відкритий ще за часів Австро-Угорщини ще в позаминулому столітті. Дослідники стверджують, що мінеральна вода "Буркут" за своїми властивостями нічим не поступається славнозвісному "Боржомі". Не менш унікальним є джерело природно-столової мінеральної води "Верховинська", яка експлуатується вже майже 40 років. Чекають на дослідження і десятки сірководневих джерел розкиданих по всій території району.

До рекреаційних ресурсів поверхневих вод належать ріки, озера, водойми, які є придатними для відпочинку населення на всій своїй протяжності або частково, до них належать пляжно-купальний відпочинок, рибалка, водний туризм, рафтинг (швидкісний сплав гірською річкою, найкращим часом для рафтингу вважалась весна, але в окремі роки, при достатній кількості дощів влітку, сплав можливий і в літні місяці.). Найпопулярнішими річками для рафтингу є: Чорний Черемош, Прут, Білий Черемош.

Подані види відпочинку користуються у населення найбільшою популярністю. Річки є невід'ємною частиною краєвиду, навколишнього ландшафту і за певних сприятливих умов (чистоти води, мальовничості прибережних ландшафтів) невеличкі потічки також ваблять до себе рекреантів.

Особливо таким мальовничим озером вирізняється Марічейка, яке розташоване на північному сході г. Піп-Іван. На території Верховинщини зустрічаються і гідрологічні об'єкти, які є найпривабливіших для екскусійного туризму, відпочинку населення. Особливо популярною є гідрологічна пам'ятка природи "Висяче болото", та гідрологічний заказник "Ріка Чорний Черемош". Цікавим водним об'єктом є група із 100 джерел мінеральної води яка має лікувальні властивості. Такими цілющими водами є мінеральна вода "Буркут", та джерело природно-столової мінеральної води "Верховинська".

Похожие статьи




Внутрішні води - Рекреаційні ресурси Верховинського району (Івано-Франківська область)

Предыдущая | Следующая