Морфогенетична класифікація золота з алювіальних відкладів району дослідження - Літологія і золотоносність четвертинних алювіальних відкладів басейну річок Чорний і Білий Черемош

Фактичний матеріал з морфології та хімічного складу самородного золота з алювію рр. Чорний і Білий Черемош та їх притоків дозволив напрацювати його морфогенетичну класифікацію, яка відображає і систематизує розмаїття форм мінералу, дозволяє встановити його ймовірні корінні джерела.

Ідіоморфне золото -- це переважно високопробні (910-940) кристали октаедричного, кубооктаедричного габітусу, а також їх зростки, інколи ланцюжкоподібні утворення недосконалих, спотворених монокристалів. Розмір 0,10 - 3,0 мм (переважають зерна розміром 0,25 - 0,5 мм). Таке золото присутнє в алювії рр. Білий і Чорний Черемош та стр. Маскотин, Чемурний, Ведмежий, Жупани. Воно складає близько 7 % від загальної кількості. Таке золото надходить в алювій, вірогідно, з кварц-карбонатних, кварц-баритових жил, що пов'язані з мезозойським епіметаморфічним рудогенезом в породах фундаменту.

Дендритоїди є рідкісними для сучасного алювію (стр. Жупани і Солонцовка). Це переважно плескаті утворення зі слідами інтенсивного механічного зношення розміром 0,2 - 0,5 мм та 900 - 950 проби. Складають близько 2 % від загальної кількості. Генезис їх, ймовірно, такий же як і в ідіоморфного золота.

Ксеноморфне золото -- найбільш поширене і представлено гачко-, луско-, куле-, грудко-, гантеле-, сигароподібними, таблитчастими зернами, розміром 0,1 - 8,0 мм та 469 - 999 проби. Таке золото складає близько 89 % від загальної кількості. Для такого золота характерна асиметрія форм і асиметрія рельєфу поверхні. За формою виділень воно представлене: 1) золотом, яке видовжене у двох напрямках (пластинчасті індивіди); 2) золотом, яке видовжене у одному напрямку (дрото-, стрічко-, гачкоподібні утворення); 3) золотом, яке приблизно однаково видовжене у трьох напрямках (кулеподібні та грудкоподібні виділення); 4) складними поліморфними утвореннями неправильної та екзотичної форм (плівки та агрегати золота неправильної, екзотичної форми) Його можна умовно поділити на три морфогенетичні типи. 1) Тріщинне (прожилкове), до якого належить пластинчасте, видовженопластинчасте, округлопластинчасте, грудкоподібне, таблитчасте, товстотаблитчасте золото, а також його зростки (поліцентричні, колінчасті, таблитчасті, гантелеподібні) розміром 0,1-0,5 мм. Таке золото присутнє в алювії рр. Чорний і Білий Черемош, стр. Чемурний, Маскотин, Перкалаб, Альбин, Добрин, Дземброня, Бистрець, Красник, Фоеник, Солонцовка. Серед тріщинного золота встановлено як низькопробне (550 - 600) -- р. Чорний Черемош, стр. Чемурний; середньопробне (600 - 780) -- р. Білий Черемош, стр. Фоеник; так і високопробне (907 - 950). 2) Цементаційне -- це пластинчасті, видовжено-пластинчасті, округло-пластинчасті утворення, колінчасті та коліноподібні зростки, а також золотини з широким діапазоном форм. Розмір такого золота становить 0,1 - 1,5 мм; пробність змінюється від дуже низькопробного (469) -- стр. Перкалаб, відносно низьокопробного (580) -- стр. Перкалаб, Чемурний, Жупани, Фоеник, Грамотний; до дуже високопробного (934 - 990) -- р. Білий Черемош, стр. Альбин, Добрин, Ільця, Бистрець. 3) Інтерстиційні утворення є менш поширеними (алювій рр. Чорний і Білий Черемош, Лопушна, стр. Прелучний) і представлені плівками, лусками, грудкоподібними виділеннями розміром 0,25 - 0,5 мм; проба 730 - 990.

Генезис ксеноморфного золота полігенно-поліхронний (надходить в алювій з порід метаморфічного комплексу, проміжних колекторів, мінералізованих зон в породах флішового комплексу і, вірогідно, з неогенових вулканітів). Для більшості зерен це набута в екзогенних умовах форма.

Геміідіоморфне золото -- це виділення золота, які поєднують ознаки ксеноморфних та ідіоморфних форм (алювій стр. Перкалаб). Розмір геміідіоморфних зерен 0,1 - 4,2 мм. Встановлено середньопробне (820 - 870), високопробне (907 - 947) та дуже високопробне (960) золото. Таке золото складає близько 2% і надійшло в алювій, вірогідно, з кварцових чи кварц-баритових жил метаморфічних порід фундаменту.

Новоутворене золото з широким діапазоном форм Представлене тонкими лусками, плівками та золотинками екзотичної форми на поверхні обвуглених органічних залишків, гідроксидів заліза і марганцю (зокрема в марганцевих рудах); високопробними оболонками на розсипному золоті та високопробними прожилками у більш низькопробному золоті; низькопробними виділеннями зональної будови в дуже високопробному золоті крупнозернистої будови, що утворилися внаслідок дифузійного перетворення останнього, а також золотинами неправильної амебоподібної, екзотичної та губчастої форм. Розмір золота 0,01 - 0,5 мм. Проба від 550 до 999. Таке золото утворилося, вірогідно, в проміжних колекторах, четвертинному алювії (у періоди спокою), зонах окиснення марганцеворудного зруденіння порід метаморфічного комплексу та мінералізованих зонах метаморфічних порід фундаменту.

Похожие статьи




Морфогенетична класифікація золота з алювіальних відкладів району дослідження - Літологія і золотоносність четвертинних алювіальних відкладів басейну річок Чорний і Білий Черемош

Предыдущая | Следующая