ЗОЛОТОНОСНІСТЬ РАЙОНУ ДОСЛІДЖЕНЬ ТА ІСТОРІЯ ЇЇ ВИВЧЕННЯ - Літологія і золотоносність четвертинних алювіальних відкладів басейну річок Чорний і Білий Черемош

Район досліджень є важкодоступною і найменш вивченою частиною Українських Карпат. Передумовами для вибору району досліджень були багаточисельні знахідки шліхового золота в алювіальних відкладах басейну рр. Чорний і Білий Черемош. Спочатку це були одиничні знаки, а потім -- вагові вмісти. Перші дослідження в цьому районі були проведені польськими дослідниками на початку XX століття, які виявили марганцеві і графітові руди, а також сліди марганцевої і свинцево-цинкової мінералізації. В 60-х роках в районі Чивчинського масиву були знайдені прояви золота в розсипному і корінному заляганнях. Підсилили інтерес до золота результати об'ємного шліхового опробування в басейні р. Білий Черемош 1968 року, при якому в шліхових ореолах були встановлені ділянки з ваговими концентраціями самородного металу. В сімдесятих роках на території району проводилися роботи під керівництвом В. Т. Кардаша, який описав численні рудопрояви, розсипи і точки золотої мінералізації. В різні роки цей район досліджувався також В. Д. Сальниковим, Ю Токарським, В. І. Чулочніковим, Г. Т. Саксеєв, Г. Д. Досіном, Є. К. Лазаренком, О. I. Матковським, А. А. Ясінською, С. Л. Бизовою, Н. С. Вiдякiним, С. Г. Рудаковим, В. I. Славiним, Л. Г. Ткачуком, I. Д. Гофштейном, А. Л. Кривiним, Ю. Р. Даниловичем, I. А. Доморацьким, В. В. Грициком, Е. П. Грициком й ін. Усі без виключення дослідники роблять висновки про суттєві його перспективи на золото.

Золотоносними є усі стратиграфічні рівні району досліджень. Основні рудопрояви золота сформувалася ще у ранньому палеозої і є епіметаморфічними утвореннями. В післятріасову епоху в метаморфічних породах фундаменту сформувалися кварц-баритові і кварц-карбонатні жильні утворення з золотом, у крейді та палеогені -- синседиментаційна, діагенетична та інфільтраційна золотоносність флішового комплексу, а в неогені -- епітермальні рудопрояви металу.

В ході геологічної історії розвитку території золотовмісні породи періодично розмивалися, збагачуючи золотом різногенетичні осадові відклади відповідних стратиграфічних рівнів -- тріасові, юрські і крейдові (які на сьогоднішній день є проміжними колекторами живлення сучасного алювію металом), а також сучасний алювій рр. Чорний і Білий Черемош та їх приток.

Золотоносність четвертинних алювіальних відкладів басейну рр. Чорний і Білий Черемош представлена скупченнями вільного розсипного золота, золота в зростках з іншими мінералами, золота вкрапленого в гальці та уламках порід площ водозбору.

Похожие статьи




ЗОЛОТОНОСНІСТЬ РАЙОНУ ДОСЛІДЖЕНЬ ТА ІСТОРІЯ ЇЇ ВИВЧЕННЯ - Літологія і золотоносність четвертинних алювіальних відкладів басейну річок Чорний і Білий Черемош

Предыдущая | Следующая