Рекреаційні ресурси - Природно-рекреаційний потенціал Чернігівської області

Рекреаційні ресурси - природні й антропогенні геосистеми, тіла та явища природи, які мають комфортні властивості і споживчу вартість для рекреаційної діяльності і можуть бути використані з метою відпочинку та оздоровлення людей у певний час та за допомогою існуючих технологій і матеріальних можливостей.

Рекреація - розширене відтворення сил людини (фізичних, інтелектуальних та емоційних) або діяльність, спрямована на відновлення продуктивних сил людини.

Станом на 01.01.09 р. природно-заповідний фонд області нараховує 652 обєкти загальною площею 252,3 тис. га, що становить 7,6 % площі області. Природно-заповідний фонд складають 8 категорій об'єктів: Ічнянський (площею 9665,8 га) та Мезинський (площею 31035,2 га) національні природні парки, регіональний ландшафтний парк "Міжрічинський" (площею 788753,95 га), 440 заказників (загальна площа 113684,1 га), 136 пам'яток природи (загальна площа 804,07 га), 19 парків-пам'яток садово-паркового мистецтва (загальна площа 415,8 га), 52 заповідні урочища (загальна площа 17549,2 га), дендропарк "Тростянець" (площею 204,7 га), Менський зоопарк.

Головним досягненням заповідної справи в області стало створення Указом Президента України від 10.02.2006 р. № 122/2006 в Коропському районі Мезинського національного природного парку загальною площею 31035,2 га для збереження, відтворення та раціонального використання типових і унікальних природних комплексів Полісся, що мають важливе природоохоронне, наукове, естетичне, рекреаційне та оздоровче значення в регіоні.

З метою впорядкування мережі природно-заповідного фонду та відповідно до ст. ст. 51-54 Закону України "Про природно-заповідний фонд України" проведена зміна категорії чотирьох парків-пам'яток садово-паркового мистецтва, в зв'язку з їх невідповідністю даній категорії. Екологічна цінність цих територій визначається наявністю цінних ботанічних об'єктів, вікових дерев та важливістю їх стабілізуючої функції на території населених пунктів, де вони знаходяться, що дозволило перевести їх до статусу ботанічних пам'яток природи місцевого значення з повним збереженням їх площі та встановленням відповідного охоронного режиму.

Не зважаючи на велику кількість природно-заповідних об'єктів, які вже існують на території області, продовжується робота по створенню нових заповідних об'єктів. Протягом 2006 року велись роботи по розробці проектів створення орнітологічного заказника місцевого значення "Придеснянський" (Сосницький район), ботанічного заказника місцевого значення "Команський" та іхтіологічного заказника місцевого значення "Лісконоги" (Н.-Сіверський район) розширення території гідрологічного заказника загальнодержавного значення "Дорогинський" за рахунок приєднання гідрологічного заказника місцевого значення "Жевак" та території правобережної частини р. Удай (Ічнянський район). Одержані та підтриманні клопотання Українського товариства охорони птахів про створення гідрологічних заказників загальнодержавного значення "Богданівський" (Ніжинський район) та "Свидовецький" (Бобровицький район) та підвищення статусу гідрологічного заказника місцевого значення "Городок" (Щорський район) з метою збереження популяції очеретянки прудкої, занесеної до Червоної книги України.

Чернігівська область має значний рекреаційний потенціал для туризму, масового відпочинку людей та їх оздоровлення. Землі рекреаційного призначення - зони масового відпочинку та туризму, становлять близько 20 % території області. Освоєність їх досить нерівномірна, і сконцентрована, головним чином, навколо природних водойм, в лісових масивах поблизу населених пунктів.

Найширший спектр санаторно-курортних послуг в області надає санаторій "Остреч", який має власну лікувальну мінеральну воду, лікувальну торфогрязь, фізіотерапевтичні кабінети.

Якість питної води з підземних джерел для потреб оздоровниць відповідає вимогам держстандартів і постійно контролюється райСЕС. Кожний оздоровчий заклад має облаштований пляж, де проводиться купання відпочиваючих тільки після отримання позитивних лабораторних аналізів води відкритих водойм.

На автошляхах області розміщені рекреаційні пункти. Чернігівське обласне управління лісового господарства підтримує належний стан на 129 рекреаційних ділянках площею 37,3 га, серед них 3 новостворені в 2006 році. В 2006 році на створення та утримання рекреаційних ділянок було витрачено 267,7 тис. грн.

Завдяки своїм природним ресурсам та кліматичним умовам Чернігівська область має значний оздоровчо-рекреаційний потенціал для лікування, масового відпочинку та туризму. З оздоровчо-лікувальними цілями в області створено 58 санітарно-курортних закладів. Влітку працюють 74 дитячі оздоровчі табори, розташовані в мальовничих куточках області, на берегах річок та озер, в лісових масивах.

Санаторії "Десна" с. Ладинка Чернігівського району, "Пролісок" с. Лісове Ніжинського району, "Остреч" м. Мена, "Берізка" с. Сухополова Прилуцького району мають природні лікувальні ресурси, власну лікувальну мінеральну воду, а санаторій "Остреч" і лікувальну торфогрязь.

Згідно Закону України "Про курорти", території, на яких розташовані здравниці, що мають природні лікувальні властивості, фактично являються курортними територіями місцевого значення, але для оголошення природних територій курортними, необхідні позитивні висновки екологічної та санітарно-гігієнічної експертиз та відповідне рішення обласної державної адміністрації. Через відсутність необхідних коштів та зацікавленості в цьому відповідних установ і організацій, в 2001 році в Чернігівській області не прийнято жодного рішення про оголошення природних територій курортними.

Землі рекреаційного призначення - зони масового відпочинку та туризму, становлять близько 20 % території області. Освоєність їх досить нерівномірна, а використання характеризується неврегульованістю та стихійністю.

На автошляхах державного та обласного значення, здебільшого там, де вони проходять через лісові масиви, було створено більше 100 рекреаційних пунктів. На сьогодні 72 пункти закріплені за ДЛГО "Чернігівліс", інші були у віданні міжколгоспних лісгоспів, сільськогосподарських та промислових підприємств. Високе рекреаційне навантаження викликає необхідність частого ремонту та реконструкції цих пунктів. В 2001 році проведено відновлення, ремонт та благоустрій всіх 8 рекреаційних пунктів, розташованих в Коропському районі за рахунок ДЛГО "Чернігівліс" та комунального підприємства "Короплісгосп", за якими вони закріплені.

В районі розташовані і діють місця відпочинку для дітей та дорослих:

    - санаторій "Десна" поблизу с. Ладинка. Розташований за 35 км від Чернігова, має корпуси на 410 місць і є окрасою Поліського краю. Лікування: відділення озокерітолікування, кабінети електро-світолазеротерапії та ін.; - літній табір відпочинку "Юність" від Чернігівського державного технологічного університету поблизу с. Шестовиця; - дитячий табір відпочинку "Юний турист" неподалік с. Количівка; - дитячі оздоровчі табори "Юний хімік" та "Зміна" під Седневом; - дитячий табір "Електронік" поблизу с. Снов'янка;

Похожие статьи




Рекреаційні ресурси - Природно-рекреаційний потенціал Чернігівської області

Предыдущая | Следующая