Кліматичні умови - Рекреаційні ресурси Верховинського району (Івано-Франківська область)

Клімат території Верховинського району як і всіх гірських районів Карпат є помірно-континентальним і характеризується надмірним зволоженням і досить великим запасом тепла. Річна сума сонячної радіації для району складає 102 ккал. на 1 см. кв. Тут переважають вологі (в 60 % випадків) західні полярно-морські повітряні маси. В 25% випадків над територією району знаходяться достатньо сухі полярно-континентальні сибірські повітряні маси, які зазвичай зимою холодні, а влітку сухі. В 8% річних випадків спостерігається тропічне (азорське) і в 7% - арктичне повітря [14].

Але все ж важливим кліматоутворюючим фактором Верховинщини є рельєф. Клімат різних місцевостей залежить від висоти їх над рівнем моря, експозації схилів і різних форм рельєфу. В селищі Верховина (абсолютна висота 620-640 м. над рівнем моря) середньорічна температура дорівнює 5 С, середня температура найтеплішого місяця - липня +16 С, а самого холодного січня -6 С. Для середніх висот (1429 м над рівнем моря) середньорічна температура дорівнює +3 С, середня температура липня +12 С, січня -7 С. Повітряна ізотерма 0 С проходить по високогірних ландшафтах, які розташовані вище 1850 метрів над рівнем моря. Середньорічна температура на вершинах карпатських "двохтисячників" в межах -2 -4 С. Вертикальний температурний градієнт в Карпатах (зміна температури повітря на 1000 м.) для південно-західних схилів - 8 С, для східних - 5 С.

В Чорногорі літо коротке, холодне і дощове. На відміну від міжгірних котловин, де зосереджені більшість населених пунктів дощі тут не інтенсивні, але затяжні. Майже щоліта на висотах вище 1850 метрів випадає сніг і утримується на грунті по декілька діб. Весна в горах на висотах 600-800 метрів наступає всередині березня і триває до кінця червня. Літо дощове (особливо його перша половина), опади випадають головним чином проливними дощами, нерідко з грозами. В високогір'ї - грози з градом. Встановлено, що в теплу пору року випадає біля 80 % річної суми опадів.

Клімат Український Карпат є сприятливим для відпочинку і лікування. Залежно від сезонів року змінюються види відпочинку і туризму. Так, для лижного спорту найсприятливіші зимові дні з низькою температурою без відлиг, з достатньо глибоким сніговим покривом, несильним вітром. Влітку купання на різноманітних водних об'єктах, також в таку пору року можна збирати ягоди і гриби. Набуває популярності також велотуризм яким також можна займатись влітку, осінню і навесні. Зазвичай це подорожі по грунтових дорогах, завдяки чому туристи можуть помилуватись мальовничими краєвидами Карпат. До одних зі видів відпочинку можна віднести екскурсії і прогулянки які можна проводити не залежно від пори року [25].

Похожие статьи




Кліматичні умови - Рекреаційні ресурси Верховинського району (Івано-Франківська область)

Предыдущая | Следующая