Висновок - Розвиток географічного детермінізму у XVI-XX столітті

Підводячи підсумки всьому вищесказаному, можна стверджувати, що кожна з концепцій правильно описує взаємодію людини і природи, але досить однобоко.

Концепція географічного детермінізму досить точно описує той факт, що географічне положення досить сильно впливає на життя і діяльність людей, однак дана концепція зводить цей вплив в абсолют, що не вірно.

Виникнення географічного детермінізму спочатку означало прогрес в області теорії, так як вперше була зроблена спроба дослідити природні умови суспільного життя, показати їх роль, а також дати природний, матеріалістичний опис історичних і суспільних явищ. Ця спроба, правда, не могла призвести до дійсно матеріалістичного розуміння історії, але повинна була завершитися натуралістичною інтерпретацією історії, яка в кінцевому рахунку розглядає у якості головної причини суспільного розвитку ідеальні мотиви.

Соціальна функція географічного детермінізму змінювалася в міру того, як змінювалися економічні, соціальні і політичні умови, при яких буржуазія змушена була вести класову боротьбу. Виникнувши як духовна зброя молодий, спрямований проти реакційного феодалізму, географічний детермінізм був потім використаний політично панівною буржуазією в якості зброї для придушення молодого висхідного робочого класу і колоніальних народів, для виправдання капіталізму і колоніалізму, а тепер, в умовах імперіалізму, він став насамперед інструментом ідеологічної підготовки війни в руках найбільш реакційних представників монополістичного капіталу.

Суспільство і природа перебувають у нерозривному зв'язку між собою, вони впливають один на одного, це ні в кого не викликає сумнівів. Суспільство - це частина матеріального світу, яка відокремилася від природи, але воно не зможе існувати без неї. Однак повну і послідовну теорію взаємодії людини і природи, схоже, ще належить створити.

Виходячи з вищевикладеного, слід зазначити, що при розгляді ролі географічного середовища неприпустимий "географічний нігілізм", повне заперечення її впливу на функціонування суспільства. З іншого боку, не можна розділити точку зору представників "географічного детермінізму", які вбачають однозначну і односпрямовану залежність між географічним середовищем і процесами соціального життя, коли розвиток суспільства повністю визначається географічними факторами. Облік творчих можливостей особистості, розвиток на цій основі науки і техніки, культурний обмін між народами створюють певну незалежність людини від географічного середовища. Однак соціальна діяльність людини повинна гармонійно вписуватися в природно-географічне середовище. Вона не повинна порушувати її основних екозв'язків.

Похожие статьи




Висновок - Розвиток географічного детермінізму у XVI-XX столітті

Предыдущая | Следующая