Вступ - Розвиток географічного детермінізму у XVI-XX столітті

Суспільство є відкритою системою, яка обмінюється з довкіллям речовиною, енергією, інформацією. Воно черпає з природи продукти харчування, сировину для виготовлення засобів виробництва, знаходить в ній різні джерела енергії. Конкретні умови географічного середовища є чинниками розвитку виробництва і усього суспільного життя. Ця дія може бути простежена по декількох основних напрямах як суспільної свідомості, так і суспільного буття.

Передусім, географічна сфера впливає на фізичні здібності людини, стимулюючи розвиток одних і стримуючи інші. Якби люди знаходили усі кошти для існування в готовому виді, то вони не мали б стимулів до розвитку своїх здібностей, були б слабкими, невитривалими, інфантильними. Украй суворе і одноманітне середовище також чинить несприятливий вплив на розвиток здібностей людей. Так, близькість моря розвиває здібності плавати, ловити рибу, мужність, силу і витривалість. Дещо інші здібності формуються у людей, що живуть в лісах, з чергуванням зими і літа і тому подібне.

Протягом більше ніж двох тисяч років географічний детермінізм був єдиним матеріалістичним вченням у поглядах на суспільство. Соціальна функція географічного детермінізму як соціального вчення зазнала за цей час ряд змін. Він міг виправдовувати існуючі політичні порядки, він міг ставати прапором революційної буржуазії, виправданням імперіалістичних загарбань в кінці XIX - початку XX століття. В даний час інтеграційні процеси, що йдуть в історії і географії, ставлять на чергу необхідність філософського осмислення нового розуміння взаємозв'язків природи і людського суспільства. Неспроможність концепції "підкорення природи" змушує звернути увагу не тільки на трагічні наслідки зіткнення з природою створених людиною продуктивних сил, але і на суспільство, залежність якого від природи опосередкована виробництвом. Все це змушує звернутися до філософського спадщини, загальним для якого є трактування взаємовідносин природи і суспільства, що отримала назву "географічний детермінізм".

Географічним детермінізмом прийнято називати теорію, що перебільшує роль географічного середовища у розвитку суспільства, а іноді і більш того, абсолютизує його. В останньому випадку мова йде про те, що побут і звичаї людей, суспільний лад з його законами, розподіл багатства - все це наче би визначається тією географічною обстановкою, у якій існують люди.

Похожие статьи




Вступ - Розвиток географічного детермінізму у XVI-XX столітті

Предыдущая | Следующая