Інвестиційні операції області - Географія зовнішньої торгівельної діяльності Львівської області

На сьогодні Львівщина є одним з найбільш інвестиційно привабливих регіонів України. Існує багато чинників, які впливають на залучення інвестицій у регіон. Найважливішими для зручності роботи інвесторів є розвинута інфраструктура, близькість до кордону, підготовлені території, які можна використовувати під реалізацію інвестиційних проектів.

Постійно зростаючий великий внутрішній ринок відкриває для інвесторів доступ до більш ніж 100 мільйонів споживачів України, Росії, країн Європи та Азії.

Прямі інвестиції, як категорія міжнаро-дної інвестиційної діяльності, є компонентом платіжного балансу і міжнародної інвести-ційної позиції, які відображають фінансові потоки та загальні обсяги фінансових зобов'язань і вимог між країнами. Пряма інвестиція відображає прагнення інституційної одиниці - резидента однієї країни, здійснювати контроль або суттєвий вплив на діяльність підприємства, що є резидентом іншої країни. Динаміка надходжень прямих іноземних інвестицій у Львівську область характе-ризується значними обсягами залучення капіталу в 2007-2009 роках та зниженням інвестиційної активності іноземних інвесторів в останні роки. Виняток становить 2012 рік, коли суттєві обсяги надходження інвестицій були обумовлені придбанням нерезидентами корпоративних прав у результаті приватизації державного майна. У 2013 році в економіку Львівщини іноземними інвесторами вкладено 88,3 млн. дол. США прямих інвестицій (акціонерного капіталу), що у 3,6 раза менше, ніж у по - передньому році. Обсяг надходжень іноземного капіталу у 2013 році був найменшим за останні вісім років. Хоча, мова не йде про втрату зацікавленості зарубіжними партне - рами у підприємствах регіону, а швидше про більш обережні стратегії в інвестуванні, які не передбачають значних обсягів вкладення капіталу в умовах нестабільної ситуації в Україні. Іноземний капітал минулого року залучено в 166 підприємств області, що є на рівні попередніх років. Разом з тим, у 2013 році в розрахунку на одне підприємство в середньому припадало 0,5 млн. дол. надходжень, тоді як у 2007 році цей показник був втричі більшим (1,6 млн. дол.). Дві третини минулорічного обсягу надходжень іноземного капіталу в область бу-ло залучено в І півріччі. Найменшими надходження були у ІV кварталі (13,9 млн. дол.), що не в останню чергу було обумовлено раптовою відмовою української влади підпису - 124 вати Угоду про асоціацію з ЄС. Загалом, у 2013 році щоквартальні обсяги залучення прямих інвестицій були в 3,9 рази меншими від середньоквартального значення докри-зового 2007 року. Динаміку прямих іноземних інвестицій в економіку Львівщини відображено на РИС.4

Географічний львівський торговий

Іноземні засновники активно впливають на діяльність підприємств області іншими фінансовими інструментами. Так, заборгованість підприємств Львівщини за кредитами та позиками, торговими кредитами та іншими зобов'язаннями (борговими інструментами) перед прямими іноземними інвесторами за минулий рік збільшилась в 1,5 раза і на 31 грудня 2013 року сягнула 668,9 млн. дол. Дві третини цих коштів були надані промисловим підприємствам та торгівельним організа-ціям [11]. Переважну частину (92,9%) боргових інструментів інвесторів-нерезидентів ста-новлять кредити та позики. На кінець 2013 року заборгованість підприємств області за цими видами зобов'язань склала 621,4 млн. дол. Необхідно зазначити, що минулого ро-ку підприємства Львівщини від прямих інвесторів отримали 296,4 млн. дол. кредитів і позик, що у 2,2 раза більше, ніж у 2012 році. Водночас, нерезидентам було повернуто 86,1 млн. дол. кредитних коштів. Зобов'язання перед прямими інвесторами за торговими кредитами становили 47 млн. дол., інші вимоги та зобов'язання - 0,5 млн. дол. Таким чином, загальний обсяг прямих іноземних інвестицій Львівської області (акціонерного капіталу та боргових інструментів) на кінець 2013 року становив 2374,9 млн. дол. Із загальної кількості показників моніторингу реалізації Стратегії розвитку Львівської області до 2015 року визначено сім найважливіших показників (так званих "бенчмаркінгових"), для яких встановлений рівень, якого необхідно досягти у 2010 та 2015 роках. Зокрема, таким показником є обсяг залучених прямих іноземних інвестицій. На кінець 2013 року обсяг прямих іноземних інвестицій, які надійшли в область, становив 1,7 млрд. дол. США. Прогнозований обсяг у 2 млрд. дол. США на кінець 2015 року можна досягнути за умови стабілізації економічного та фінансового стану в державі та забезпечення належного інвестиційного клімату, щорічне зростання інвестицій при цьому у 2014- 2015 роках повинно становити не менше 8%. Загалом, залучення іноземних інвестицій є однією з передумов для подолання наслідків економічної кризи, сприяє зростанню виробництва, підвищенню технологічного рівня підприємств, виходу на світові ринки. Саме тому, доцільно 127 навести основні заходи щодо активізації іноземного інвестування українських підприємств. До них належать: стабілізація роботи фінансової системи країни; вирішення питань захисту прав власності інвесторів; розробка чіткої державної стратегії щодо залучення іноземних інвестицій тощо.

Отже, збільшення обсягів іноземних інвестицій є важливим напрямом державної політики, тому, що саме за допомогою збільшення інвестицій економіка може ефективніше розвиватися: створюються нові робочі місця, вводяться у виробництво сучасні обладнання, продукція стає якіснішою і може виходити на світовий ринок, покращується розвиток певних галузей чи підприємств. Інвестиційна політика має велике значення, оскільки вона спрямована не тільки на сьогоднішнє забезпечення фінансової стійкості, а й на подальше.

Похожие статьи




Інвестиційні операції області - Географія зовнішньої торгівельної діяльності Львівської області

Предыдущая | Следующая