ВСТУП - Процес формування й функціонування паперових грошових знаків та бонів

Тема: боністика.

Актуальність: історія грошового обігу належить до проблем традиційно мало досліджуваних у вітчизняній історіографії, не зважаючи на те, що її розробка дає змогу ввести нові характеристики до вивчення фінансово-економічної історії всіх держав.

Інтерес до вивчення історичного минулого створення грошей особливо посилився у сучасних умовах. Дослідження цього питання має науково-пізнавальне й практичне значення.

У всіх країнах, з початку заснування, переборювались економічні труднощі, вдосконалювалася фінансова система, про що, зокрема, свідчить введення власних грошових знаків. Їх поява, функціонування привертають увагу боністів, а отже - спеціальної історичної дисципліни - боністики. Вона займається вивченням паперових грошових знаків, бон і їх сурогатів, що є історичними джерелами, політико-економічними документами й культурними пам'ятками минулого, оскільки вони - своєрідні свідки політичного, соціально-економічного життя і мистецтва відповідної епохи.

У даній праці увага сфокусована на історії боністики. Ця тема досі мало науково розроблена. Отже, її подальше дослідження є, на мій погляд, доволі актуальним і має певне практичне значення. Все це в цілому й обумовило вибір теми для мого реферату.

Оскільки ж історією грошових знаків займається дуже мало науковців, то це все й визначило актуальність даного дослідження. Тому, актуальним у джерелознавчому плані є цілісне, комплексне, системне й об'єктивне дослідження паперових грошових знаків для всебічного вивчення боністики, що відповідає потребам як історичної науки, так і суспільства в цілому.

Мета дослідження у тому, щоб на основі залучення комплексу боністичних джерел, спираючись на досягнення історіографії і джерелознавства відтворити об'єктивний і цілісний процес формування й функціонування паперових грошових знаків та бонів. Ця мета реалізується шляхом виокремлення таких завдань:

    - з'ясувати стан і повноту дослідження проблеми; - розширити джерельну базу за рахунок введення у науковий обіг паперових грошових знаків, бонів, вдосконалення методів і способів їх дослідження; - дослідити вплив конкретно історичних, політичних та економічних чинників на процеси формування й обігу грошових знаків; - проаналізувати значення емісій грошових знаків і бон для розвитку боністики.

Об'єктом дослідження є комплекс паперових грошових знаків і бонів як важливого джерела соціально-економічної історії в боністиці.

Предметом дослідження є процес створення та функціонування паперових грошових знаків і бон, їх роль у соціально-економічному, політичному та культурному житті людства.

Методи дослідження. Для виконання поставлених завдань використовувалась сукупність загальнонаукових і прикладних методів наукового пізнання. Визначальними для мене стали принципи історизму, наукової об'єктивності та системності, котрі вимагають неупередженості й послідовності у висвітленні подій, процесів і явищ, виявлення причинно-наслідкових зв'язків на кожному етапі суспільно-політичного розвитку. Принцип історизму дав змогу вивчити зародження і розвиток емісійної політики, застосувати конкретно-історичний аналіз до оцінки різнопланових подій і процесів, що відбувалися. Реалізація принципу об'єктивності сприяла глибшому дослідженню паперових грошових знаків як специфічних джерел. Принцип системності дав змогу розглядати грошові знаки, бони та їх обіг у тісному зв'язку з усіма сферами фінансово-економічного і політичного життя.

Історіографія: в історіографії виділяється ряд досліджень, які відобразили рівень розробки різних напрямків проблеми залучення грошових знаків як історичних джерел при вивченні фінансово-економічних відносин (А. П. Байєр, М. Калиновський, В. М. Соколов, Л. М. Іольсон, Р. І. Тхоржевський та ін.). Подібні дослідження поклали початок каталогізації, систематизації матеріалів вітчизняної боністики, з'явилися першим кроком у вивченні паперових грошових знаків і бон як історичних документів. Завдяки проведеним дослідженням стало можливим розгляд грошових знаків як самостійного предмета дослідження, склалися певні традиції, принципи, методики вивчення процесів, що відбуваються в грошовому обігу, почав вироблятися понятійний апарат, прийоми і методи комплексного аналізу паперових грошових знаків.

Науково-практичне значення результатів реферату у тому, що вона збагачує теорію і методику спеціальних історичних дисциплін, насамперед боністики, вводить до наукового обігу більше нових джерел. Методична частина роботи може сприяти ширшому використанню паперово-грошових джерел під час викладання на історичних факультетах вузів країни курсу "Спеціальні історичні дисципліни", на кредитно-економічних - "Грошовий обіг і кредит", "Історія грошей України". Матеріали про паперові гроші та їх історію можуть бути використані також під час викладання курсів історії України, політекономії та інших дисциплін у вузах і школах. Матеріали реферату можуть стати в нагоді для створення експозицій музеїв, враховуватися органами державного управління освітою, культурою.

Структура реферату обумовлена метою та завданнями дослідження і базується на основі хронологічно-проблемного принципу. Реферат складається зі вступу, чотирьох розділів, висновків, списку використаних джерел і літератури, додатків - ілюстрацій паперових грошових знаків, бон та їх замінників.

Обрана тема до цього часу не стала об'єктом спеціального дослідження в українській і зарубіжній історіографії, хоча окремі її аспекти розпорошені по літературі мемуарного характеру, газетних публікаціях та каталогах.

Історія грошей і грошового обігу належить до проблем, котрі традиційно мало досліджувалися в історіографії, незважаючи на те, що її розробка дає змогу ввести нові джерела для вивчення фінансово-економічної історії.

З висоти ХХІ ст. людство дедалі пильніше оглядає й осмислює свою багатовікову історію, її повчальні уроки. Спираючись на досвід минулого, воно шукає відповідей на болючі проблеми й намагається визначити оптимальні шляхи розв'язання насущних завдань сьогодення.

Ось чому неухильно зростає роль історичної науки, покликаної давати якомога глибші знання, створювати повнішу і правдивішу картину зародження та розвитку світової цивілізації, а також історії кожного окремого етносу, включаючи й український.

У системі історичних наук значне місце посідають допоміжні історичні дисципліни, які своєю різноманітністю об'єктів і предметів вивчення, виробленням методик і технологій дослідження стоять на кордонах з іншими науками, від яких збагачуються на межі майбутнього і сучасного. Саме допоміжні історичні науки дають найбільш грунтовну оцінку джерелам, дають можливість визначити місце і роль людини в історичному процесі.

Як і інші спеціальні (допоміжні) історичні дисципліни, боністика для історії має велике значення, оскільки будь-які старовинні грошові знаки чи бони можуть певною мірою свідчити про економічне і політичне життя суспільства у певний час. Крім того, багато які бони мають значну мистецьку цінність.

Боністика як наука існує з початку XX століття. Вона тісно пов'язана з нумізматикою. В Україні серйозно займаються науковою роботою в галузі боністики такі дослідники, як Р. Тхоржевський, О. Клименко, Г. Марковецька.

Боністика -- це допоміжна історична дисципліна, що вивчає різні грошові знаки, які уже вийшли з ужитку [20].

Грошовий рахунок раніше вивчався у розділі історії метрології, оскільки був пов'язаний в основному з монетами, які через міри ваги одержували свій розмір і навіть часто назву. Запровадження і використання паперових грошей потребує поєднання вивчення історичного грошового обігу, грошового рахунку з нумізматикою та боністикою.

Термін "bon" виник у ХІХ столітті у Франції для означення окремих видів цінних паперів: чеків, талонів тощо. Пізніше поширений для позначення всіх грошових знаків - банкнот, державних та банківських білетів, у тому числі розмінних, розрахункових, кредитних грошових знаків - казначейських білетів, зобов'язань державної скарбниці тощо. Бони та їхні різні замінники, а також облігації внутрішньої позики, акції, купони цінних паперів, чеки, талони, квитанції, ордери, сертифікати, знаки казино, лото, лотерейні білети, векселі, боргові зобов'язання що перебувають в обігу разом з паперовими грошима - є об'єктом вивчення боністики. Боністика вивчає як гроші державних емісій (загальнообов'язкові емітовані згідно із законом), так і місцеві та приватні грошові випуски що перебувають у обігу паралельно з національною валютою. Це тимчасові бони, які надходять до обігу на регіональному рівні від імені владних структур, міст, органів місцевого самоврядування, відділень великих банків, підприємств кооперативів тощо, під забезпеченням матеріальних цінностей, що перебувають у їхній власності (валюти, нерухомого майна представників влади). Появу місцевих та приватних грошей зумовлюють об'єктивні причини - війни, революції, спад виробництва, зменшення податкових надходжень до місцевих бюджетів, складний фінансовий стан держави коли населення потерпає від нестачі готівки. Місцеві бони - грошові випуски місцевих самоуправлінь, великих підприємств та установ. Приватні (внутрішні) бони - грошові випуски від імені власників магазинів, аптек, їдальнь, атракціонів тощо.

Характерними для бон є такі ознаки:

    - емблематична (герби, емблеми, символічні знаки); - палеографічна (шрифти, монограми, підписи, та рукописні позначки); - сфрагістична (печатки, штемпелі, конгреви, перфорація); - хронологічна (дати); - метрологічна (номінали); - орнаментально-мистецька (прикраси); - філігранологічна (водяні знаки, матеріал виготовлення); - епіграфічна (надруки, пізнішого походження); - дипломатична (формуляр документа, зміст написів); - орфографічна (орфографія тексту); - іконографічна (портретні зображення, конгреви); - маргіналістична (написи від руки пізнішого походження) [5].

Грошові знаки можна віднести до найбільш об'єктивним документами історії не тільки в силу їх офіційного походження, але також і з огляду на їх суспільно-ринкової значущості, як показника матеріального благополуччя. Крім цього - грошові знаки символізують зміни в політичних подіях, війни, зміну влади, ідеологію правлячих класів, боротьбу партій. Еволюція суспільства, зрушення громадських класів, перемоги і поразки в політичній боротьбі, відкриті і приховані закулісні впливу на уряд - все це знаходить відображення в грошових знаках - пам'ятках епохи.

Похожие статьи




ВСТУП - Процес формування й функціонування паперових грошових знаків та бонів

Предыдущая | Следующая