НАПРЯМКИ БОНІСТИКИ. ВАРТІСТЬ БОН. КОЛЕКЦІОНУВАННЯ - Процес формування й функціонування паперових грошових знаків та бонів

На сьогоднішній день боністика є один з найпопулярніших видів колекціонування. У всі часи паперові банкноти викликали інтерес у людини, і це не дивно, адже деякі екземпляри по праву можна назвати справжніми шедеврами. Боністика вміщує в себе кілька напрямків:

    1. Залізнична боністика є колекціонування паперових банкнот різного номіналу, гатунку (бонів), які випускалися в обіг тимчасово в ролі розмінних грошей. У них знаходила своє відображення залізнична тематика. Так, Уссурійський локомотиворемонтний завод, Красноярський ЕВРЗ в різний час випускали власні бони. 2. Боністика грошових сурогатів. Бони, що випускалися в якості замінників грошей різними підприємствами, товариствами, акціонерними товариствами, трестом Арктікуголь, Внєшпосилторга, Внєшторгбанком і багатьма іншими по всьому світу. 3. Боністика ніколи не існуючих грошей. На увазі колекціонування сувенірних купюр держав, які ніколи не існували. Сюди ж відносяться гроші потойбічного світу, гумористичні банкноти та інші.

Боністика як історична дисципліна допоможе дати відповідь на питання: звідки ж беруть назви різні грошові одиниці держав? Наприклад, "лемпіра" в Гондурасі, "гварані" в Парагваї і т. п. Причиною тому часто стає історія держави, географічне положення або навіть рослинний і тваринний світ.

Вартість бон. Основна вартість бон залежить від наступних факторів:

    1. Збереження (оцінка стану паперових грошових знаків). 2. Рік випуску. 3. Водяні знаки (бувають різні). 4. Підписи посадових осіб і написи. 5. Зразок або не зразок. 6. Певні серії, наприклад АА [19].

Систематичне колекціонування паперових банкнот бере свій початок з 1940-х років. І вже до 1970-х років боністика визнали як самостійну галузь колекціонування. На цей же період припадають перші видання національних каталогів паперових грошей в розвинених країнах (серед них Сполучені Штати Америки, Франція і Німеччина). Варто відзначити, що в 1961 році утворилася міжнародна асоціація колекціонерів паперових грошових знаків (IBNS). На сьогоднішній день вона включає кілька тисяч учасників з усієї Землі. Автором перших каталогів є Альберт Пік. Колекціонування є способом збереження культурних цінностей, яких ми часто втрачаємо. Причиною таких втрат служить людська байдужість до багатьох речей. Проте, частота звернення з витоків культури в останні десятиліття значно збільшилася. Колекції з кожним роком набирають все більшої популярності серед збирачів і нумізматів. Паперові банкноти супроводжують нас протягом усього життя, і історія їх набагато багатше, ніж біографія кожного з нас. Людина, що колекціонує грошові знаки, перманентно отримує нову інформацію, тим самим, розширюючи свій кругозір.

Похожие статьи




НАПРЯМКИ БОНІСТИКИ. ВАРТІСТЬ БОН. КОЛЕКЦІОНУВАННЯ - Процес формування й функціонування паперових грошових знаків та бонів

Предыдущая | Следующая