Вступ - Бюджетний процес та механізми його функціонування при формуванні державного бюджету України

Бюджетний процес - це сукупність дій уповноважених на основі норм бюджетного права органів державної влади та місцевого самоврядування зі складання, розгляду, затвердження й виконання бюджету, а також зі складання, розгляду і затвердження звіту про його виконання.

Завдання бюджетного законодавства полягає в регламентації бюджетного процесу і міжбюджетних відносин. Нормативно-правовими актами, що регулюють бюджетні відносини в Україні, є: Конституція України; Бюджетний кодекс України; закон про Державний бюджет України; нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України, центральних органів виконавчої влади.

Важливу роль у регулюванні бюджетного процесу відіграє Бюджетний кодекс, який Верховна Рада ухвалила "з небувалою для серйозного питання одностайністю" у 2001 році. При цьому "За" проголосував 391, "проти" -- 8 iз 428 депутатів, які зареєструвалися в залі. Бюджетний кодекс визначає принципи бюджетної системи, структуру і правові норми її роботи, основи бюджетного процесу і міжбюджетних відносин, відповідальність за порушення бюджетного законодавства.

Наявність державного бюджету як економічної категорії об'єктивно зумовлена існуванням інституту держави та товар-но-грошових відносин. Державний бюджет України затверджується щорічно Верховною Радою України на період з 1 січня по 31 грудня, а за особливих обставин - на інший період. Кабінет Міністрів України не пізніше 15 вересня кожного року подає до Верховної Ради України проект закону про Державний бюджет України на наступний рік. Разом із проектом закону подається доповідь про хід виконання Державного бюджету України поточного року. Кабінет Міністрів України відповідно до закону подає до Верховної Ради України звіт про виконання Державного бюджету України. Поданий звіт має бути оприлюднений. Контроль від імені Верховної Ради України за надходженням коштів до Державного бюджету України та їх використанням здійснює Рахункова палата.

Існуючий сьогодні бюджетний процес має ряд переваг і недоліків, які виражаються: по-перше, в тому, що існуюча дохідна база в бюджетах усіх рівнів не дає змогу здійснювати повне фінансування і задовольнити потребу в бюджетних коштах; по-друге, вимушені заходи, щодо планування і виконання бюджету скорочують можливість розвитку установ, відповідних мереж і це має досить негативні наслідки, так як школи залишаються не забезпечені новими засобами навчання, підручниками; лікарні медикаментами, приладами, устаткуванням так необхідними для забезпечення здоров'я нації, пенсіонери, малозабезпечені громадяни залишаються без пенсій, допомог, заробітної плати, працівники бюджетних установ не одержують заробітну плату; по-третє, існуючий бюджетний процес не забезпечує повного контролю за використанням бюджетних коштів. Тому сьогодні гостро стало питання вдосконалення бюджетного процесу.

Похожие статьи




Вступ - Бюджетний процес та механізми його функціонування при формуванні державного бюджету України

Предыдущая | Следующая