Вступ - Етика і сучасне управління

Тема курсової роботи "Етика і сучасне управління"

Професійна робота будь-якого працівника організації пов'язана з дотриманням етичних норм взаємовідносин з колегами, підлеглими, партнерами. Дотримання етики ділових відносин є одним з основних критеріїв оцінки професіоналізму як окремого працівника, так і організації в цілому.

Етичні норми службових відносин грунтуються на загальнолюдських цінностях, нормах і правилах поведінки, але мають деякі особливості.

У сфері менеджменту праця, як правило, стає моральною цінністю, оскільки не завжди є джерелом існування, одним із потужних чинників формування людської гідності. Індивідуальна мораль у професійній сфері передбачає також усвідомлення свого професійного обов'язку. В свою чергу, керівники організацій несуть відповідальність за реалізацію професійних можливостей працівників, їх кар'єру, а значить, за соціальний статус.

Моральні та ділові якості людей для менеджера є об'єктом професійної діяльності. Вони повинні сприяти формуванню у працівників таких якостей:

    - професійних (рівень знань, навички, вміння, цілеспрямованість, знання мов); - морально-психологічних (комунікативність, толерантність, принциповість, вимогливість, витримка); - моральних (гуманність, чесність, доброта, гідність, повага до інших, порядність, справедливість).

Керівникам необхідно знати, які норми складаються в колективі. Від їх якості залежить робота організації. Головне завдання менеджменту полягає в тому, щоб працівників сприймали як особистостей, а трудові відносини формувалися як партнерство. Бувають випадки, коли керівники не враховують душевного стану своїх підлеглих. У такому разі працювати ефективно, особливо в мистецькій сфері, працівник не може. Тому в практиці світового менеджменту питанням ділової етики приділяють значну увагу, оскільки корпоративна мораль дозволяє посилити самоорганізацію і самодисципліну колективу.

Сучасний менеджмент пропонує певні заходи для забезпечення ділових етичних відносин:

    1. впровадження етичних норм, що відображають систему цінностей організації; 2. організація навчання етиці ділового спілкування всього персоналу; 3. надання інформації про випадки як високо етичної поведінки, так і аморальних вчинків; 4. вивчення морального клімату в колективі і взаємовідносин між керівниками та підлеглими.

Система управління економікою, яка існувала в колишньому СРСР, призвела до критичного загострення економічних і соціальних проблем суспільства. Тому пострадянські держави, в тому числі й Україна, об'єктивно були змушені переходити до системи економічних відносин, заснованої на ринкових засадах і до побудови властивої цим відносинам системи управління -- менеджменту.

Суттєвою особливістю сучасного менеджменту є використання різноманітних взаємоузгоджених принципів та інструментів управління, причому в їх описі домінує певний принцип. Сформувалося дві концептуальні моделі: менеджмент цілей і менеджмент виключень (менеджмент делегування).

Менеджмент цілей передбачає визначення цілей організації і грунтується на ідентифікації (ототожненні) цілей співробітників і організації, готовності співробітників брати на себе ініціативу, розвантаженні вищого керівництва, мотивації праці для досягнення цілей, свідомому плануванні дій, використанні економічних засобів.

Концепція менеджменту виключень передбачає стрижнем управлінської діяльності функцію "рішення". Основною ідеєю концепції є розвантаження керівника від рутинних рішень, завдяки чому він може зосередитися на важливих, екстраординарних.

Ціллю написання курсової роботи є визначення ролі етики в управлінні, пошук заходів покращення етичної культури в організації, а також вивчення основ сучасного управління.

Методом є аналіз прочитаної інформації.

Об'єктом дослідження є етична культура в організації, сучасне управління.

Дану тематики досліджувало багато науковців. П. Дракер досліджував менеджмент і його процес. Проф. Шегда А. визначив сучасні принципи менеджменту, до яких відніс такі як пріоритет споживача, надійне обслуговування, швидкість і зручність; висока якість; доступні ціни; опора на загальнолюдські цінності; моральність; допомога іншим підприємцям у досягненні успіху; високі стандарти діяльності та інші. Основні принципи утилітаристського підходу були розроблені в XIX ст. філософами Бентамом і Міллем, суть якого говорить, що відповідна нормам моралі поведінка приносить найбільшу користь найбільшому числу людей. Грейнер вивчав організаційні зміни і розробив модель впливу на керівництво організації і реакцію керівних структур на цей вплив та вироблення певної протидії. Американський підприємець К. Редолл визначив роль відповідальності в бізнесі.

Етика і інструменти сучасного управління є невід'ємними елементами сучасного, ефективного ведення бізнесу.

Похожие статьи




Вступ - Етика і сучасне управління

Предыдущая | Следующая