Вступ - Аудит робочих документів

Аудит відносять до інтелектуальної діяльності, що передбачає дослідження фінансово-господарської діяльності з метою її поліпшення й підвищення прибутковості відповідно до замовлень, виданими по угодах між аудиторськими організаціями й суб'єктами підприємницької діяльності.

Організацію аудита очолює Аудиторська палата України, (або інший уповноважений на це орган), що відповідно до законодавства є неурядовим органом. Ціль діяльності Аудиторської палати - створення системи незалежного фінансово-господарського контролю у формі аудита, що дає об'єктивну оцінку фінансового стану підприємств і підприємців, сприяє раціональному господарюванню й вчасно попереджає банкрутство власника, забезпечує достовірний контроль за доходами й витратами власників і одночасно охороняє інтереси держави. Палата видає аудиторським фірмам і окремим аудиторам ліцензії на право здійснення аудиторської діяльності; веде реєстр аудиторів України, яким виданий кваліфікаційний сертифікат на проведення аудита.

Через аудиторські фірми палата впливає на фінансово-господарський контроль діяльності підприємств і підприємців, банків, суспільних і часток утворень і інших видів підприємницької діяльності всіх форм власності; робить їм аудиторські послуги з питань методології бухгалтерського обліку й звітності, внутрішнього аудита й ревізії, судово-бухгалтерської експертизи й інші по договорах із замовниками на платній основі.

Аудиторська робота будується на основі стандартів. Аудиторські стандарти об'єднані в три групи: загальні стандарти аудита; стандарти практичної роботи; стандарти складання висновку.

Загальні стандарти аудита включають наступні положення:

    1. Перевірка повинна проводитися особою або особами, що мають належну підготовку, кваліфікаційний сертифікат і ліцензію на ведення аудиторської діяльності. Відповідно до міжнародних стандартів аудита аудиторові варто втриматися від роботи, якщо він сумнівається в достатньому рівні своєї компетенції. Незалежно від характеру проведеної перевірки вона повинна виконуватися фахівцями, чия підготовка й досвід відповідають сфері, масштабу й складності поставлених завдань. Аудитор повинен мати високу професійну підготовку й практичний досвід роботи. Тому для сертифікації аудиторів установлюються певні вимоги. Право на одержання кваліфікаційного сертифіката на заняття аудиторською діяльністю мають громадяни України, які одержали вище утворення й мають досвід роботи не менш трьох років підряд у посаді аудитора, ревізора, бухгалтера, юриста, фінансиста або економіста. Наявність достатніх знань із питань аудита визначається відповідним іспитом. Термін дії сертифіката не може перевищувати п'яти років. 2. Із всіх питань, що стосується виконуваної роботи, точка зору аудитора або аудиторів повинна постійно залишатися незалежної. Для незалежності аудитора у виконанні своїх повноважень важливо, щоб виконавчі органи не могли робити на нього тиск. Ніхто не може зв'язати аудитора зобов'язанням провести, видозмінити або втриматися від проведення перевірки або змінити її результати. Свої відносини з перевіряє підприємством, що, аудитор повинен будувати так, щоб він міг вільно одержувати правдиву інформацію й проводити її обговорення в атмосфері взаєморозуміння й взаємоповага. У той же час відносини аудитора й підприємства, що перевіряє, не повинні бути настільки тісними, щоб впливати на об'єктивність висновків висновку. Він не повинен брати участь у керуванні й діяльності підприємства, що перевіряє. 3. Аудитор повинен ретельно вивчити організацію внутрішнього контролю на підприємстві. Якщо внутрішній контроль недостатній, на підприємстві найчастіше є факти неправильного ведення документації, помилки й навіть підробки, що свідчать про обман, незаконну й неефективну витрату коштів.

Якщо як консультантів аудитор запрошує зовнішніх експертів, він повинен бути впевнений у їхній компетентності. Але проте вся відповідальність за зроблені висновки за результатами аудиторської перевірки лежить на аудиторі.

Аудиторські фірми здійснюють, свою діяльність відповідно до статутних документів, затвердженими й зареєстрованими у встановленому порядку. Вони виконують аудиторські послуги із залученням штатних і позаштатних співробітників з погодинною оплатою або в порядку сумісництва на штатних посадах.

Портфель замовлень на аудиторські послуги формується по договорах, а також замовленням, що надходять від підприємств, підприємців і ін. По портфелі замовлень фірма становить плани своєї діяльності на календарний рік з розбивкою по кварталах. На правах юридичної особи аудиторська фірма затверджує самостійно плани своєї діяльності, здійснює взаємини з бюджетом, банками й замовниками аудиторських послуг.

Законодавством передбачені права й обов'язку аудиторських фірм і аудиторів, які здійснюють аудиторську діяльність. Аудитор - це висококваліфікований фахівець, що володіє методологією фінансово-господарського контролю й аудита, бухгалтерським обліком, аналізом господарської діяльності, статистикою, фінансовим і банківською справою, а також має необхідну професійну підготовку в сфері юриспруденції, судово-бухгалтерської експертизи, методології економічних досліджень, технології виробництва. Підготовку аудиторів здійснюють економічні вузи із числа осіб, що мають звання бакалавра. Аудиторською діяльністю вони можуть займатися при наявності сертифіката, виданого Аудиторською палатою України на встановлений строк. Після закінчення терміну дії сертифіката аудитор підлягає атестації для одержання сертифіката на наступний п'ятирічний або інший строк.

Права й обов'язки аудиторів визначені законодавством і нормативними актами з питань аудиторської діяльності.

Похожие статьи




Вступ - Аудит робочих документів

Предыдущая | Следующая