Облік, аналіз і аудит нематеріальних активів - Складський облік на підприємстві

З розвитком ринкових відносин у складі майна підприємств з'явився новий вид засобів, відмінною рисою яких є відсутність матеріально-натуральної форми - нематеріальні активи. Як зазначено в Інструкції з бухгалтерського обліку основних засобів та нематеріальних активів установ банків України "Нематеріальні активи є засобами довгострокового користування, але фізично не існують. До них належать патенти, авторські права, програмне забезпечення і таке інше".

Під нематеріальними активами розуміють об'єкти довгострокового користування (понад 1 рік), що не мають матеріально-речовинного змісту, але мають вартісну оцінку і приносять доход.

До нематеріальних активів відносять права, що виникають :

    - з авторських і інших договорів на твори науки, літератури, мистецтва й об'єкти суміжних прав, на програми для ЕОМ, бази даних та ін.; - з патентів на винаходи, промислові зразки, селекційні досягнення; - зі свідоцтв на корисні моделі, товарні знаки і знаки обслуговування чи ліцензійних договорів на їхнє використання; - з прав на "ноу-хау" та ін.

Синтетичний облік нематеріальних активів ведеться на рахунку 12 "Нематеріальні активи" за первинною вартістю, яка визначається за об'єктами:

    - придбаних за плату - виходячи з фактичної ціни їх придбання, мита, непрямих податків, які не підлягають відшкодуванню, та інших витрат, безпосередньо пов'язаних з їх придбанням і доведенням до стану, придатного до використання за призначенням. - Внесених засновниками (учасниками) до статутного капіталу підприємства - в сумі, узгодженій сторонами (справедливій вартості); - Одержаних безоплатно від інших юридичних осіб - за справедливою вартістю; - Придбаних у результаті обміну одного нематеріального активу на інший нематеріальний актив - за залишковою вартістю переданого об'єкта. - Придбаних у результаті обміну нематеріального активу на інший об'єкт - за справедливою вартістю переданого нематеріального активу, збільшеною (зменшеною) на суму грошових коштів, переданих (отриманих) під час обміну; - одержаних у результаті об'єднання підприємств - за їх справедливою вартістю.

Аналітичний облік нематеріальних активів ведеться по кожному об'єкту з поділом на такі групи:

    - права користування природними ресурсами; - права користування майном; - права на знаки для товарів і послуг; - права на об'єкти промислової власності; - авторські й суміжні з ними права; - гудвіл; - інші нематеріальні активи.

Похожие статьи




Облік, аналіз і аудит нематеріальних активів - Складський облік на підприємстві

Предыдущая | Следующая