ВСТУП - Міжнародні кредитно-розрахункові операції (теорія та практичні задачі)

У порівнянні зі звичайним бізнесом усередині країни, міжнародна торгів ля породжує додаткові ризики як для покупця, так і для продавця, а саме:

    - ризик часу і відстані; - валютний ризик; - законодавчий ризик.

РИЗИК ЧАСУ І ВІДСТАНІ - з погляду імпортера, коли товар доставляєть-ся на велику відстань, тривалий період перевезення може викликати значне запізнювання між заявкою на постачання й одержанням товару. Додаткові затримки можуть бути викликані також необхідністю підготовки з боку експортера об'ємного пакета документів для перевезення.

Фактор далекості постачальника досить небезпечний для імпортера також у відношенні дотримання термінів постачання після передоплати.

З боку експортера несприятливим є те, що, наприклад, надання комерційного кредиту на оплату товару по зовнішньоекономічній угоді може знадобитися на більший термін, ніж могло бути при продажу товару у своїй країні. У результаті, при наявності великого числа іноземних покупців, неминуче виникає необхідність у додатковому оборотному капіталі.

Крім того, експортеру, імовірніше всього, прийдеться хоча б спочатку нести витрати по доставці товару за кордон. Якщо ж постачання зроблене, а одержувач відмовляється від товару, виникає безліч додаткових складностей, адже клієнт знаходиться в іншій країні. Експортер у цьому випадку повинний прийняти рішення, що робити з товаром. Любий варіант подальших дій продавця буде зв'язаний зі збитками. Продавець може відправити товар назад, або зайнятися пошуком нового покупця на даний товар, що все рівно не буде достатнім для покриття виниклих витрат.

ВАЛЮТНИЙ РИЗИК - у міжнародній торгівлі експортер звичайно виставляє рахунок покупцю в іноземній валюті, або покупець оплачує товар у валюті своєї країни, що є іноземної для експортера. Часто валютою платежу стає валюта третьої країни, наприклад, долари США чи німецька марка. У зв'язку з цим, однією з проблем імпортера є необхідність одержання іноземної валюти для здійснення платежу, а в експортера може виникнути необхідність продажу отриманої іноземної валюти за валюту своєї країни. Однак, покупка чи продаж іноземної валюти не настільки безпечні для фірми, як може показатися на перший погляд. Причина цьому - нестабільність показників валютних курсів. Можливість несприятливої зміни обмінних курсів іноземної валюти на валютному ринку і є потенційним валютним ризиком для кожного з контрагентів.

Істотно знизити валютний ризик зовнішньоекономічних угод можна за допомогою встановлення ціни в контракті в такій валюті, зміна курсу якої вигідна для даної фірми. Для експортера такою валютою є валюта, курс якої підвищується протягом терміну дії контракту. Для імпортера вигідна валюта, курс якої знижується.

Чутливість до валютного ризику для експортерів і імпортерів може бути істотно знижена. Для цього існують різні механізми страхування на випадок несприятливих коливань валютних курсів. До них відносять:

    - форвардні контракти на покупку валюти; - валютні опціони; - кредити в іноземній валюті.

Кожний з цих механізмів приводиться в дію за допомогою банків.

ЗАКОНОДАВЧИЙ РИЗИК - повна ясність економічних взаємин між експортером і імпортером може бути досягнута тільки за умови знання і розуміння правил і законів країн, у яких знаходяться торгові партнери. Існують наступні законодавчі обмеження в сфері експорту-імпорту:

    - валютний контроль - це урядові обмеження на рух іноземної валюти, що ставлять метою захистити національну валюту. - ліцензування експортних і імпортних операцій; - торгові ембарго - це заборона урядом експорту чи імпорту визначених видів товарів, що може переслідувати (щодо імпорту) ціль захисту власних виробників тих же товарів, або інші, у тому числі і політичні цілі; - імпортні квоти: країна може накласти обмеження на сумарну кількість деяких видів товарів, що можуть бути імпортовані за визначений період; - імпортні мита; - стандарти якості: кожен уряд установлює для ввезених товарів свої стандарти якості і безпеки.

Міжнародна торгівля породжує більш високі ризики для торгових партнерів у порівнянні з торгівлею усередині країни. Питання зниження ризиків при зовнішньоекономічній діяльності прямо залежить від того, які умови торгівлі передбачає зовнішньоекономічний контракт і того, наскільки ефективно сторони уміють використовувати існуючі фінансові інструменти міжнародних розрахунків.

В контрольній роботі розглянуті деякі інструменти зниження ризиків в розрахунках по міжнародних торгівельних операціях :

    - застосування акредитивної форми оплати для зниження ризиків невиконання розрахунків за контрактами; - застосування валютних опціонів для зниження ризиків впливу курсів на доходи від операцій.

Похожие статьи




ВСТУП - Міжнародні кредитно-розрахункові операції (теорія та практичні задачі)

Предыдущая | Следующая