Типи товарних бірж та їхні суб'єкти - Товарні біржі і їх роль в ринковій економіці

Охарактеризувавши різні сторони діяльності товарної біржі, можна дати їй наступне узагальнююче визначення. Товарна біржа - це асоціація юридичних і фізичних осіб, що здійснює оптові торгові операції на основі стандартів, зразків у спеціальному місці, де ціни на товари визначаються шляхом вільної конкуренції.

Біржа як сегмент загального ринку виконує функції збалансування попиту та пропозиції шляхом відкритої купівлі-продажу, упорядкування й уніфікації ринку товарних і сировинних ресурсів, стимулювання розвитку ринку, економічного індикатора.

На початку 90-х років у країнах, де функціонує ринок, нараховувалося близько 50 товарних бірж із загальним оборотом понад 10 трлн. доларів, що складає 25% їхнього валового національного продукту. На них реалізується продукція понад 60-ти найменування.

У країнах з розвитий ринковою економікою товарні біржі в основному функціонують як безприбуткові асоціації, звільнені від сплати корпоративного прибуткового податку. Головними статтями їхнього доходу є: засновницькі і пайові внески і відрахування організацій, що утворять біржу; доходи від надання послуг членам біржі й інших організацій; виторг від інших надходжень. Аналогічні цілі прагнуть ставити перед собою і вітчизняними засновниками бірж. Так, у статті 1 Закону України "Про товарну біржу" говоритися, що товарна біржа не займається комерційним посередництвом і не має на меті одержання прибутку. Однак на практиці біржі одержують прибутку, джерелом яких є відрахування із сум комісійної винагороди, що надходить від брокерських контор. Надходження від біржових операцій, визначені ст. 13 згаданого Закону, є одним із джерел формування майна біржі. Як правило, відрахування на користь бірж складають 0,1-0,5% від суми укладених брокерами угод.

Якщо на зорі свого існування біржа сприймалася як визначене місце купівлі-продажу, то в даний час біржа сприймається як складний функціонально-інформаційний організм. І тому дуже важлива чітка класифікація бірж із погляду не тільки теорії, але і практики.

Цікаве дослідження в області класифікації бірж провів росіянин вчений А. Філіппов, що вивчає товарні біржі початку XV ст. Він виділив чотири основних типи бірж у залежності від сполучення двох факторів: ступеня втручання держави в сферу біржового обороту, форми організації бірж як відкритих або закритих ринків (рис. 2).

Біржі першого типу - це доступне для всіх збори. Такі біржі або взагалі не мали якихось законодавчих норм, що регулюють їхня діяльність, або це регулювання було досить обмеженим. Уряд брав на себе функції тільки загального нагляду за порядком на біржах. Любою бажаючий міг стати учасником біржового торгу, а біржове приміщення надавалося або урядом, або якоюсь компанією. Біржі такого типу існували в Голландії, Бельгії і Франції.

класифікація бірж за а. філліповим

Рис. 2. Класифікація бірж за А. Філліповим

Другий тип бірж - це всебічно регламентоване державою збори. Біржова торгівля регулюється законодавством і знаходиться під строгим контролем адміністрації. Відвідувачі й учасники біржі не організовані в корпорації, сама біржа являє собою відкриті збори, а члени біржового комітету призначаються не біржею, а відповідною державною інстанцією. До такого типу відносилася більшість німецьких бірж, за винятком бірж у містах Ганзейського союзу.

Третій тип бірж - біржа закритого типу, але всебічно регламентована державою. У цьому випадку учасники біржової торгівлі об'єднані в корпорацію, і біржовий комітет обирається з їхнього числа. Цей комітет строго підкоряється урядовому органові. Як і в другому випадку, діяльність бірж регламентується законами знаходиться під адміністративним контролем. У багатьох випадках крім членів біржових корпорацій на торг допускаються сторонні особи, але, як правило, по особливому дозволі і з обмеженими правами. Такий тип бірж зустрічався в Австро-Угорщині і Росії.

Четвертий тип біржі - це вільна корпорація або приватна установа. У цьому випадку біржа створюється без утручання держави і являє собою приватну компанію, що ототожнюється з біржею (так відбувалося в США й у деяких випадках у Великобританії), або ця компанія однієї зі своїх цілей ставить зміст і завідування біржею (Великобританія). Спеціального біржового законодавства в цьому випадку може не бути або воно дуже обмежено.

Керівництво біржею здійснює біржовий комітет, що наділений широкими повноваженнями й обирається загальними зборами членів біржі. Такий тип біржі є, природно, закритим.

Аналіз основних рис, що характеризують класифікацію бірж протягом трьох етапів, показав, що деякі ознаки збереглися до сьогоднішнього дня. До них відносяться:

Регулярність поновлення торгу, що дозволяє зосереджувати на біржі велике число покупців і продавців і виявляти базисні ринкові ціни;

Приуроченість торгівлі до визначеного місця і підпорядкованість заздалегідь установленим правилам;

Вільна купівля і продаж контрактів, коли покупець вільний вибирати продавця, а продавець - покупця;

Дія ринкових цін, що формуються під впливом реального співвідношення попиту та пропозиції;

Здійснення торгів по єдиних біржових правилах, дія яких організує ринок;

Активна й особиста участь у торгах біржових посередників (брокерів);

Типізація контактів і мінімальні партії постачань, що спрощують ведення торгів.

Ряд же ознак утратив своє актуальне значення, серед них:

Торгівля чавуном, вугіллям, спиртом, солодом, сіном і іншими товарами - узагалі припинилася;

Торгівля реальним біржовим товаром трансформувалася в ринок прав на товар, акт купівлі-продажу права на майбутній товар.

Таблиця 1.

Класифікаційна структура сучасних бірж

Ознака

Види бірж

Організаційно-правовий статус

Державні

Приватні

Змішані

Акціонерні товариства

Товариства (суспільства) з обмеженою відповідальністю

Асоціації

Місце і роль у світовій торгівлі

Міжнародні

Регіональні

Національні

Вид біржових товарів

Товарні: реального товару, ф'ючерсні, фондові, валютні

Масштаб дії

Центральні

Міжрегіональні

Локальні (регіональні, місцеві)

Характер діяльності, тобто по призначенню

Спеціалізовані

Універсальні

Характер біржових операцій

Реального товару

Ф'ючерсні (опціонні)

Змішані (електронні)

Ступінь участі відвідувачів у біржових торгах

Закриті

Відкриті

Форма біржової торгівлі

Комерційні (прибуткові)

Некомерційні (безприбуткові)

У процесі еволюції змінилися характер товарних бірж і їхні класифікаційні ознаки. В даний час функціонуючі біржі в Росії класифікуються по наступних ознаках.

Для організації торгівлі реальним товаром створюються товарна біржа, цінними паперами - фондова, валютою - валютна біржа і т. д. Біржі первісного періоду були біржами реального товарам або товарними. Вони являли собою організований і регулярно функціонуючий ринок, на якому здійснювалася оптова торгівля товарами по зразках і стандартам і по заздалегідь установлених правилах. Для неї характерні регулярність торгівлі в строго визначеному місці, уніфікація основних вимог до якості товару, умовам і термінам постачання, ведення торгівлі на основі зустрічних пропозицій покупців і продавців, висновок угод з постачанням товару як зі складу, так і в майбутньому. Товарні біржі організаційно оформлені в асоціації приватних осіб, що переслідують ціль не одержання прибутку, а полегшення і здешевлення торгівлі. Сучасною формою товарної біржі є ф'ючерсна біржа.

Ф'ючерсна біржа - це торгівля винятково ф'ючерсними контрактами на постачання товарів у майбутньому. Ф'ючерсні біржі виконують специфічні для економіки в цілому функції: перенос ризику, виявлення ціни, підвищення ліквідності й ефективності, збільшення потоку інформації.

Фондова біржа - організований і регулярно діючий ринок по купівлі-продажу цінних паперів по заздалегідь установлених правилах. У ході купівлі-продажу встановлюється курс цінних паперів, що звертаються на біржі. Він визначається принесеним доходом: у виді дивіденду або відсотка, рівнем позичкового відсотка і співвідношенням попиту та пропозиції. Зведеними показниками руху курсу цінних паперів є індекси акцій. Найбільш відомими є індекс Доу-Джонса, що відбиває курс акцій найбільших компаній, котируючих на Нью-йоркській фондовій біржі, на Лондонської - індекс Рейтера, на Франкфуртській - індекс Франкфуртер Альгемайне Цайтунг, на Токійської - індекс Ніккей. Фондові біржі маються приблизно в 60 країнах світу, у тому числі і в Україні.

Валютна біржа - організований ринок національних валют. На ній здійснюється вільних купівля-продаж національних валют виходячи з курсового співвідношення між ними (котирування), що складається на ринку під впливом попиту та пропозиції. Котирування на валютних біржах залежать від купівельної спроможності обмінюваних валют, що у свою чергу визначається економічною ситуацією в країнах-емітентах. Операції на валютних біржах засновані на конвертованості валют, обмінюваних на ній. Цьому типові біржі властиві всі елементи класичної біржової торгівлі.

Похожие статьи




Типи товарних бірж та їхні суб'єкти - Товарні біржі і їх роль в ринковій економіці

Предыдущая | Следующая