Світовий ринок товарів та послуг: сутність, функції та ознаки - Аналіз розвитку світового ринку товарів та послуг

Ринок господарство світовий

Ринок є невід'ємною частиною суспільного господарського відтворення і формується в тісній взаємодії з усіма його елементами: виробництвом, споживанням, розподілом.

Як економіна к атегорія "ринок" - це усі горизонтальні зв'язки, що поєднують у процесі товарообміну виробників і споживачів.

В основі будь-якої економічної діяльності покладено задоволення певних потреб, що може бути здійснено у три способи:

    1) самозабезпечення, коли кожний виробник, виступаючи одночасно і споживачем, самостійно задовольняє свій попит у всьому необхідному. Така форма задоволення потреб характерна для натурального господарства і при ній фактично немає ринку. Безумовно, вона найменш ефективна, тому що не сприяє розвитку розподілу праці. 2) децентралізований обмін, при якому безпосередні товаровиробники знаходять один одного і обмінюються результатами своєї праці (одним із різновидів такої форми може слугувати бартер). 3) централізований обмін, коли кожний виробник має справу не з множиною інших подібних йому споживачів, а з одним "ринком".

Завдяки цьому підвищується торговельно-операційна ефективність економіки. Цих ринків може бути безліч: ринок на певний товар чи послугу; грошовий, фондовий, внутрішній, міжнародний ринки. При цьому обмін здійснюється, як правило, опосередковано через відповідний еквівалент, яким виступають гроші, а саме відбувається товарно-грошовий обмін.

Існує два типи ринку. Ринок продавця, на якому продавці мають значні переваги і де найбільш активним "діячем ринку" виступає покупець. Цей тип ринку характеризується дефіцитом більшості видів товарів і послуг. За умов ринку продавця (коли всі умови щодо ціни, асортименту, якості диктує виробник або продавець) всі зусилля спрямовуються на збільшення обсягів виробництва та його здешевлення.

Зовсім інші обставини за умов р инку покупця. За цих обставин завдання підприємців спочатку полягає у вивченні ринку, його запитів, а вже потім в організації бізнесу. Підприємці покликані задовольняти запити ринку, замість того, щоб змушувати покупців купувати ті товари, які підприємство бажає виготовляти. Виходячи з цього, важливим у визначенні теоретичних основ формування товарних ринків аналіз таких економічних категорій, як потреби, попит і цінність. З точки зору формування ринку, більш доцільна класифікація потреб, яка грунтується на можливостях їх реалізації у сфері економіки, а саме потреби в харчуванні, одязі, побутових товарах, різних послугах тощо. Людські потреби безмежні, а ресурси для задоволення потреб обмежені. Тому з безлічі товарів людина обирає лише ті, які найкраще задовольняють її потреби. Виникає нова категорія - попит.

Попит є формою виразу потреб людей в тих чи інших споживчих благах. У теоретичному плані поняття попиту як правило асоціюється з можливістю купити той чи інший товар, або отримати конкретну послугу. З метою формування ринку попит доцільно розглядати саме з такої точки зору, зокрема, як платоспроможний попит, яким може вважатись сума потреб населення, що виражена у платоспроможній формі.

3 точки зору ринку, найбільш цікавим є платоспроможний попит, бо його реалізація є найімовірнішою. В той же час певна частина потенційного попиту за певних умов може також бути реалізована і це буде насамперед залежати від правильно обраної концепції формування товарного ринку. Близько до попиту стоїть така категорія якцінність, або оцінка споживачем здатності товару задовольнити його потреби загалом. Цінності визначаються культурою суспільства, організації чи окремої людини та існують у вигляді відповідних систем.

Первісним елементом світового ринку є внутрішній ринок, який утворює таку форму господарського спілкування, за якої все, що призначено на продаж, надається покупцю безпосередньо виробником всередині країни. Національний ринок поєднує внутрішню та зовнішню торгівлю даної країни.

Світовий ринок - сукупність національних ринків, поєднаних між собою світовими господарськими зв'язками на підставі міжнародного поділу праці, спеціалізації, кооперування, інтеграції виробництва та збуту товарів і послуг. До категорії світових належать усі товарні ринки, з виключно великою часткою зовнішніх торговельних операцій

Функції світового ринку:

    - реалізація переваг міжнародного поділу праці та новий перерозподіл факторів і засобів виробництва; - налагодження та розвиток торговельно-економічних зв'язків між країнами і товаровиробниками; - забезпечення потреб внутрішніх, національних і міжнародних ринків; - стимулювання динаміки світового обігу товарів і послуг.

Похожие статьи




Світовий ринок товарів та послуг: сутність, функції та ознаки - Аналіз розвитку світового ринку товарів та послуг

Предыдущая | Следующая