Роль біржі в розвитку ринкової економіки - Товарні біржі і їх роль в ринковій економіці

Щоб зрозуміти роль біржі в сучасній економіці, розглянемо, як вона виникла в Україні.

Забравши врожай, селяни везли його на ярмарок, щоб продати, а потім замість купити необхідні засоби виробництва, одяг, взуття і т. д. У міру росту обсягів і асортименту товарної продукції, удосконалювання транспортних засобів і збільшення радіуса постачання товарів з'явилася необхідність будівництва при ринках складів для збереження товарів, щоб створити запаси і проводити замість торгів один раз у тиждень постійну торгівлю.

Поступово окремі базари, що знаходяться в центрах виробництва зерна, худоби й іншої продукції, перетворилися в регулярно функціонуючі оптові ринки. Поряд з торгівлею наявними товарами тут стали укладати договори на постачання товарів по зразках.

Потім були розроблені типові контракти по кожнім виді продукції, у яких указувалася не тільки її якість, але і стандартний розмір партії. Згодом самі контракти стали об'єктом купівлі-продажу, а товари в натуральному вираженні на біржу привозити перестали. За допомогою біржі забезпечувався контакт між найбільшою кількістю продавців і покупців.

Таким чином, біржа народилася з базару, однак її функції в результаті еволюції змінилися в такому ступені, що для сучасної біржі купівля-продаж товарів не є першорядною задачею. Головними задачами для біржі стали:

Визначення цін товарів на перспективу і забезпечення цінової гласності;

Узгодження планового і фактичного попиту та пропозиції;

Страхування від коливань цін.

Легко помітити, що в директивній економіці ці задачі вирішували Держплан, галузеві і регіональні планові органи, Держкомітет цін, Держстрах. Однак методи їхнього рішення в директивній і ринковій економіці зовсім різні. При цьому потрібно визнати, що поки директивна економіка виробляла й удосконалювала свої методи планування, ринкова економіка йшла до тієї ж мети, але тільки своїм шляхом.

Інструментом, що дозволяє визначити перспективну ціну в ринковій системі, є біржі. Вихідна вимога до торгів на біржі - це гласність.

Ціна, по якій на біржі полягають контрасти на постачання продукції в майбутньому, завжди визначається гласно. Визначена головним торгом ціна відразу ж надходить у комп'ютерну систему, і наступного дня ведучі газети публікують ціни, по яких полягали контракти по кожнім товарі на кожен місяць перспективного періоду. І кожен продавець і покупець, у якому би куточку земної кулі він ні знаходився, перш ніж укласти контракт на купівлю-продаж продукції, спочатку ознайомиться з цінами на найбільших біржах світу, що грають важливу роль у ціноутворенні.

Похожие статьи




Роль біржі в розвитку ринкової економіки - Товарні біржі і їх роль в ринковій економіці

Предыдущая | Следующая