Обгрунтування вибору параметрів складання та верстання видання - Основні технологічні етап друкарського процесу книжкового видання довідкового цільового призначення

Відповідно до художнього задуму для основного тексту задають такі параметри:

    1) формат складання; 2) гарнітуру шрифту; 3) кегль шрифту; 4) вирівнювання рядків; 5) інтерліньяж; 6) розмір абзацного відступу.

Основні етапи підготовки тексту здійснюють відповідно до розподілу функцій складання та верстання.

До функцій складання відносять:

    1) використання правил правопису; 2) визначення міжсимвольних пробілів; 3) зміну кегля та накреслення шрифту; 4) вставлення додаткових символів; 5) використання правил складання; 6) автоматичне перенесення слів за складами; 7) визначення розміру абзацного відступу; 8) дотримання відбивок; 9) оформлення заголовків; 10) оформлення тексту; 11) формування текстової сторінки.

До функцій верстання відносять:

    1) задання параметрів формування символів; 2) регулювання міжсимвольних пробілів з використанням кернінгу та трекінгу; 3) регулювання ширини символів; 4) регулювання міжслівних пробілів залежно від формату рядка; 5) автоматичне виключання рядків тексту; 6) задання зони перенесення; 7) задання параметрів форматування абзаців; 8) задання параметрів сторінки; 9) верстання за модульною сіткою або шаблоном сторінки.

Згідно ГСТУ 29.5 - 2001, існує три варіанти оформлення видань за форматами сторінок складання.

Другий варіант оформлення, який характеризується достатньо великою сторінкою складання і великими полями, використовується як основний варіант для більшості видань (художня література, посібники, підручники і т. под.).

За другим варіантом оформлення виготовляють видання для нетривалого читання (офіційні, громадсько-політичні, виробничо-практичні, довідкові видання, видання для організації дозвілля).

Також існують загальні рекомендації щодо розміру полів: корінцеве поле повинно бути не менше 10 мм, верхнє - не менше 12 мм, зовнішнє - не менше 11 мм, а нижнє - не менше 15 мм.

Формати сторінок складання, рекомендовані розміри розкладки і полів книжкових видань наведено в табл. 1.2.

Таблиця 1.2. Другий варіант оформлення сторінки книжкового видання

Кегль шрифту, пункти

Довжина рядка

Мінімальна

Максимальна

Квадрати

Міліметри

Квадрати

Міліметри

10, 10* і більше

3 Ѕ

63

7 ј

131

9*

2 ѕ

50

7

126

9

2 ѕ

50

6 ѕ

122

8*

2 Ѕ (2 ј)**

45 (41)

6

108

8

2 ѕ (2 ј)

50 (41)

6

108

7

2 Ѕ (2 ј)

45 (41)

4 Ѕ

81

Кількість рядків у сторінці складання залежно від її висоти та кегля шрифту основного тексту видання наведено у таблиці 1.3.

Таблиця 1.3. Кількість рядків у сторінці складання

Висота сторінки складання, кв.

Кегль шрифту основного тексту, п.

12

10

8

6

Кількість рядків

Кількість рядків

Залишок пунктів

Кількість рядків

Залишок пунктів

Кількість рядків

    9 9 ј 9 Ѕ 9 ѕ
    36 37 38 39
    43 44 45 46
    2 4 6 8
    54 55 57 58
    4 4
    72 74 76 78

Для виділення заголовків, як правило, застосовують шрифтові та програмно-композиційні засоби. Найчастіше заголовки складають шрифтами тієї самої гарнітури, що й основний текст, але іншими кеглями або накресленнями.

Нижче наведено всі можливі варіанти і способи розміщення заголовків та їхніх назв залежно від місця на сторінці (розвороті) видання (табл. 1.4).

Таблиця 1.4. Варіанти і способи розміщення заголовків

Варіант розміщення заголовка

Спосіб розміщення

    1. На правій шпальті без тексту (з порожнім зворотом) 2. На правій шпальті (з надрукованим зворотом) 3. На двох суміжних шпальтах 4. На лівій шпальті

На шмуцтитулі

На початковій шпальті

"Шапкою" (над текстом)

На спуску (над текстом)

Заголовок, який дозволяє текст

Врозріз тексту

    1. Не на весь формат складавання (в обклад) 2. На полях

"Кватирка"

Маргіналія

Заголовок, не виділений самостійним рядком

Упідбір до рядка

Спускова сторінка - перша сторінка книги або и розділу чи частини, яка заверстується із спуском, тобто з відступом у верхній частині сторінки. Розміри спусків у кожному виданні визначаються видавництвом чи видавничою організацією. Звичайний розмір спуску - близько 1/4 висоти сторінки складання, рахуючи від її верху до першого рядка тексту.

Всі елементи оформлення книги заставки, лінійки, виступаючі буквиці, заголовки чи система заголовків на спусковій сторінці входять у розмір спуску.

За технічними правилами верстки, розміри спусків у межах одного видання повинні обов'язково бути однаковими.

При верстанні спускових сторінок в разі необхідності допустиме збільшення чи зменшення спуску на 1 чи 2 рядки лише для правильного її закінчення, тобто без "висячих" рядків і без переносу на парну сторінку.

Покажчики - довідковий матеріал, який допомагає читачеві швидко знайти потрібний текст у виданні.

Покажчики набирають кеглем на ступінь нижчим від основного тексту, інколи на зменшений формат. Кожний рядок покажчика починають з лівого краю колонки, наступні рядки дають з втяжкою.

Якщо покажчик складається з загальних і поодиноких понять, тоді наступні звичайно набирають з невеликим відступом від лівого краю.

Абзацні відступи мають бути однаковими у всьому тексті. Останній рядок абзацу має бути довшим за абзацний виступ не менше, чим в 1,5 разу. Якщо набір виконується без абзацного виступу, то останній рядок має бути неповним. Довжина рядка має бути не більше 60-65 символів. На сторінці має бути 30-40 рядків. Нижня межа тексту на попередній сторінці має бути нижче, ніж початок тексту на наступній або не менше 5 рядків. Остання сторінка розділу (якщо розділи починаються з нової сторінки) повинна виглядати заповненою хоча б наполовину.

Три крапки перед словом, а також тире між цифрами не можна відокремлювати пропусками. А тире між словами відділяється пропуском. У прямій мові тире справа відділяється пропуском.

Дефіс не повинен відділятися пропусками. Лапки не можна відокремлювати пропусками від слів. Лапки набираються тим же шрифтом, що і текст.

Між знаком номера і параграфа і цифрами обов'язковий пропуск: № 10 § 2. Знаки градусів, відсотків, хвилин, секунд не можна відокремлювати пропуском від цифри: 6%. Скорочення, що йдуть за знаком градуса, відділяються пропуском: 20° С.

Похожие статьи




Обгрунтування вибору параметрів складання та верстання видання - Основні технологічні етап друкарського процесу книжкового видання довідкового цільового призначення

Предыдущая | Следующая