Теїстична теорія, Концепція вроджених ідей, Богословський раціоналізм - Особливості релігії

Ідейним джерелом її є теїзм, який визнає буття Бога як істоти, принципово відмінної від світу речей і явищ, істоти абсолютної, вищої за людину і природу, тобто надлюдської й надприродної. Вона є джерелом усього, а отже, і релігії. Усі варіанти теїстичної концепції єдині в головному - релігія є результатом розумового розвитку людства. Ця теорія теж виходить із беззастережного визнання існування Бога, її сповідувало багато визначних мислителів, особливо у XVI-XIX ст.

Концепція вроджених ідей

Згідно з нею, ідея Бога притаманна людині від її народження. Уявлення про Бога як найдосконалішу істоту передбачає визнання його існування: людина мислить про Бога, отже він існує. А мислить вона про Бога тому, що ідея Божества є провідною вродженою ідеєю, вона існує в її свідомості від народження і виявляється як пізнання Бога. Найпомітнішим представником цієї концепції був французький вчений Р. Декарт (1569-1650).

Богословський раціоналізм

На думку його засновника, німецького філософа Г.-В. Лейбніца (1646-1716), розгортання декартівських врод Людина спочатку намагається боротися за свій добробут з допомогою магічних засобів, але, впевнившись в їхній неспроможності, вдається до релігії, яка виникає з магічних образів. Переконавшись згодом у безсиллі релігії, людина "винаходить" науку. Звідси випливає, що магія, релігія і наука рівні за значенням, є ланками єдиного ланцюга. Насправді - це різні галузі мислення і діяльності людей.

Похожие статьи




Теїстична теорія, Концепція вроджених ідей, Богословський раціоналізм - Особливості релігії

Предыдущая | Следующая