Причини появи та масштаби поширення неохристиянських релігій в Україні - Особливості та тенденції поширення і розвитку новітніх християнських течій в Україні

Розглянуто як причини появи неохристиянства взагалі, так і передумови його поширення в Україні. Автор прийшов до висновку, що в основі виникнення і поширення неохристиянських релігій в Україні лежать три групи факторів: 1) загальноцивілізаційні чи загальносвітові тенденції і процеси, що набули поширення з другої половини ХХ ст.; 2) українські суспільні реалії, які склалися після здобуття Україною незалежності; 3) чинники, які детермінували найбільше розповсюдження саме неохристиянських громад. До першої групи можна віднести процеси глобалізації та демократизації світової спільноти, які роблять вільним доступ до нових релігій, зростання ролі окремої особи у всіх сферах суспільного життя, що зумовлює індивідуалізацію релігійності, формування міжнародної системи контролю за додержанням релігійної свободи та прав релігійних менших тощо. До другої групи відносимо девальвацію системи цінностей радянського режиму в кінці 80-х - на початку 90-х рр. ХХ ст. і духовний вакуум, що утворився в результаті, який відразу почали заповнювати західні місіонери; кризу традиційних церков і відсутність активності з боку їхніх проповідників, ліберальне українське законодавство, яке не стояло на заваді напливу представників зарубіжних релігійних організацій. Серед чинників, які зумовили найбільше поширення саме неохристиянських громад, варто назвати наступні: їх ефективну організацію, стимулюванн членів спільноти на особистісний життєвий успіх, прагматичний підхід до християнських ідей, матеріальне заохочення, індивідуальний підхід до кожного члена громади, спрощеність культу, порівняно з традиційними християнськими конфесіями тощо.

Стверджується, що з початку 90-х рр. ХХ ст. поширення християнських новоутворень в Україні набуло динамічного характеру. Аналіз статистичних звітів державних органів у справах релігій свідчить, що кількість громад неохристиянських церков в Україні з 1992 р. до 2007 р. зросла приблизно у 44 рази, хоча загалом їх питома вага в українському поліконфесійному середовищі була і поки що залишається невеликою. Так, у 1992 р. релігійні громади неохристиянських напрямків становили лише 0,3 % із загальної кількості релігійних громад в України, до 1995 р. їх число зросло до 1 %, у 2001 р. ця цифра складала 4 %, у 2003 р. - 5 %, у 2007 р. - 6 %. Як свідчить релігійна статистика, останніми роками (2005 - 2007 рр.), на відміну від усього періоду 90-х рр. ХХ ст. - початку ХХІ ст., з неохристиянських релігій динамічно поширюються лише харизматичні церкви, а по інших рухах кількісні показники перважно стабілізувалися. Нинішній етап їх розвитку характеризується входженням багатьох громад у русло звичайного функціонування, а також процесом їх соціалізації, що виявляється в їхній більшій відкритості для суспільства, благодійній діяльності, активній соціальній роботі тощо.

Яскраво проявляється специфіка у географічному поширенні неохристиянських релігій в Україні. Можна твердити про регіоналізацію тих чи інших релігій, їх локалізацію у відповідних регіонах України. Захід, найрелігійніший район України, де діє більше половини всіх релігійних громад, найменше відчуває вплив неохристиянських рухів. Південні ж та східні області України, місто Київ нині є регіонами найінтенсивнішого поширення нових течій. Основна мережа неохристиянських рухів припадає на схід і південь України й продовжує зростати тут переважно за рахунок цих, в минулому заатеїзованих, регіонів. Додамо також, що новітня релігійність до сьогодні характеризується переважно як міський та молодіжний феномен.

Похожие статьи




Причини появи та масштаби поширення неохристиянських релігій в Україні - Особливості та тенденції поширення і розвитку новітніх християнських течій в Україні

Предыдущая | Следующая