СУЧАСНІ НЕТРАДИЦІЙНІ РЕЛІГІЇ, ОСОБЛИВОСТІ СУЧАСНИХ НЕТРАДИЦІЙНИХ КУЛЬТІВ, ЇХ ТИПОЛОГІЯ - Основи релігієзнавства

ОСОБЛИВОСТІ СУЧАСНИХ НЕТРАДИЦІЙНИХ КУЛЬТІВ, ЇХ ТИПОЛОГІЯ

В останні часи у США, а потім і в інших країнах з'явилося немало так званих релігій "нового віку". Їх також називають "нетрадиційними релігіями", "нетрадиційними релігійними культами". Головна їх риса, мабуть, в тому, що за своїм походженням вони не пов'язані з вже існуючими релігіями, хоча їх творці і наголошують інколи на таких зв'язках. Творцями цих релігій з'являються самозвані пророки, часто крикливі, вульгарні, які претендують на роль одноособистих спасителів людства, що загрузнуло в гріху.

Характерною рисою релігій "нового віку" є і те, що вони поповнюються молодими людьми віком від 18 до 24 років, з білого, так званого, середнього класу. Це, як правило, юнаки і дівчата, доля яких в чомусь не склалася. Вони часто мають непогану освіту і не мають серйозних матеріальних скрут.

Широка реклама нових культів поєднується з ретельно організованою системою вербовки. Нею займаються особо довірені фанатичні прихильники, що володіють навичками першого контакту. Вони прагнуть зав'язати знайомства у дискотеках, кафе, на вокзалах, в університетських городках тощо. Уміло визиваючи співрозмовника на відверту розмову про його тривоги і хвилювання, що мучать його, вони ненав'язливо розписують йому радощі перебування у своїй громаді, запрошують на молитвенні збори або лекцію. "А чому не піти просто з цікавості",- часто вирішує новак. Як правило, від подібної зустрічі він виносить радісні почуття такої людяності і тепла, про яку раніше навіть не підозрював. І лише потім новообраний пізнає, що за всіма цими усмішками стояла ретельна відпрацьована режисура.

На новака, та і на інших членів нових культів, як правило, звалюються повторюючи виснажуючи заходи, які викликають особливий гіпнотичний стан, коли стираються колишні сумніви, турботи, тривоги, бажання, цілі, тобто, той психологічний щит, панцир, який раніше захищав його від некритичного сприймання чужого впливу.

Сумна доля багатьох молодих людей, що в тій чи іншій мірі пов'язані з новими релігійними культами і їх громадами. Після прибування в таких громадах, казав Тед Патрик - американський психолог, який займався депрограмуванням, тобто перевихованням колишніх членів нових культів, їх свідомість перестає існувати і вони становляться або рослинами, або самовбивцями.

Усі релігії "нового віку" можна умовно поділити на три основні групи. До першої можна віднести ті культи, які проголосили себе новішими варіантами християнства. Серед них такі відомі культи як церква уніфікації, організація "Діти бога" тощо. До другої групи прийнято відносити культи, які беруть свій родовид зі Сходу. Найбільш значними з них є рух Харе Крішни і дзен-буддизм. Особливу групу складають об'єднання, які займаються переважно "духовними" вправами і процедурами, психотерапевтичними сеансами і процедурами, під які підводять релігійну основу. Тут виділяється церква саєнтології.

Похожие статьи




СУЧАСНІ НЕТРАДИЦІЙНІ РЕЛІГІЇ, ОСОБЛИВОСТІ СУЧАСНИХ НЕТРАДИЦІЙНИХ КУЛЬТІВ, ЇХ ТИПОЛОГІЯ - Основи релігієзнавства

Предыдущая | Следующая