БУДДИЗМ - РЕЛІГІЯ БЕЗ БОЖЕСТВА - Буддизм

Якщо християнство нерозривно пов'язане з вірою в Христа, а іслам - з вірою в Аллаха, то віра в Будду Шак'ямуні не відіграє якоїсь важливої ролі в багатьох напрямках буддизму. З погляду буддистів, як уже зазначалося, будд було й буде нескінченна кількість, і деякі з них не менш авторитетні, ніж Шак'ямуні. У ряді течій індійського, китайського і японського буддизму більше шанують інших будд, наприклад Амітабху, Вайрочану або будду майбутнього - Майтрейю, а в країнах Південно-Східної Азії Будду Шак'ямуні шанують скоріше, як святого й великого мудреця. У пізньому буддизмі з'являється вчення про Адібудду - Споконвічного будду, який втілив суть всіх будд. Розбіжності між окремими напрямками буддизму в їхньому ставленні до Будди такі великі, що часом важко повірити, як такі протилежні вчення могли вийти з одного джерела. Наприклад, у японському буддизмі сусідять амідаїзм - культ будди Аміди (відповідає Амітабхе), за яким єдиною релігійною заслугою визнається багаторазове повторення імені цього будди, і дзэн-буддизм, де культ будь-якого будди вважається безглуздим, а головна увага приділяється практиці медитації, тобто поглибленому спогляданню природи речей. У цілому ж віра в богів і надприродні сили хоча й існує, але не відіграє в буддизмі такої ролі, як в інших релігіях.

Але якими б не були великими розбіжності між школами й напрямками буддизму - всі вони є формами однієї й тієї ж релігії, яку проповідував Будда Шак'ямуні.

Що дає підстави так думати?

По-перше, сам Будда говорив про можливість різних способів викладу Дхарми й тим самим заздалегідь узаконив усі форми, які може прийняти його вчення в майбутньому. По-друге, як би далеко не відходив буддизм від свого первісного вигляду, у ньому завжди зберігалося вчення, що приписувалося Будді Шак'ямуні. По-третє, єдність і розмаїтість буддизму пояснюються його історичною долею - тими обставинами, які сприяли перетворенню цього релігійного вчення у світову релігію.

САНГХА - ГРОМАДА ВІРУЮЧИХ

У буддизмі на відміну від християнства та ісламу немає церкви, але є община віруючих - сангха. Це - духовне братство, яке допомагає в просуванні по буддійському шляху. Община забезпечує своїм членам тверду дисципліну (віная) і керівництво досвідчених наставників. У ній немає складної ієрархії, як у християнській церкві. Сангхою можна назвати й місцеву общину, і всіх буддійських ченців у світі разом узятих, а її члени не є священнослужителями, посередниками між богом і мирянами. Миряни повинні подавати ченцям - це їхній обов'язок і доброчесність; ченці, у свою чергу, вчать їх моралі, ведуть спасенні бесіди, але вони не мають права сповідувати або відпускати гріхи. Якщо в одних напрямках буддизму, наприклад, у тхераваді, сангха відіграє визначальну роль, то в інших, особливо в буддизмі махаяни, більшого значення надається монастирям-університетам. Втім, останні в широкому розумінні також є сангхами.

Похожие статьи




БУДДИЗМ - РЕЛІГІЯ БЕЗ БОЖЕСТВА - Буддизм

Предыдущая | Следующая