Суд коронера - Судова система Великої Британії

Коронер (буквально - "увінчаний" правом розслідувати трупи). Ця існуюча з ХІІ ст. посада стосувалася в основному опікування над королівськими доходами, особливо тими, які накопичувалися від стягування штрафів та конфіскації майна. На додаток коронер час від часу здійснював повноваження шерифа і проводив дізнання у таких справах, як конфіскація рухомого майна та використання його з благочинними цілями, знайдення кладів, що переходять у власність держави у разі незнайдення його володаря, щодо дій, які стали безпосередньою причиною смерті будь-якої особи та смерті з невстановленими причинами. Коронери, які здійснювали ці та інші адміністративні функції, пізніше були відсторонені від їх виконання.

За оксфордським тлумачним словником, коронер - посадова особа, обов'язком якої є проведення дізнання щодо нещасних випадків з летальним кінцем або смерті за неясних обставин. Хоч коронер має юрисдикцію щодо таких справ, як знаходження кладів, що переходять у власність держави у разі відсутності його володаря, розслідування причин виникнення пожеж у Лондоні, його юрисдикція стосується ще й проведення дізнання у випадку смерті особи, труп якої "перебуває на території ввіреного йому району", у разі коли є всі підстави вважати, що особа померла в результаті насильницької чи неприродної або раптової смерті внаслідок нез'ясованої причини чи коли особа померла у в'язниці або смерть настала, коли померлий перебував під вартою поліції, або внаслідок тілесних ушкоджень, завданих поліцейським чиновником під час виконання своїх обов'язків.

Інститут коронера притаманний країнам з англосаксонською правовою системою (Велика Британія, Канада, США, Австралія та ін..) з деякими особливостями щодо порядку призначення і виконання функцій та покладених на них обов'язків. У Великій Британії коронер призначається місцевими органами влади зі складу баристерів, соліситорів чи лікарів з 5-річним стажем, але перебуває під патронажем Королівського суду.

Коронер діє в межах відповідного округу. Під час проведення дізнання коронер здійснює попередній огляд трупа, опитує свідків, проводить розшук особисто або з допомогою поліції, може заарештувати без санкції суду. Коронер скликає спеціальне журі присяжних - коронерське журі. Присяжні, що засідають при проведенні корнером дізнання (в Англії це від 7 до 11 присяжних), повинні визначити причину смерті особи, спираючись на факти й обставини, встановлені коронерським розслідуванням та зафіксувати її відповідним вердиктом.

Процесуальні норми мають виключно слідчий характер. Суд присяжних виносить вердикт, який не обов'язково має бути одностайним, проте іншу думку можуть мати не більше двох членів суду присяжних. Вердикт заноситься до документа під назвою "коронерське дізнання".

Якщо коронерське журі дійде висновку, що смерть була природною або внаслідок випадку чи неспровокованого самогубства, то на підставі вердикту питання закривається. При встановленні обставин, які свідчать про насильницьку смерть або спровоковане самогубство, ухвалюється вердикт для суду, але дізнання коронера не повинно закінчуватись висновком щодо винуватості когось у вчиненні злочину чи остаточним висновком щодо причини насильницької смерті.

Цей вердикт не є актом віддання до суду, тому у коронера є два можливі варіанти подальших дій - вердикт разом з матеріалами дізнання направити: 1) до суду; 2) до прокурора, який проводить повне розслідування.

Суд і органи обвинувачення не зв'язані вердиктом коронерських присяжних і проводять слухання у звичайному порядку, де коронер може виступати як свідок. У Великій Британії законами про кримінальне право від 1977 р., про корнерів від 1980 р., про коронерське журі від 1983 р. скорочено функції і повноваження коронерського суду.

До прийняття Закону про кримінальне право від 1977 р. присяжні могли винести вердикт про умисне, ненавмисне вбивство чи дітовбивство названою особою, після чого коронер повинен був без зволікання передати справу до суду. Таким чином, на зміну коронерському дізнання прийшло попереднє розслідування, що проводиться магістратськими судами, а коронерське дізнання перебрало на себе функцію обвинувального акта. Ця процедурна норма, незважаючи на нечасте застосування, вважалася анахронізмом і тому була скасована згідно зі ст. 56 Закону від 1977. По закінченню провадження у кримінальній справі коронер отримує інформацію від суду про результати розгляду справи, після чого коронер може відновити дізнання, якщо, на його думку, для цього є достатні підстави. На коронерське рішення апеляція не подається, оскільки процесуальні дії є предметом судового нагляду, що здійснює Високий суд, і можуть бути скасовані наказом про призупинення раніше схвалених дій.

Похожие статьи




Суд коронера - Судова система Великої Британії

Предыдущая | Следующая