КОНЦЕПТУАЛЬНІ ОСНОВИ ПОЛІТИЧНОЇ КОРЕКТНОСТІ, Політична коректність як політична доктрина: методологічні підходи та джерела дослідження - Політична коректність

Політичний коректність толерантність міжетнічний

В цьому розділі я розглядаю ключові положення доктрини політичної коректності. Перш за все, звертаю увагу на систему уявлень про суспільство, місце людини в ньому, принципи пізнання і діяльності, джерела влади, ціннісні орієнтації, принципи життя, якими визначається характер діяльності індивіда відповідно до ідей політичної коректності. Також в цьому розділі ми розглядаємо умови суспільно-політичних процесів, зокрема у США, які стали середовищем для розвитку цих ідей.

Політична коректність як політична доктрина: методологічні підходи та джерела дослідження

Як ми уже визначили в першому розділі, термін "політична коректність" використовується в сучасному американському варіанті англійської мови в декількох значеннях. Одне з них - це особливий стиль соціальної поведінки (висловлювань, дій), інше значення терміна "політична коректність" - це переконання в необхідності такого стилю поведінки, свого роду світогляд.

Серед дослідників висловлюються діаметрально протилежні точки зору щодо того, наскільки цілісним є такий світогляд. Одні, як радянський дисидент і літератор Володимир Буковський, вважають політичну коректність ідеологією. В інтерв'ю радіо "Свобода" у лютому 2003 року він, зокрема, відзначив: "політична коректність - це ідеологія, дуже серйозна ідеологія, і вона пронизує всі інститути американської влади, і хто б не прийшов до цієї влади, які сили, консервативні, архіконсервативні, помірні - вони все одно змушені жити з цією доктриною" [49] ) [49] Минные поля прошедшего века (интервью с Владимиром Буковским)// http://www. svoboda. org/programs/rtl/2003/rtl.021903.asp).

З іншого боку, наприклад, американка Дебора Л. Маскорейл (Debra Lucas Muscoreil) - автор статті "Політична коректність в Енциклопедії масової культури Св. Джеймса" (St. James Encyclopedia of Popular Culture)" - вважає, що "політична коректність не була ні соціальним рухом, ні якою-небудь зв'язною політичною платформою (a coherent political platform), скоріше це була тенденція серед керівництва, особливо в академічних інститутах контролювати, думки тих, із ким вони не згодні" [122] ) [122] St. James Encyclopedia of Popular Culture, Gale Group, 2002 // http://www. findarticles. com/cf_0/g1epc/tov/2419100970/print. jhtml).

Тим часом, сам обсяг критики, а також тональність радикально-негативних оцінок феномена політичної коректності в самих Сполучених Штатах, соціально-культурні наслідки цього феномена змушують звернути увагу саме на концептуальні основи цього явища.

Перш за все в інтересах нашого аналізу необхідно визначити що є політичною доктриною і які риси притаманні політичним доктринам взагалі.

Так, Велика Радянська Енциклопедія дає таке тлумачення: "Доктрина (лат. doctrina) - вчення, наукова або філософська теорія, політична система, керівний теоретичний або політичний принцип (наприклад, військова доктрина) або нормативна формула" [9] ) [9] Большая Советская Энциклопедия (В 30-ти томах). Гл. ред. А. М. Проохоров. Изд-е 3-е. - М.: "Советская энциклопедия", 1972. - Т. 8. - С. 403. ).

Вітчизняний словник "Філософія політики" відносить доктрини поряд з ідеями, поглядами, концепціями до політико-ідеологічного аспекту політичної свідомості [93] ) [93] Філософія політики: Короткий енцикл. словник/ Авт.-упоряд.: Андрущенко В. П. та ін.- К.: Знання України, 2002.- С. 436.). Російський енциклопедичний словник з політології трактує доктрину як "пов'язану сукупність принципів, які є керівництвом до дії" [48] ) [48] Мельник В. А. Современный словар по политологии. - Минск: Книжный дом, 2004 - С. 94.). "Політична доктрина, - вважає В. Мельник, - частіше за все виступає як більш або менш послідовно викладена концепція, сукупність взаємопогоджених принципів підходу до розгляду політичних явищ і організації політичної діяльності. Доктрина нерідко служить засобом боротьби за владу, інтеграції членів політичного руху" [48] ) [48] Там само. ).

Таким чином, можна визначити, що політична доктрина - це форма існування політичної свідомості, в тої чи іншої мірі сформована політична концепція, політичний принцип або сукупність політичних принципів, що визначають політичну поведінку.

Як підкреслюють київські автори популярного підручника "Політологія": "Кожна з політичних доктрин не лише містить певні політичні цінності й орієнтири щодо оптимізації різних сфер суспільного життя, а й намагається пропагувати свої цілі та ідеали, вимагає цілеспрямованих дій громадян щодо досягнення певної мети" [63] ) [63] Політологія: Підручник для студентів вищіх навчальних закладів / За ред. О. В. Бабкіної, В. П. Горбатенька. - К.: Видавничий центр "Академія", 2001. - С. 319.). На думку львівської групи авторів, "доктрина завжди вужча, ніж ідеологічна концепція загалом чи соціально філософська система, на якій вона грунтується; у рамках однієї ідеологічної течії (системи) може бути декілька доктрин, що відрізняються баченням шляхів досягнення цілей і цінностей, що містяться у даній ідеології, допустимих і бажаних методів боротьби за ці цілі тощо" [62] 44) [62] Політологія. Кн. перша: Політика і суспільство. Кн. друга: Держава і суспільство / А. Колодій, В. Харченко, Л. Климанська, Я. Косьміна. - Київ: Ельга - Н, Ніка-Центр, 2000. - С. 283.). Вони вважають, що метою доктрини є перетворити ідеологію на інструмент політики в руках даного конкретного суб'єкта.

Наведу велику цитату, яка дає уявлення про структуру і призначення політичних доктрин: "В основі доктрини лежать різні світоглядні позиції, різні методи пізнання світу, пошуки шляхів його вдосконалення. Функціональна роль суспільно-політичних доктрин полягає насамперед у тому, що вони визначають політичний курс, стратегію і тактику тих чи інших партій і суспільно-політичних рухів, їхню мету і способи політичної діяльності. Проблема владних відносин і механізмів у доктринах розглядається під кутом зору досягнення певних політичних інтересів, утвердження і зміцнення адекватного цим інтересам суспільного, у тому числі і державного устрою. Кожна з них охоплює, з тим або іншими наголосами, основні суспільно-політичні цінності, погляди й настанови щодо оптимальної організації економіки та інших сфер суспільного життя. Їх складовою є також певна концепція політики, що в нормативному плані відображає певний тип взаємодії особи, суспільства і держави, визначає шляхи і засоби досягнення політичних цілей" [62] ) [62] Політологія. Кн. перша: Політика і суспільство. Кн. друга: Держава і суспільство / А. Колодій, В. Харченко, Л. Климанська, Я. Косьміна. - К.: Ельга - Н, Ніка-Центр, 2000. - С. 283.).

Таким чином, під концептуальними основами доктрини політичної коректності ми будемо розуміти систему уявлень про суспільство, місце людини в ньому, принципи пізнання і діяльності, ціннісні орієнтації, принципи життя, якими визначається характер діяльності індивіда. Нашою гіпотезою є те, що політичну коректність можна розглянути як політичну доктрину - керуючий політичний принцип, вчення, яке якщо і не склалося у вигляді цілісної ідеологічної програми, але може бути реконструйовано як через аналіз практики застосування, так і з аналізу різних письмових джерел.

Перш ніж перейти до цього аналізу, необхідно обговорити деякі питання, пов'язані з джерелами, що використані для такого аналізу. Ідеальним джерелом для досліджень концептуальних основ політичної коректності є письмові джерела, що належать прихильникам цієї ідеї і містять їхню власну оригінальну інтерпретацію основ політично коректного світогляду (програмні документи, маніфести і т. п.). Однак у ході мого дослідження мені не вдалося знайти таких робіт.

Можливо, причина цього криється в тім, що сам термін "політична коректність" належав супротивникам цієї ідеї і використовувався у вигляді ідеологічного ярлика, тобто не був самоназвою. На це вказують багато північноамериканських авторів. Мовознавець Дж. Сьорл - професор з університету Берклі (Каліфорнія) - в надрукованій російською мовою статті "Політика і гуманітарна освіта", зокрема, зазначив: "Цей термін (політична коректність - О. К.), спочатку марксистський, став вживатися іронічно, щоб позначити все сімейство позицій, що привели до політизації гуманітарних досліджень" [75] ) [75] Серл Дж. Политика и гуманитарное образование // Отечественные записки. 2002. - № 1.).

У той же час, якщо подивитись роботи авторитетного американського автора лівої орієнтації лінгвіста Н. Хомського (N. Chomsky), то знайдемо, що він практично не вживає у своїх роботах словосполучення "політична коректність" і користується їм тільки в інтерв'ю, коли формулює відповіді на запитання журналістів [155] ) [155] Chomsky Noam. Language and Politics. - Black Rose Books: Montreal, New York, 1999. - 779 p; Chomsky Noam. Necessary Illusions: Thought Control in Democratic Societies. - Anansi: Toronto, Ontario, 1991.).

У ході моєї роботи я спирався на результати того аналізу словникових і енциклопедичних визначень, що був зроблений у першому розділі. Крім того, я буду використовувати результати критичного аналізу наукових робіт, авторами яких були противники цієї ідеї.

В нашому розпорядженні для проведення наукового аналізу я маю декілька документів. Перш за все, це - сатиричний документ "Маніфест політичної коректності" зі словником політично коректної лексики (Додаток А). Цей документ, на мій погляд, дає можливість сформувати уявлення про основні положення доктрини політичної коректності. В гротескній формі автори вводять читача в світ політичної коректності, пояснюють, які форми поведінки є політично коректними і для чого це потрібно. По-друге, це "Кодекс мовної поведінки Університету Св. Едварда" (Остин, Техас) (Hate Speech Code St. Edward's University (Austin, TX) (Додаток Б). Цей документ репрезентує велику кількість кодексів мовної поведінки (speech code), які були прийняті північноамериканськими університетами протягом 80-х - 90-х років. Він містить конкретні рекомендації та принципи щодо усного та письмового стилю поведінки університетської громади. По-третє, "Посібник з граматики та стилю Рочестерського технологічного інституту" (Grammar and Style Guide of Rochester Institute of Technology) (Додаток В). Цей документ на відміну від попереднього безпосередньо містить термін "політична коректність". Обидва документи демонструють саме, яким чином принципи політичної коректності мають бути реалізовані на практиці.

Похожие статьи




КОНЦЕПТУАЛЬНІ ОСНОВИ ПОЛІТИЧНОЇ КОРЕКТНОСТІ, Політична коректність як політична доктрина: методологічні підходи та джерела дослідження - Політична коректність

Предыдущая | Следующая