Особливості виробництва стінових керамічних цегл та їх асортимент - Комплексне дослідження будівельної кераміки

По щільності й технічних властивостях керамічні цегли й камені ділять на три групи: перша - ефективні, щільністю не більше 1400 - 1450 кг/м3 з високими теплозахисними властивостями; друга - умовно-ефективні, щільністю 1450 - 1600 кг/м3; третя - звичайна цегла щільністю понад 1600 кг/м3.

Керамічна цегла має форму прямокутного паралелепіпеда розміром 250х120х65мм, із прямими ребрами, чіткими гранями й рівними лицьовими поверхнями; скривлення ребер і граней цегли не повинне перевищувати 3мм. Модульна цегла має розмір 250х120х88мм і випускається із круглими або щілинними порожнечами, щоб маса однієї цегли була не більше 4кг. Відхилення від розмірів не повинні перевищувати встановлених величин.

Цегла не повинна мати механічних ушкоджень і наскрізних тріщин. Цегла повинна бути нормально обпалена; цегла недопалена і перепалена - брак. Після обпалу цегла повинна відповідати кольорам еталона нормально обпаленої цегли. Не допускаються вапняні включення (дутики), що викликають руйнування цегли.[17]

Залежно від межі міцності при стиску цеглу ділять на марки: 75, 100, 125, 150, 200, 250, 300. Щільність суцільної цегли 1600 - 1900 кг/м3, його теплопровідність 0,7 - 0,82 Вт/(м * З). Водопоглинення цегли вище марки 150 повинне бути не менш 6 %, цегли інших марок не менш 8 %. Ця вимога забезпечує певну пористість цегли, інакше вона стане занадто теплопровідна і буде погано сцеплюватися з будівельним розчином. Морозостійкість цегли не менш 15 циклів поперемінного заморожування й відтавання; передбачені й більше високі марки морозостійкості: Мрз 25, Мрз 35, Мрз 50.

Цеглу застосовують в основному для кладки стін будинків, виготовлення зборень стінових панелей, кладки печей і димарів.

Одним з відомих способів підвищення якості керамічної цегли є нанесення вологоутримуючої суміші (ВУС) на поверхню формуємого бруса перед його розрізкою. Виникаюче при сушінні сирцю ядро ущільнення викликає деформації, що розтягують, які приводять до утворення тріщин на гранях (мал. 3.8.). Нанесення ВУС на лицьові грані дозволяє вести сушіння з боку плашкових граней, що супроводжується деформаціями стиску, і тріщини не утворяться. У цьому випадку можна навіть посилити режим сушіння в певних межах. Ще одним позитивним фактором такої обробки сирцю є усунення висолів на лицьових поверхнях, що дозволяє одержати цеглу рівномірного яскравого кольору. [5]

Рисунок 3.8. Сушіння цегли сирцю: а - без обробки; б - з обробкою зовнішніх граней волого утримуючими составами. Д - напрямку дії усадочних деформуючих сил. 1 - цегла сирець; 2 - ядро ущільнення зі хвилевими тріщинами; 3 - розривні тріщини; 4 - волосяні тріщини; 5 - кутові тріщини; 6 - оброблені грані.

Так чому ж такий ефективний спосіб підвищення якості цегли не знайшов широкого застосування на діючих цегельних заводах? Аналіз рекомендованих пристроїв для реалізації способу нанесення ВУС приводить до виводу про їхню непрацездатність в умовах діючих підприємств. Наприклад, подача ВУС безпосередньо в мундштук не дозволяє одержати рівномірного покриття, на брусі залишаються не оброблені ділянки. Нанесення ВУС напилюванням через форсунки вимагає серйозної витяжної вентиляції, а форсунки часто забиваються. Зайве нанесення ВУС приводить до стікання з тичкових граней на стрічку транспортера, забруднюючи її.

Вивчення досвіду підприємств по використанню способу нанесення ВУС привело до невтішного виводу - в українській промисловості відсутнє працездатний пристрій для нанесення ВУС, а застосування підприємствами "доморослих" пристосувань типу масляної ганчірки на брусі, приведе до негативного результату й, відповідно, охолодженню інтересу до цієї теми.

Зовнішні стіни із суцільної цегли мають належні термічні опори при порівняно великій товщині: 2 - 2,5 цегли або 52 - 64см. Стіни виходять важкими - маса 1м2 стіни становить 800 - 1100кг. Такі стіни нерідко мають зайву міцність.[10]

Виробництво пустотілих стінових виробів вимагає менше витрат на сировину й паливо, а оскільки прискорюється сушіння й обпал тонкостінних виробів, те відповідно підвищується продуктивність сушарок і печей. Застосування пустотілих керамічних виробів дозволяє зменшити товщину зовнішніх стін і знизити матеріалоємність конструкцій, що обгороджують, на 20 - 30 %, скоротити транспортні витрати й навантаження на фундамент.

Пустотіла цегла й керамічні камені виготовляють із легкоплавких глин і глино - трепельних сумішей з вигоряючими добавками й без них. Порожнечі в цеглі або камені розташовують перпендикулярно або паралельно постелі, вони можуть бути круглими й прямокутними.

Розміри каменів більше чим цегли, тому їхнє застосування підвищує продуктивність праці при кладці стін, а також приводить до зменшення кількості швів. Незважаючи на більшу пустотність керамічних каменів їхньої марки такі ж, як і марки суцільної цегли, тому керамічні камені застосовують як для каркасних, так і для несучих стін.

Похожие статьи




Особливості виробництва стінових керамічних цегл та їх асортимент - Комплексне дослідження будівельної кераміки

Предыдущая | Следующая