Теорія мотивації, Ієрархія потреб Маслоу - Сутність процесійних теорій мотивації

Існують два підходи до вивчення теорій мотивації.

Перший підхід грунтується на дослідженні змістовної сторони теорії мотивації. Такі теорії базуються на вивченні потреб людини, що і є основним мотивом їхнього проведення, а отже, і діяльності. Розглянемо докладніше ці теорії.

Ієрархія потреб Маслоу

Сутність її зводиться до вивчення потреб людини. Це більш рання теорія. Вона була створена на основі "Піраміди Маслоу"[Додаток] і відповідно до неї була створена мотиваційна модель. Її прихильники вважали, що предметом психології є поведінка, а не свідомість людини. В основі поведінки лежать потреби людини, які можна розділити на 5 груп:

    § В самовиразі § В повазі § В спілкуванні з людьми § В безпеці § Фізіологічні

Зміст такої ієрархічної побудови полягає в тому, що пріоритетні для людини потреби більш низьких рівнів і це позначається на його мотивації. Іншими словами, у поведінці людини більш визначальним є задоволення потреб спочатку низьких рівнів, а потім, у міру задоволення цих потреб, стають стимулюючим чинником і потреби більш високих рівнів.[2 ст. 265-271]

Найвища потреба - потреба самовираження і росту людини як особистості - ніколи не може бути задоволена цілком, тому процес мотивації людини через потреби нескінчений.

Керівнику потрібно спостерігати за своїми підпорядкованими, вчасно з'ясовувати, які активні потреби рухають кожним із них, і приймати рішення по їхній реалізації з метою підвищення ефективності роботи співробітників.[1 ст. 321-330]

Похожие статьи




Теорія мотивації, Ієрархія потреб Маслоу - Сутність процесійних теорій мотивації

Предыдущая | Следующая